Wydarzenia

ponad rok temu  20.05.2021, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Za nami rekordowy OTWS 2021

Nagrody mniejsze i większe. Gadżety, elektronika, ale przede wszystkim profesjonalne rozwiązania warsztatowe. Pełną listę nagród i laureatów znajdziecie na www.otws.pl

Wrocław, Poznań i Łódź na podium

Spodziewaliśmy się rekordu, ale liczba uczestników tegorocznego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej nawet nas niezwykle zaskoczyła. Zarejestrowało się ponad 770 przyszłych mechaników – uczniów techników i szkół zawodowych z całego kraju. Do takiej liczby nawet się nie zbliżaliśmy w trakcie poprzednich 26 edycji.

Oczywiście trudno porównywać wersje stacjonarne turnieju organizowane podczas targów w Poznaniu z wymuszoną przez pandemię wersją elektroniczną. Odeszły bowiem kwestie dojazdu uczniów. Niemniej jednak bardzo cieszy nas tak wysoka frekwencja. – Pamiętam trzecią edycję turnieju, gdzie byliśmy wprost zachwyceni, bo przyjechali do nas uczniowie z kilku szkół. Nie sądziliśmy wówczas, że turniej ten będzie cieszył się takim zainteresowaniem – mówił nam podczas finału Sławomir Bochniak z Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku. To właśnie gdańska samochodówka wiele lat temu zainicjowała ten projekt. Z czasem dołączyli partnerzy – Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej, miesięcznik „Nowoczesny Warsztat” oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Turniej, którego charakter zmieniono na ogólnopolski, przeniesiono z Gdańska do Poznania, na hale wystawiennicze Poznań Motor Show i Targów Techniki Motoryzacyjnej. – I po dwuletniej pandemicznej przerwie, za rok wracamy z turniejem do Poznania. Widzimy się na TTM  7-10 kwietnia 2022 roku – podkreśla dyrektor targów Bartosz Dembiński. Wszyscy na to liczymy.

Nowości dla każdego
OTWS w wersji online to nowość dla wszystkich. Owszem, mieliśmy skromne doświadczenie z naprędce zorganizowanego w podobnej formie turnieju w zeszłym roku, ale to nadal niewiele. Uczniowie zostali w domach, ale serce OTWS niezmiennie biło w Poznaniu. Ze studia telewizyjnego MTP nadawaliśmy transmisję na żywo. Łączyliśmy się z uczestnikami i ich opiekunami, autorami pytań, sponsorami turnieju. W pierwszej rundzie uczniowie odpowiadali na pytania z kilku kategorii, m.in. silników spalinowych, diagnostyki czy olejów. Najlepsi z obu grup (technika i szkoły zawodowe) awansowali do finału, który zwykle na targach miał formę testu praktycznego. W warunkach cyfrowych nie było to takie proste, ale z pomocą przyszła firma Mechatronika Wyposażenie Dydaktyczne, która udostępniła na finał platformę e-learningową Electude. – Są tu testy, pytania i quizy, przy czym skupiamy się na sprawdzeniu wiedzy praktycznej uczniów. Wykorzystujemy do tego grafiki i animacje – opowiada Arkadiusz Łangowski z Mechatroniki. Samodzielność pracy uczniów weryfikowaliśmy poprzez internetowe kamerki. Tak duży i złożony turniej w wersji cyfrowej to potężne wyzwanie. Nie ustrzegliśmy się błędów (m.in. przejściowe problemy z serwerem), ale ostatecznie zrealizowaliśmy nasz główny cel – wsparcie szkół w edukacji zawodowej.
– Mamy bardzo pozytywny oddźwięk ze szkół. Nasz OTWS to nie tylko zabawa. Stał się częścią całego procesu edukacji – mówi Rafał Sosnowski, prezes Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej oraz firmy Sosnowski, jednego z głównych sponsorów turnieju.
Wsparcie szkół to przede wszystkim nagrody dla najlepszych. Indywidualnie uczniowie oczywiście otrzymują nagrody rzeczowe, ale mamy też ranking szkół i nauczycieli. Zyskują całe placówki. Do szkół trafia m.in. wyposażenie warsztatowe, takie jak skanery diagnostyczne czy stacje obsługi klimatyzacji. – Edukacja musi nadążać za rozwijającą się motoryzacją. Dobre środki dydaktyczne to podstawa – mówi Kuba Bielak, który jak co roku prowadził OTWS. Sponsorzy także w tym roku nie zawiedli. Oni zresztą, przyznajmy wprost, też mają w tym swój cel. – Z uczestnikami turnieju spotykamy się później na rynku warsztatowym – podkreśla Marcin Furgalski z Castrola. – Dziękuję organizatorom za zorganizowanie tak fajnego konkursu w tak niełatwych czasach – mówiła podczas transmisji OTWS Barbara Masłowska z Texa Poland.
W tym roku wsparcie szkół w pozyskiwaniu wiedzy technicznej miało dodatkowy wymiar. To jest zresztą coś, co zostanie z nami na kolejne, także targowe, edycje. Mowa o lekcjach przygotowawczych do finału, które przygotowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami. Szkolenia publikowane w formie webinarów na Facebooku OTWS oraz na www.otws.pl cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Są dostępne nadal, można więc do nich wracać, do czego zachęcamy. 
– Rywalizacja w OTWS motywuje uczniów do nauki, do sięgnięcia po dodatkowe książki, materiały czy filmy – zwraca uwagę Sebastian Klauz, dyrektor „Nowoczesnego Warsztatu”.
Dziękujemy wszystkim uczniom i ich opiekunom za udział. Już dziś zapraszamy do rywalizacji w OTWS 2022. Do zobaczenia w Poznaniu!

Zwycięzcy w kategorii techników

  • Piotr Jurecki, ZSS im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie
  • Nikodem Wiśniewski, ZS nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Wałbrzychu
  • Łukasz Balcer, ZSS im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Gliwicach

Zwycięzcy w kategorii szkół zawodowych

  • Szymon Błaszczak, ZSS im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie
  • Jakub Baron, Zespół Szkół Technicznych w Rybniku
  • Piotr Kęsek, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie

Ranking szkół

  • Zespół Szkół nr 2 we Wrocławiu
  • Zespół Szkół Samochodowych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Poznaniu
  • Zespół Szkół Samochodowych w Łodzi

Ranking nauczycieli

  • Czesław Cebulla, Publiczne Technikum nr 4 im. rtm. Witolda Pileckiego w Opolu
  • Piotr Boś, Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie
  • Sławomir Kowalów, Zespół Szkół Samochodowych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Poznaniu
     

GALERIA ZDJĘĆ

Podczas finału mieliśmy okazję porozmawiać z motoryzacyjnymi ekspertami. O rozwoju silników spalinowych opowiadał Maciej Hadryś z Mahle Polska
Od prawej Sebastian Klauz, dyrektor „Nowoczesnego Warsztatu”, Kuba Bielak, prowadzący OTWS, oraz Rafał Sosnowski, prezes Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej
Czy podczas turnieju online uczniowie pracują samodzielnie? Mawiają, że kontrola jest najwyższą formą zaufania

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony