Prawo

Prawo

ponad rok temu  21.03.2022, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Dlaczego ta sprawa tak długo trwa? - czyli warsztat kontra ubezpieczyciel w sądzie

Fot. Piotr Łukaszewicz

Jak wygląda sprawa sądowa przeciwko zakładowi ubezpieczeń? Ile może potrwać? Ile to będzie kosztować taka sprawa? Tego typu pytań prawnicy - jak sami przyznają - dostają z serwisów samochodowych bardzo dużo. Nie każdy decyduje się na walkę w sądzie, a wynika to z obaw o koszty i czas trwania procesu. Chodzi tu oczywiście o zaniżone, w ocenie serwisów, stawki za naprawy aut z tytułu OC.

Tomasz Jaworski, radca prawny w Jaworski Kancelaria Radcy Prawnego oraz członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego zebrał najczęściej zadawane pytanie i na nie odpowiedział. Całość znajdziecie TUTAJ - a poniżej najistotniejsze fragmenty.

--

Proces sądowy inicjuje pozew (...).Sąd zobowiązany jest do doręczenia odpisu pozwu stronie przeciwnej, w tym wypadku zakładowi ubezpieczeń. Doręczenie jest obowiązkowe, ale sąd nie ma do tego konkretnie wyznaczonego terminu. Dlatego termin doręczenia pozwu przez sąd pozwanemu wynosi niekiedy 3 tygodnie, 3 miesiące lub nawet rok (sic!) – pozdrawiam Sąd Rejonowy w Płocku!

W wielu przypadkach, kiedy nie udaje się zawrzeć z ubezpieczycielem ugody, niezbędne jest powołanie biegłego. Etap sporządzania opinii przez biegłego sądowego to etap, który trwa najdłużej. Zazwyczaj jest tak, że biegli sądowi są zobowiązani przez Sąd do sporządzenia i oddania opinii w terminie jednego lub dwóch miesięcy. (...) Pamiętam dwie sprawy, w których biegli sądowi nie oddali opinii przez okres 6 miesięcy, 

mimo dwumiesięcznego terminu wyznaczonego przez sąd.

Zatem ile trwa sprawa cywilna o odszkodowania?

  • Kiedy zawrzemy ugodę z ubezpieczycielem – proces potrwa ok 2-3 miesięcy od złożenia pozwu do zawarcia ugody.
  • W drugim przypadku, kiedy nie dochodzi do zawarcia ugody musimy liczyć się z tym, że taki proces potrwa od 8 miesięcy nawet do 2,5 roku.

Oczywiście pozew podlega opłacie sądowej.

1) do 500 złotych – w kwocie 30 złotych;
2) ponad 500 złotych do 1500 złotych – w kwocie 100 złotych;
3) ponad 1500 złotych do 4000 złotych – w kwocie 200 złotych;
4) ponad 4000 złotych do 7500 złotych – w kwocie 400 złotych;
5) ponad 7500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 500 złotych;
6) ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 750 złotych;
7) ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 1000 złotych.

Cały tekst znajdziecie na stronach Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego.

źródło: sprm.org.pl

Czytaj także:
Serwisy protestują przeciwko polityce PZU w sprawie rozliczeń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ Rafał Wrocław 1 ponad rok temu Tak działają zorganizowane grupy. Jedni zaniżają odszkodowania drudzy udają że prowadzą sprawy a trzeci udają że wypowiadają się w imieniu osób poszkodowanych. REFORMA SĄDOWNICTWA JAK NAJSZYBCIEJ
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony