Autoelektryka

Autoelektryka

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Badanie i ładowanie akumulatorów

– przyszłość czy teraźniejszość?

Uprzednie metody badania baterii akumulatorów nazywano obciążeniowymi. Jak sugeruje nazwa, każdy pomiar rozładowuje akumulator, a tym samym uniemożliwia powtórzenie wyników pomiaru. Czy takie badanie jest dokładne? Zapewne wiele osób odpowie, że tak lub wystarczająco dokładne. Ale to nie będzie prawda. Wyobraźmy sobie, że przed zakupem czegoś zamierzamy to zmierzyć, lecz dowiadujemy się, że po tej czynności dostaniemy częściowo skonsumowany produkt oraz, że kolejny pomiar będzie można wykonać nie wcześniej niż za kilka godzin i do tego wyniki pomiaru za każdym razem będą różne. Tymczasem, amerykańska firma Midtronics znalazła rozwiązanie tego problemu. Odeszła od rozwiązań obciążeniowych w stronę przewodności – konduktancji. Znając “konduktywność”, czyli miarę podatności materiału na przepływ prądu elektrycznego, “długość” materiału przewodzącego oraz “pole” jego przekroju poprzecznego można określić konduktancję:
gdzie: l – długość przewodnika, S – pole przekroju poprzecznego elementu, s – konduktywność właściwa materiału.




Stworzono testery, które na podstawie wprowadzonych przez użytkownika danych odczytanych z baterii akumulatora są w stanie ocenić stopień ich naładowania oraz zdolność magazynowania energii.
Najważniejsze zalety metody konduktancyjnej to:
- pomiar bez pobierania prądu z akumulatora,
- akumulator nie jest rozładowywany,
- przyłączenie i odłączenie testera nie powoduje iskrzenia,
- wynik jest powtarzalny,
- przed pomiarem nie potrzeba ładować akumulatora,
- akumulator można badać zaraz po naładowaniu,
- pomiar w zwiększonym zakresie napięcia akumulatora.

Główne przyczyny zużycia baterii.

Dlaczego testujemy baterie akumulatorów?
Bez wątpienia jest wiele przyczyn zużycia lub uszkodzenia akumulatorów, zawsze jednak objawy są takie same – całkowity lub częściowy brak zasilania. Bardzo często usterki związane z układem elektrycznym są bagatelizowane. Jednak we współczesnych samochodach, gdzie układy elektroniczne decydują o bezpieczeństwie jazdy i sterują prawie każdą istotną funkcją pojazdu, prawidłowe zasilanie ma kluczowe znaczenie. Okazuje się, że nieprawidłowe zasilanie ma ogromny wpływ na pracę innych układów i często jest główną przyczyną usterek w pojazdach. Kiedy należy sprawdzać źródło zasilania? Serwisy autoryzowane wypracowały modelowy wzorzec kontroli pojazdu na wszystkich etapach użytkowania. Zgodnie z tym modelem, każdy akumulator testowany jest przed wydaniem nowego samochodu do klienta oraz przy każdej wizycie w serwisie. Nowe akumulatory są także testowane zaraz przy dostawie od producenta. Badanie akumulatora za pomocą testerów Midtronics zajmuje kilka minut, jednak wynik testu może decydować o zasadności przystąpienia do napraw układu elektroniki lub usterek mechanicznych! Stosowanie się do tego wzorca zapewnia prawidłową kontrolę układu elektrycznego i możliwość eliminacji usterki zasilania już przy wstępnej diagnozie. Proszę zwrócić uwagę, że statystycznie ok. 35 proc. usterek w pojazdach ma swoją przyczynę w nieprawidłowym zasilaniu.

Statystyczne powody uszkodzenia pojazdów.

Serwis obsługi klienta
Testery Midtronics należą do najbardziej zaawansowanych urządzeń na światowym rynku testerów akumulatorów. Są stosowane chętnie przez autoryzowane serwisy, umożliwiając szybki, dokładny i jednoznaczny pomiar, zapewniając jednocześnie powtarzalność wyników. Te zalety zostały dostrzeżone przez wielu producentów akumulatorów i pojazdów, dzięki czemu wyniki z testerów Midtronics stanowią bezdyskusyjną podstawę zasadności reklamacji.

Badanie baterii w:
a. pojazdach przed dostarczeniem do klienta
b. pojazdach w chwili oddawania do serwisu
c. chwili otrzymania nowych baterii od producenta


Firma Midtronics produkuje testery nie tylko dla sieci autoryzowanych marek. Ogromny rynek serwisów niezależnych oraz sklepów skłonił firmę do wypuszczenia na rynek serii testerów skierowanych do tej grupy użytkowników.
W ofercie firmy znajdujemy testery przeznaczone na każdą kieszeń – od prostych, ale funkcjonalnych testerów do najbardziej popularnych akumulatorów ołowiowych, do wielofunkcyjnych zaawansowanych testerów o rozbudowanych funkcjach dodatkowych. Szeroka gama produktów pozwala wybrać tester najwłaściwszy do potrzeb i możliwości warsztatu, a dzięki temu zagwarantować dobrą obsługę samochodów. Prawidłowa obsługa akumulatorów to także prawidłowe i dobre ładowanie. Firma Midtronics specjalizuje się wyłącznie w produktach do obsługi akumulatorów. W jej ofercie musiały więc znaleźć się także odpowiednie urządzenia do ładowania.

Przegląd wybranych testerów baterii akumulatorów Midtronics.

Urządzenie G-1 jest połączeniem testera i ładowarki baterii akumulatorów, przeznaczone dla najbardziej wymagających, profesjonalnych serwisów.

Ładowarki firmy Midtronics wyszły naprzeciw nowym technologiom produkcji baterii akumulatorów. Minęły czasy, kiedy na rynku były tylko akumulatory ołowiowo-kwasowe. Zaawansowane badania laboratoryjne dowodzą, że lepiej jest stosować różne charakterystyki czasowo-napięciowe dla różnych typów baterii. Współczesne samochody są wyposażone w szeroko rozbudowany układ elektroniczny, który wymaga stabilnego napięcia zasilania, a tradycyjne ładowarki w przypadku zwiększenia obciążenia odnotowują znaczący spadek napięcia, który niejednokrotnie uniemożliwia serwisowanie układu elektronicznego pojazdu. Ładowarki ChargeXpress Midtronics zaopatrzono w układ sterowania mikroprocesorowego reagujący w czasie rzeczywistym na zmiany obciążenia i odpowiednio regulujący napięcie.

Przegląd ładowarek baterii akumulatorów Midtronics.

Najważniejsze zalety ładowarek ChargeXpress różniące je od tradycyjnych:
- krzywe prądu ładowania idealnie dobrane do typu akumulatora,
- różne akumulatory ładowane są w różny sposób,
- akumulator nie traci swojej sprawności,
- akumulator odzyskuje swoją pierwotną sprawność,
- szybki czas ładowania,
- niewielkie wymiary,
- możliwość umieszczenia na ścianie, podnośniku, wózku itp.,
- funkcja serwis – utrzymanie prawidłowego prądu o stałym napięciu podczas prac serwisowych przy elektryce i elektronice. Możliwość wymiany akumulatora bez utraty danych z komputerów pojazdu.

Nowe pojazdy wyposażone w zaawansowany sprzęt elektroniczny wymagają równie zaawansowanej technologicznie obsługi. Dlatego często można spotkać się z zaburzeniami lub uszkodzeniami elektroniki używając tradycyjnych ładowarek. Elektroniczne sterowanie przebiegiem ładowania w ładowarkach Midtronics gwarantuje nam zachowanie stabilności napięcia w układzie elektrycznym pojazdu.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony