fot. warsztat.pl
Targi Retro Motor Show w Poznaniu były zaledwie początkiem całego skomplikowanego procesu, którego cel jest jeden: zaszczepić w młodych pasję do motoryzacji i zrobić wszystko, aby po zakończeniu szkoły byli dobrymi fachowcami. A o takich coraz trudniej bo, jak pokazują badania, zarówno duże i małe firmy jako problem „pierwszego sortu” wskazują brak wykwalifikowanych pracowników.
Wszystko rozpoczęło się od „Akademii Renowacji”. W jednej z poznańskich hal targowych podczas targów „Retro Motor Show” można było zobaczyć na żywo… prawdziwy warsztat i najlepszych ekspertów przy pracy. Przez trzy dni każda z firm pragnęła jak najlepiej zaprezentować swoje produkty i usługi a na scenie odbyły się debaty, prezentacje osób znaczących w tym świecie i poruszono wiele ciekawych tematów.
To jednak, że „Akademia” zakończyła się w momencie zakończenia Retro Motor Show, nie oznacza, że projekt został porzucony. Wręcz odwrotnie - po inauguracji organizatorzy szybko wzięli się do ciężkiej pracy polegającej na… rozdawaniu motorowerów w ramach ogólnopolskiego konkursu dla szkół pod nazwą „Szkoła Renowacji Pojazdów”. Na czym polega?
Wśród szkół, które poznaliśmy podczas wcześniejszych imprez, wytypowaliśmy kilka, które na początek na Targach zaprezentowały się na scenie a teraz w ich ręce przekazujemy zabytkowe motorowery do odrestaurowania - tłumaczy Adam Niedzwiedzki, jeden z organizatorów.
Wraz z partnerami przekazujemy również niezbędne części, materiały, akcesoria i wiedzę potrzebną do prawidłowego przeprowadzenia renowacji. Podczas pracy będziemy wspólnie prowadzili nadzór nad wykonywanymi pracami i w miarę możliwości aktywnie zaangażujemy się w szkolenia w szkołach, które bezpośrednio przyczynią się do zdobycia dodatkowych umiejętności i wiedzy młodych mechaników i lakierników - dodaje.
Pierwsze maszyny już trafiły do szkół. Uczniowie i ich opiekunowie mają kilka miesięcy na ich kompletną renowację. Finał zaplanowano na wiosnę podczas poznańskich targów Motor Show .
Projekt jest skierowany do szkół o profilu samochodowym, które w ramach praktycznej nauki zawodu, będą miały przywrócić sprawność pojazdu oraz jego blask, aby mogły przetrwać kolejne dekady i służyć jako eksponaty udostępniane poprzez muzea i wystawy.
Wszystkie maszyny (jako pełnowartościowe eksponaty) trafią do Muzeum Polskiej Motoryzacji Zbyszka Koprasa w Fiałkowie.
Cały projekt ma na celu nie tylko ochronę zabytków, ale ma także za zadanie zbliżyć i ułatwić współpracę w zakresie przepływu wiedzy i zdobycia większych umiejętności pomiędzy szkołami a producentami. Dzięki temu Ci pierwszy zdobędą dobrze płatną pracą a Ci drudzy wykwalifikowany personel z pewnym doświadczeniem na koncie tuż po skończeniu szkoły.
Jest to nauka połączona z zabawą pamiętając o historii - mówi Niedzwiedzki.
W młodzieży jest duży potencjał, są chłonni wiedzy, bardzo się angażują w tego typu projekty. Należy dać im tylko szansę, wskazać drogę i możliwości. Do tego są potrzebne firmy oraz partnerzy, który nie tylko pomogą, ale także tchną tę iskrę pasji, chęci i samozaparcia do wyzwolenia energii wśród tych młodych ludzi.
W poniższej galerii prezentujemy rozdanie motorowerów z dwóch kolejnych szkół: Jarocina i Mikołowa.
- Uczniowie i dyrekcja z Jarocina pokazali nam swoje zbiory: mają stare motocykle, samochody, aktualnie remontują Warszawę. To jest ich takie "małe muzeum". Co ciekawe, zbudowali jednego gokarta (to jest ich własny pomysł i własna konstrukcja) a w planach mają zbudowanie kolejnego, ale tym razem z silnikiem motocyklowym. Na nasz przyjazd zorganizowali własną "akademię", uczestniczyła w niej cała szkoła. Koncert był świetny, zaproponowałem zespołowi, aby pojawił się na finale w Poznaniu i na scenie zaprezentował swoje umiejętności - komentował minione wydarzenia Adam Niedzwiedzki.
Uroczystość przekazania motoroweru w Mikołowie była połączona z inną imprezą: Europejskim Dniem Umiejętności Zawodowych.
- To była cała gala połączona z podsumowaniem zagranicznych praktyk a my, z przekazaniem motoroweru, byliśmy główną atrakcją całej uroczystości. Zostaliśmy niezwykle miło przyjęci.
W konkursie bierze udział 6 szkół z Polski i jedna z Ukrainy:
- Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie
- Zespół Szkół Samochodowych im. gen. Józefa Bema z Torunia
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie
- Zespół Szkół Samochodowych im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Radomiu
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II z Radzynia Podlaskiego
- Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy
- Wyższa Szkoła Zawodowa przy Państwowym Uniwersytetu Technologicznym miasta Żytomierz
Komentarze (0)