Jak wszyscy wiemy, właściwa organizacja stanowiska pracy ma bezpośrednie przełożenie na wzrost efektywności zakładu napraw blacharsko-lakierniczych.
W niniejszym artykule skupię się na stanowiskach odpowiedzialnych za właściwe przygotowanie powierzchni do procesu lakierowania. Według przeprowadzonych przez naszą firmę badań i analiz w przypadku braku dobrej organizacji stanowiska roboczego pracownik w ramach 8-godzinnego dnia pracy 45-60 minut poświęca na szukanie i kompletowanie materiałów oraz narzędzi (szlifierki, materiały ścierne, taśmy do maskowania, papiery do oklejania itd.). Właściwa organizacja stanowiska pracy wpływa również na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.
Omówmy dwie możliwości organizacji stanowiska pracy: stacjonarne i mobilne.
Stanowiska stacjonarne
W przypadku, gdy w zakładzie lakierniczym są jasno zdefiniowane strefy przygotowawcze, w których przebiega proces przygotowania powierzchni, najlepszym rozwiązaniem będą stanowiska stacjonarne.
Stanowiska stacjonarne mogą być w przypadku oferty Festool rozwiązane na dwa sposoby. Pierwszym jest wysięgnik odsysający ASA (zwany potocznie „ramieniem”) o długości 5 lub 6 metrów, na końcu którego zamontowany jest tzw. moduł zasilania EAA (zwany potocznie „centralką” bądź „puchą”). Moduł EAA to urządzenie, które umożliwia podłączenie narzędzi (np. szlifierek mimośrodowych) zarówno do źródła zasilania (prąd lub sprężone powietrze), jak i do odsysania. Moduł wyposażony jest ponadto w zespół przygotowania powietrza (separator oraz naolejacz), jak również w praktyczne uchwyty na materiały ścierne, pistolet odmuchowy czy taśmę maskującą.
Podstawowymi zaletami zastosowania wysięgnika odsysającego są:
- bardzo duży zasięg roboczy – w przypadku 6-metrowego wysięgnika od 54 do 86 m2 powierzchni; jeden wysięgnik może obsłużyć podwójną strefę przygotowawczą;
- brak jakichkolwiek przewodów i węży na podłodze lub kratownicy, co przekłada się na mniejsze ryzyko wypadku przy pracy.
Drugim rozwiązaniem jest sam moduł zasilania EAA zamontowany bezpośrednio na ścianie lub słupie w obrębie strefy przygotowawczej. To rozwiązanie stosuje się bardzo często, kiedy ze względu na niski strop budynku plenum nawiewne strefy zamontowane jest na wysokości poniżej 3,5 m (chyba, że zamierzamy naprawiać tylko samochody osobowe z wyłączeniem dostawczych).
Obydwa stanowiska stacjonarne mogą współpracować z centralnym systemem odciągu pyłu opartym na turbinie odsysającej Turbo II DC lub z odkurzaczami dedykowanymi do pracy z modułami zasilającymi EAA.
Stanowiska mobilne
Skoro stanowiska stacjonarne dedykowane są do zakładów lakierniczych o jasno zdefiniowanych strefach przygotowania powierzchni, to czy stanowiska mobilne będą przydatne tylko w warsztatach, w których takowych stref nie ma? Otóż nie jest to do końca prawda. Minimum jedno stanowisko mobilne powinno znajdować się w każdym warsztacie, bowiem dzięki niemu drobne naprawy lakiernicze można wykonać w dowolnym wolnym miejscu, poza strefą przygotowawczą, nie blokując jej.
Jak powinno wyglądać dobrze skonfigurowane stanowisko mobilne?
- Odkurzacz mobilny – powinien być przede wszystkim wyposażony w duże koła i mieć jak najniżej położony środek ciężkości. Pamiętajmy, że odkurzacz będzie poruszał się po różnych powierzchniach, m.in. po kratownicy, musimy zatem mieć pewność, że dojedziemy z nim wszędzie i nie dojdzie do jego przewrócenia się na naprawiany pojazd. Warto zwrócić również uwagę na parametr wytwarzanego podciśnienia: im większe, tym lepiej. Dodatkowo sprawdźmy, czy wszystkie krawędzie są odpowiednio zabezpieczone i w przypadku uderzenia w naprawiany pojazd nie uszkodzimy powierzchni.
- Nadstawka montowana na odkurzaczu mobilnym (w ofercie Festool WCR 1000) – umożliwia ona właściwą organizację narzędzi i materiałów pomocniczych. Powinna być wyposażona w uchwyty na szlifierki, pistolet odmuchowy, pistolet lakierniczy, zmywacz, taśmy do oklejania itd.
- System organizacji materiałów ściernych (w ofercie Festool Systainer 4 step) – specjalna skrzyneczka umożliwiająca przechowywanie materiałów ściernych i ich segregację. Gwarantuje oszczędność materiałów ściernych nawet do 30%.
Tak skonfigurowane mobilne stanowisko robocze gwarantuje nam to, że zawsze wszystko będzie pod ręką, a co za tym idzie – wysoką produktywność naszego zakładu.
Konrad Marciniak, dyrektor sprzedaży BU Automotive Festool Polska Sp. z o.o.
Komentarze (0)