Nagrody mniejsze i większe. Gadżety, elektronika, ale przede wszystkim profesjonalne rozwiązania warsztatowe. Pełną listę nagród i laureatów znajdziecie na www.otws.pl
Wrocław, Poznań i Łódź na podium
Spodziewaliśmy się rekordu, ale liczba uczestników tegorocznego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej nawet nas niezwykle zaskoczyła. Zarejestrowało się ponad 770 przyszłych mechaników – uczniów techników i szkół zawodowych z całego kraju. Do takiej liczby nawet się nie zbliżaliśmy w trakcie poprzednich 26 edycji.
Oczywiście trudno porównywać wersje stacjonarne turnieju organizowane podczas targów w Poznaniu z wymuszoną przez pandemię wersją elektroniczną. Odeszły bowiem kwestie dojazdu uczniów. Niemniej jednak bardzo cieszy nas tak wysoka frekwencja. – Pamiętam trzecią edycję turnieju, gdzie byliśmy wprost zachwyceni, bo przyjechali do nas uczniowie z kilku szkół. Nie sądziliśmy wówczas, że turniej ten będzie cieszył się takim zainteresowaniem – mówił nam podczas finału Sławomir Bochniak z Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku. To właśnie gdańska samochodówka wiele lat temu zainicjowała ten projekt. Z czasem dołączyli partnerzy – Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej, miesięcznik „Nowoczesny Warsztat” oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Turniej, którego charakter zmieniono na ogólnopolski, przeniesiono z Gdańska do Poznania, na hale wystawiennicze Poznań Motor Show i Targów Techniki Motoryzacyjnej. – I po dwuletniej pandemicznej przerwie, za rok wracamy z turniejem do Poznania. Widzimy się na TTM 7-10 kwietnia 2022 roku – podkreśla dyrektor targów Bartosz Dembiński. Wszyscy na to liczymy.
Nowości dla każdego
OTWS w wersji online to nowość dla wszystkich. Owszem, mieliśmy skromne doświadczenie z naprędce zorganizowanego w podobnej formie turnieju w zeszłym roku, ale to nadal niewiele. Uczniowie zostali w domach, ale serce OTWS niezmiennie biło w Poznaniu. Ze studia telewizyjnego MTP nadawaliśmy transmisję na żywo. Łączyliśmy się z uczestnikami i ich opiekunami, autorami pytań, sponsorami turnieju. W pierwszej rundzie uczniowie odpowiadali na pytania z kilku kategorii, m.in. silników spalinowych, diagnostyki czy olejów. Najlepsi z obu grup (technika i szkoły zawodowe) awansowali do finału, który zwykle na targach miał formę testu praktycznego. W warunkach cyfrowych nie było to takie proste, ale z pomocą przyszła firma Mechatronika Wyposażenie Dydaktyczne, która udostępniła na finał platformę e-learningową Electude. – Są tu testy, pytania i quizy, przy czym skupiamy się na sprawdzeniu wiedzy praktycznej uczniów. Wykorzystujemy do tego grafiki i animacje – opowiada Arkadiusz Łangowski z Mechatroniki. Samodzielność pracy uczniów weryfikowaliśmy poprzez internetowe kamerki. Tak duży i złożony turniej w wersji cyfrowej to potężne wyzwanie. Nie ustrzegliśmy się błędów (m.in. przejściowe problemy z serwerem), ale ostatecznie zrealizowaliśmy nasz główny cel – wsparcie szkół w edukacji zawodowej.
– Mamy bardzo pozytywny oddźwięk ze szkół. Nasz OTWS to nie tylko zabawa. Stał się częścią całego procesu edukacji – mówi Rafał Sosnowski, prezes Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej oraz firmy Sosnowski, jednego z głównych sponsorów turnieju.
Wsparcie szkół to przede wszystkim nagrody dla najlepszych. Indywidualnie uczniowie oczywiście otrzymują nagrody rzeczowe, ale mamy też ranking szkół i nauczycieli. Zyskują całe placówki. Do szkół trafia m.in. wyposażenie warsztatowe, takie jak skanery diagnostyczne czy stacje obsługi klimatyzacji. – Edukacja musi nadążać za rozwijającą się motoryzacją. Dobre środki dydaktyczne to podstawa – mówi Kuba Bielak, który jak co roku prowadził OTWS. Sponsorzy także w tym roku nie zawiedli. Oni zresztą, przyznajmy wprost, też mają w tym swój cel. – Z uczestnikami turnieju spotykamy się później na rynku warsztatowym – podkreśla Marcin Furgalski z Castrola. – Dziękuję organizatorom za zorganizowanie tak fajnego konkursu w tak niełatwych czasach – mówiła podczas transmisji OTWS Barbara Masłowska z Texa Poland.
W tym roku wsparcie szkół w pozyskiwaniu wiedzy technicznej miało dodatkowy wymiar. To jest zresztą coś, co zostanie z nami na kolejne, także targowe, edycje. Mowa o lekcjach przygotowawczych do finału, które przygotowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami. Szkolenia publikowane w formie webinarów na Facebooku OTWS oraz na www.otws.pl cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Są dostępne nadal, można więc do nich wracać, do czego zachęcamy.
– Rywalizacja w OTWS motywuje uczniów do nauki, do sięgnięcia po dodatkowe książki, materiały czy filmy – zwraca uwagę Sebastian Klauz, dyrektor „Nowoczesnego Warsztatu”.
Dziękujemy wszystkim uczniom i ich opiekunom za udział. Już dziś zapraszamy do rywalizacji w OTWS 2022. Do zobaczenia w Poznaniu!
Zwycięzcy w kategorii techników
- Piotr Jurecki, ZSS im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie
- Nikodem Wiśniewski, ZS nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Wałbrzychu
- Łukasz Balcer, ZSS im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Gliwicach
Zwycięzcy w kategorii szkół zawodowych
- Szymon Błaszczak, ZSS im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie
- Jakub Baron, Zespół Szkół Technicznych w Rybniku
- Piotr Kęsek, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie
Ranking szkół
- Zespół Szkół nr 2 we Wrocławiu
- Zespół Szkół Samochodowych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Poznaniu
- Zespół Szkół Samochodowych w Łodzi
Ranking nauczycieli
- Czesław Cebulla, Publiczne Technikum nr 4 im. rtm. Witolda Pileckiego w Opolu
- Piotr Boś, Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie
- Sławomir Kowalów, Zespół Szkół Samochodowych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Poznaniu
Komentarze (0)