16 lipca nasza redakcja uczestniczyła w spotkaniu prasowym, którego punktem głównym była wizyta na terenach przemysłowych w regionie Piemontu, gdzie znajduje nowoczesny magazyn urządzeń klimatyzacyjnych i grzewczych marki DENSO. Produkuje się tu najważniejsze komponenty układu klimatyzacji na potrzeby motoryzacji.
Wśród klientów DENSO są najwięksi światowi producenci samochodów, a jako globalny partner sektora automotive firma jest numerem jeden w produkcji kompresorów, świec zapłonowych, cewek zapłonowych, a nawet wycieraczek samochodowych. Firma powstała w roku 1949 w wyniku restrukturyzacji firmy Toyota i początkowo zajmowała się tylko produkcją układów elektrycznych oraz chłodnic do samochodów. Od lat 70. ubiegłego wieku poczyniła ogromne inwestycje poza swą siedzibą, fundując przedstawicielstwo na kraje europejskie w Holandii. Holenderska filia DENSO w Weesp jest zarazem europejską siedzibą korporacji, obejmując działaniami zarówno rynki części oryginalnych, jak i zamiennych. DENSO Europe posiada obecnie 18 zakładów produkcyjnych i siedem biur handlowych w Europie, które zatrudniają prawie 14.000 pracowników. Rozszerzająca się europejska sieć biur sprzedaży DENSO obejmuje Niemcy, Wielką Brytanię, Włochy, Hiszpanię, Francję oraz Rosję.
- Priorytetem są dla nas inwestycje w obszarze badań i rozwoju produktów. W ubiegłym roku DENSO przeznaczyło na ten cel 9,2% przychodów. Efekty tych inwestycji są znaczące – w 9 na 10 produkowanych samochodach na świecie znajdziemy części z logiem DENSO –
Po krótkiej prezentacji mieliśmy okazję poznać najnowszy poradnik techniczny, jaki opracowano na potrzeby specjalistów branży warsztatowej, dla których kompetencje w dziedzinie serwisowania samochodowych układów klimatyzacji stanowią pierwszorzędną okazję do budowania przewagi konkurencyjnej na rynku. Krótko potem zwiedziliśmy centralny magazyn, w którym każdego dnia przygotowuje się wysyłkę zarówno elementów do europejskich fabryk samochodowych, jak i na potrzeby rynku wtórnego. Trzeba bowiem wiedzieć, że tu nie czyni się rozróżnienia jakościowego produktów ze względu na adres nadawcy, co zresztą byłoby nieefektywne, skoro magazyn o pojemności 7.200 palet (68 tys. kartonów) jest w pełni zautomatyzowany. Filarem systemu składowania i logistyki magazynowej jest system kilkunastometrowej wysokości suwnic, które poruszają się z prędkością 3 metrów na sekundę!
Kolejnym punktem wizyty w DENSO Thermal Systems było zwiedzanie zakładu produkcyjnego, w którym powstają chłodnice, wentylatory i skraplacze. Większość prac również wykonują roboty, a dopiero montaż końcowy jest dziełem 1400-osobowej załogi. Ostatnim elementem wizyty było centrum badań i rozwoju DENSO, w którym przyglądaliśmy się pracy inżynierów w strefie testowania urządzeń w komorze klimatycznej. Co ciekawe, w prototypowaniu i testowaniu koncepcyjnych systemów klimatyzacji wykorzystuje się tu najnowsze zdobycze technologii, m.in. drukarki 3D.
Komentarze (0)