Lakiernictwo i blacharstwo

Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  02.04.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Pojazdy uprzywilejowane w procesie naprawy blacharsko-lakierniczej. Oznaczenia wewnętrzne i zewnętrzne

1

Samochody uprzywilejowane uczestniczące w ruchu drogowym wykorzystywane są przez różnego rodzaju służby i instytucje. Pojazdy realizujące wiele zadań zdecydowanie bardziej narażone są na uszkodzenia i kolizje. Efektem tego są częste wizyty w warsztatach blacharsko-lakierniczych. Niezwykle ważnym aspektem procesu naprawy jest właściwe odtworzenie uszkodzonych oznaczeń, które znajdują się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodu.

Część tych oznaczeń to odblaskowe pasy wyróżniające, oznaczenia systemowe i rozpoznawcze, logotypy instytucjonalne czy nazwy przyporządkowanych placówek. Nie mniej ważnymi oznaczeniami są naklejki, które bardzo często mieszczą się na bokach drzwi i we wnętrzu pojazdów. Są to m.in. tabliczki informacyjne, oznaczenia ostrzegawcze oraz intuicyjne piktogramy. Właściwe odtworzenie ich w odpowiednim miejscu jest niezwykle ważne ze względu na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu i użytkowników realizujących różnego rodzaju zadania.
Aby sprostać takim wyzwaniom, firma Media Distribution z Kutna posiada w swojej ofercie większość oznaczeń występujących na pojazdach polskich i zagranicznych służb. Począwszy od Policji (fot. 1), przez służby medyczne (fot. 2), a kończąc na Inspekcji Transportu Drogowego. Technicy firmy Media Distribution bardzo chętnie doradzą w doborze odpowiedniego oznakowania i prześlą zabezpieczone naklejki pod wskazany adres. Wspomniane wsparcie techniczne jest niezwykle ważnym aspektem, gdyż kryje się za nim informacja o doborze materiału, sposobie aplikacji oraz procesie czyszczenia i konserwacji. Zwracamy szczególną uwagę na rodzaj oznaczeń występujących w pojazdach transportu medycznego. Wszystkie oznaczenia i naklejki zabezpieczone są specjalnym laminatem (fot. 3), chroniącym druk przed zmyciem i rozpuszczeniem podczas dezynfekcji karetki pogotowia.
Kolejnym rodzajem zabezpieczenia i jednocześnie rodzajem występujących oznaczeń są naklejki 3D bądź naklejki żelowe. Tworzą one przezroczystą, wypukłą powierzchnię na grafice, dającą efekt estetyczny, a przede wszystkim ułatwiającą dezynfekcję powierzchni bez ryzyka uszkodzenia grafiki. Ten rodzaj naklejek również dostępny jest w ofercie firmy Media Distribution z Kutna.

Podczas konsultacji technicznej istotne jest określenie przez zamawiającego rodzaju folii, z której wykonane zostały np. wyróżniające pasy odblaskowe (fot. 4). Niedopuszczalny jest wybór w drodze loterii, gdyż rodzaj materiału oraz miejsce oklejenia zostały ściśle określone przez ustawodawcę. Nazwy i rodzaje folii, z jakimi może spotkać się warsztat w procesie naprawy blacharsko-lakierniczej, to:

  • Avery Denission seria V-8000,
  • Reflexite seria vc 612,
  • 3M seria 823i.

Każdy z wymienionych materiałów po wnikliwym przyjrzeniu się będzie miał widoczne charakterystyczne wzory oraz rodzaj kleju i charakterystyczną plastyczność w określonej temperaturze.
Bardzo ważną kwestią, na którą powinien zwrócić uwagę warsztat podczas odtwarzania fabrycznych oznaczeń, jest określenie czasu, kiedy oklejany element karoserii został polakierowany. Oklejenie samochodu wcześniej niż 48 h po lakierowaniu grozi gazowaniem naklejonej folii oraz uszkodzeniem lakieru.
Podczas zamawiania naklejek ważne jest, aby przekazać technikom przygotowującym oznaczenie dokumentację zdjęciową (fot. 5), wymiary i miejsce oklejenia. Te niezbędne informacje pomogą właściwie wytypować produkt i odpowiednio wyploterować właściwy kształt folii, przyklejanej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodu.

GALERIA ZDJĘĆ

2
3
4
5

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony