Wszystkie bezbarwne, a jednak różne! W systemie dwuwarstwowym lakier bezbarwny (tzw. clearcoat) nakładany jest na warstwę bazową, czyli lakier nadający naszemu autu odpowiednią barwę (tzw. basecoat). Jako powłoka ochronna, lakier bezbarwny nieprzerwanie poddawany jest działaniu różnego rodzaju czynnikom zewnętrznym takim jak chociażby działanie promieni UV czy wilgoci, jego skład musi zatem spełniać ściśle określone kryteria, a nieoszczędzanie na jego wyborze z pewnością się opłaci.
Wśród lakierów dostępnych na rynku możemy przyjrzeć się trzem klasom, których jakość oraz właściwości wynikają z różnej zawartości procentowej żywicy znajdującej się w mieszaninie gotowej do natrysku: ilość części stałych w lakierze waha się od ok. 40% dla lakierów typu MS (ang. medium solid), 50% dla lakierów typu HS (ang. high solid) do ok. 60% w przypadku lakierów klasy VHS (ang. very high solid) – co to dla nas oznacza?
Zarówno rodzaj jak i ilość zawartej w lakierze żywicy, a także obecność substancji pobocznych (m.in. rozcieńczalników czy stabilizatorów), mają bezpośredni wpływ na jego konsystencję. Rozcieńczalniki wspomagają co prawda łatwiejszą aplikacje, jednak im więcej żywicy znajduje się w składzie produktu, tym lepsze są jego właściwości izolacyjne oraz mechaniczne.
Linia lakierów bezbarwnych Ranal Professional
Tak więc wybierając produkt klasy MS musimy pamiętać o tym, że zawartość części stałych (żywicy) jest w tym przypadku najmniejsza, a resztę składu stanowią więc rozcieńczalniki, które odparowują podczas utwardzania. Należy pamiętać także o tym, że aby osiągnąć odpowiednią grubość ok. 50 -60 mikronów suchej warstwy, należy zaaplikować min. 2 lub 3 warstwy lakieru, a to z kolei oznacza większe zużycie produktu.
Lakiery bezbarwne klasy HS to już wyższa półka produktowa, której połowę składu stanowi żywica. Jak nietrudno się domyślić, za nieco wyższą ceną produktu, kryje się jego większa wytrzymałość oraz lepsza wydajność: przykładowo, Lakier bezbarwny HS Professional firmy Ranal, wystarczy zaaplikować 1,5 lub 2 warstwy po dodaniu 5% rozcieńczalnika (najlepiej dedykowanego rozcieńczalnika akrylowego z linii Ranal Professional), aby osiągnąć pożądany efekt. Lakier ten pozostawia bardzo wysoki połysk, a po całkowitym utwardzeniu jest niezwykle odporny na zarysowania i powstawanie mikro rys. W dobie bardzo popularnych myjni samoobsługowych oraz szczotkowych, Lakier bezbarwny HS Professional Ranal będzie się doskonale sprawdzał na naszych samochodach zapewniając im dostateczną ochronę oraz odpowiedni połysk na bardzo długi czas.
Firma Ranal posiada w swojej ofercie także wysokiej jakości lakiery bezbarwne klasy VHS. Przy zachowaniu najwyższego poziomu właściwości izolacyjnych, wystarczy nałożyć jedynie 1,5 warstwy Lakieru bezbarwnego VHS Professional Ranal, aby móc cieszyć się nie tylko pełnią ochrony naszego samochodu, ale także wydobyciem głębi jego koloru. Zarówno skład procentowy jak i mieszanina żywic najwyższej jakości zapewnia nie tylko niebywałą wydajność produktu marki Ranal (co znacznie skraca czas jego aplikacji), ale także stosunkowo szybki czas jego schnięcia – ok. 10h w 20 0C. Lakier typu VHS pozostawia znakomity połysk, który nie gaśnie po czasie, a po całkowitym utwardzeniu jest bardzo wysoko odporny na wszelkie zarysowania.
Wybór należy do Ciebie
Należy pamiętać, że lakier bezbarwny nie tylko zapewnia ochronę naszego samochodu przed czynnikami mechanicznymi i atmosferycznymi, ale także podkreśla jego barwę i elegancki, zadbany wygląd poprzez nadanie połysku.
Rzeczą oczywistą jest, że lakiery klasy MS są tańsze niż lakiery typu HS czy VHS. Pamiętajmy jednak, że aby osiągnąć pożądany efekt należy zaaplikować 2-3 warstwy lakieru MS, podczas gdy przy produktach wyższych klas wystarczy jedynie 1,5 warstwy, co oznacza znacznie mniejszy rozchód lakieru na element: np. pokrywając ten sam element lakierem MS, będziemy potrzebować ok. 200 ml produktu, zaś w przypadku lakierów klasy HS czy VHS będzie to ok. 150ml. W takich wypadkach różnica cenowa pomiędzy lakierami poszczególnych klas drastycznie maleje. Oczywiście wybór odpowiedniego lakieru należy jedynie do Ciebie, jednak decyzja o jednorazowym większym wydatku opłaci się z czasem, dając w zamian możliwość cieszenia się niezwykle skuteczną ochroną i głębią koloru Twojego auta na długie lata.
Komentarze (8)