W tym roku Axalta Coating Systems obchodzi 150-lecie swojej obecności na rynku lakierniczym. Historia firmy rozpoczęła się w roku 1866, kiedy w Niemczech opracowano pierwsze produkty lakiernicze.
Półtora wieku później firma jest jednym z wiodących producentów lakierów ciekłych oraz proszkowych.
- Wszyscy niezmiernie się cieszymy, że mogliśmy osiągnąć ten przełomowy moment w historii naszej firmy – mówi Charlie Shaver, Axalta Chairman and CEO. - Przez najbliższe 12 miesięcy będziemy świętować nasz dotychczasowy sukces, nie zapominając jednak o dalszej pracy przy tworzeniu lepszej przyszłości – w oparciu o posiadaną przez nas wiedzę i doświadczenie. Blisko 13 000 pracowników dba o satysfakcję 120 000 klientów w 130 krajach.
Pierwsze lakiery firmy Axalta wyprodukowano dla europejskich producentów pojazdów już w XIX wieku. W latach 20. XX wieku, w Stanach Zjednoczonych, Axalta wprowadziła pierwszą linię szybkoschnących lakierów wykorzystywanych przy produkcji samochodów. Naukowcy z Axalta opracowali równania dla przestrzeni barw L,a,b, które stały się kluczowym narzędziem analitycznym w nauce o kolorach. W kolejnych dekadach stosowana przez producenta technologia nadal się rozwijała, umożliwiając opracowanie bardziej trwałych oraz bardziej wydajnych lakierów. W latach 80. firma wprowadziła pierwsze systemy przyjaznych dla środowiska ciekłych lakierów wodorozcieńczalnych.
Korzystając z doświadczenia zgromadzonego przez marki Spies Hecker oraz Standox, Axalta wzbogaciła swoje portfolio o kolejne produkty i systemy lakierów. W latach 90. XX wieku zaprezentowano produkty wodorozcieńczalne marki Cromax. Na rynek wprowadzono też spektrofotometr – przenośne narzędzie kolorystyczne umożliwiające perfekcyjne dopasowanie kolorystyczne, oszczędzające czas naprawy, a tym samym zwiększające efektywność pracy.
W miarę rosnących potrzeb na rynku przemysłowym oferta firmy Axalta również rosła. Z uwagi na zapotrzebowanie ze strony klientów przemysłowych firma wprowadziła farby proszkowe Nap-Gard, przeznaczone dla producentów rurociągów ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Obecnie zarówno wykonawcy powłok dekoracyjnych, jak i funkcjonalnych wykorzystują lakiery proszkowe Alesta. Natomiast produkty z serii Voltatex, powłok izolujących elektrycznie, zwiększają wydajność silników i innych komponentów elektrycznych. Pojazdy takie jak ciężarówki, autobusy, pociągi oraz inne pojazdy z taboru kolejowego, polegają na produktach Imron, których celem jest nie tylko ochrona karoserii, ale również zapewnienie klientom rozpoznawalności dzięki dostępnym wariantom kolorystycznym.
- Nieustannie zwiększamy możliwości naszej firmy oraz poszerzamy zasięg jej działań – dodaje Shaver. - Zainwestowaliśmy w podniesienie zdolności produkcyjnej w Niemczech, Brazylii, Chinach, Meksyku oraz w Indiach. Otwieramy nowe Globalne Centrum Innowacji w Filadelfii, w stanie Pensylwania (USA), a w Chinach rozpoczęliśmy budowę Centrum Technologicznego dla regionu Azji i Pacyfiku.
Komentarze (0)