ponad rok temu  03.12.2012, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Zużyty akumulator i co dalej?

 

Ekologia i recykling to nie tylko modne ostatnio słowa. To także wartość i styl życia. To dbanie o siebie, innych i przyszłe pokolenia. Im dogłębniejsza będzie Twoja wiedza na temat możliwych zagrożeń ze strony substancji stosowanych w akumulatorach oraz spowodowanych nieodpowiednim postępowaniem ze zużytym akumulatorem, tym skuteczniej zadbasz o środowisko oraz zdrowie swoje i innych.

Co zatem może Ci grozić w razie kontaktu z uszkodzonym lub rozszczelnionym akumulatorem?

Jeżeli kontakt ten będzie dotyczył:

a) elektrolitu w postaci rozcieńczonego kwasu siarkowego, mającego właściwości żrące

Może wystąpić poparzenie skóry i zapalenie spojówek. Wdychanie jego oparów prowadzi do silnego podrażnienia dróg oddechowych, obrzęku płuc. Elektrolit może spowodować korozję rur kanalizacyjnych oraz działa zabójczo na florę bakteryjną w oczyszczalniach ścieków. Po przedostaniu się do gleby i wód powierzchniowych ujemnie wpływa na wszystkie ekosystemy. Uniemożliwia życie wielu gatunkom organizmów i zakłóca funkcjonowanie ekosystemu wodnego. W przypadku ekosystemów lądowych powoduje zubożenie gleby w wiele substancji niezbędnych do życia roślin, np. magnezu, miedzi, manganu, uszkodzenie ich korzeni, zahamowanie wzrostu, usychanie liści i całkowite zniszczenie.

b) ołowiu, którego nadmierna ilość zanieczyszcza powietrze

W przypadku dostania się szkodliwych ilości do organizmu człowieka może uszkodzić nerwy czy nerki. Związki ołowiu są rakotwórcze. Mają też negatywny wpływ na rozrodczość. Działają toksycznie na organizmy wodne i mogą powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym.

Chcesz tego uniknąć? Chcesz zminimalizować ujemny wpływ akumulatorów na środowisko, w którym żyjesz Ty i Twoi bliscy? Chcesz ochronić zdrowie?

Pomoże w tym ogłoszona 24 kwietnia 2009 r. ustawa o bateriach i akumulatorach. Reguluje ona prawa i obowiązki wszystkich podmiotów rynku akumulatorowego, począwszy od producentów i importerów, poprzez sprzedawców, a na użytkownikach kończąc. Ustawa określa także wymagania oraz zasady dotyczące wprowadzania nowych akumulatorów na rynek oraz zbiórki oraz recyklingu akumulatorów zużytych.

Pamiętaj, że recykling to jedna z kompleksowych metod ochrony środowiska. Jej zadaniem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Polega na wielokrotnym wykorzystywaniu tych samych materiałów. Chronione są w ten sposób nieodnawialne lub trudno odnawialne źródła surowców, a jednocześnie ograniczana jest produkcja odpadów, które musiałyby być gdzieś składowane lub utylizowane. Pośrednio chroni też środowisko, poprzez zmniejszenie zużycia surowców energetycznych, które musiałyby być użyte w procesach pozyskiwania surowców z natury i późniejszego zagospodarowania ich odpadów.

Symbol recyklingu możesz zobaczyć na obudowie każdego akumulatora.

image_gallery

Jak widzisz, obok niego widnieje inny, równie istotny znak – symbol przekreślonego kosza na śmieci. Jest on symbolem selektywnego zbierania zużytych akumulatorów. Nie mogą być one umieszczane razem z innymi odpadami w tym samym pojemniku. Powinny być zbierane selektywnie, według rodzajów, co ułatwia ich przetwarzanie. Musisz też pamiętać, że obowiązuje zakaz unieszkodliwiania zużytych akumulatorów przez ich wyrzucenie na składowisko odpadów czy spalenie (termiczne przekształcenie).

Najzwyczajniej mówiąc – nie wolno Ci wyrzucić wyeksploatowanego akumulatora gdziekolwiek, np. do śmietnika czy na wysypisko.

Powinieneś natomiast przekazać zużyty akumulator do sprzedawcy detalicznego, podmiotowi prowadzącemu usługi w zakresie wymiany akumulatorów, zbierającemu zużyte akumulatory, prowadzącemu zakład przetwórstwa akumulatorów lub wprowadzającego je na rynek. 

Pamiętaj, że przy zakupie nowego akumulatora jesteś zobowiązany oddać stary akumulator sprzedawcy w miejscu zakupu. Jeżeli tego nie zrobisz, zapłacisz tzw. opłatę depozytową. W przypadku akumulatorów samochodowych wynosi ona obecnie 30 zł.

Producenci i importerzy wszystkich typów akumulatorów są zobowiązani do przejęcia odpowiedzialności za swoje produkty. Zużyte akumulatory muszą być we właściwy sposób zbierane, segregowane, przetwarzane czy poddawane utylizacji.

Takim profesjonalnym zagospodarowaniem zużytych akumulatorów zajmuje się firma Sznajder Eko. Firma działa od 2004 r. i należy do Grupy Sznajder. Mieści się na terenie ZAP Sznajder Batterien S.A. w Piastowie, woj. mazowieckie, przy ul. Warszawskiej 47, (www.sznajdereko.pl).

Sznajder Eko dysponuje flotą transportową przystosowaną do bezpiecznego przewozu zużytych akumulatorów. Posiada także dużą ilość specjalistycznych pojemników do zbierania i transportu tego typu produktów. Celem firmy jest dbałość o środowisko naturalne oraz świadczenie wysokiej jakości usług z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów prawa.

Firma Sznajder Eko oferuje:

- korzystne ceny z możliwością indywidualnych negocjacji przy dużych ilościach zużytych akumulatorów,
- specjalistyczne pojemniki przekazywane bezpłatnie kontrahentom,
- bezpłatny odbiór złomu własnym transportem,
- stałą współpracę.

Współpracując z firmą Sznajder Eko można mieć pewność, że dostarczone zużyte akumulatory zostaną przekazane do recyklingu zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami prawa i normami ochrony środowiska.

Wiedz, że dobrze i sprawnie działający system zbiórki pozwala odzyskiwać z krajowego rynku blisko 100% zużytych akumulatorów.

image_gallery

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony