Prawo

Budowa warsztatu od A do Z

ponad rok temu  29.03.2019, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Kasy online już wkrótce. Co trzeba wiedzieć?

15 marca 2019r. Sejm uchwalił nowelizację Ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Tym samym został wprowadzony obowiązek posiadania kas fiskalnych online. Ustawa wejdzie w życie 1 maja 2019r. Pierwszą grupą podatników, która będzie musiała zaopatrzyć się w kasy online są mechanicy samochodowi, wulkanizatorzy oraz sprzedawcy paliw. Czym kasy fiskalne online różnią się od dotychczasowych kas i jakie znaczenie ma to dla przedsiębiorców, którzy zostaną objęci obowiązkiem ich posiadania?

Kasy online – co to?

Kasy fiskalne online będą miały wbudowaną funkcjonalność, która umożliwi zautomatyzowany
i bezpośredni przesył danych z kasy rejestrującej do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dane jakie będą gromadzone to m.in.: paragony fiskalne, raporty dobowe, zdarzenia na kasie, a także informacje o przeglądach okresowych. Będą one wpływały do Repozytorium praktycznie w czasie rzeczywistym, oznaczone czasowo. Co ważne, dla nabywców towarów i usług, dane będą anonimowe - będzie to elektroniczny zapis paragonów bez informacji dotyczących konsumenta. Otrzymywanie i gromadzenie danych z kas online będzie stanowiło niezmiernie ważny mechanizm do przeciwdziałania zjawisku szarej strefy.

Czym kasy online różnią się od dotychczasowych kas?

  1. Kasa online zapisuje kopie drukowanych dokumentów w wewnętrznej pamięci, użytkownik nie ma do niej dostępu, jedynie autoryzowany serwis kas.

  2. Kasy online będą miały aktualizację oprogramowania zdalnie, na zasadzie automatycznego pobierania z serwera producenta nowej wersji i aktualizacji programu kasy.

  3. Każda kasa fiskalna będzie musiała współpracować z terminalem płatniczym. Ujednolicony protokół komunikacyjny sprawi, że każde urządzenie będzie współpracowało z terminalem na zasadzie podłączenia (plug and play). Podstawowa zaleta automatycznej współpracy to brak błędów przy ręcznym wprowadzaniu kwot do terminala.

  4. Na etapie uruchomienia kasy (fiskalizacji) przekaże do repozytorium dane o sobie i właścicielu kasy, zwrotnie otrzymując przydzielony numer ewidencyjny. W trakcie eksploatacji kasa online będzie przekazywać dane o sprzedaży.

  5. Kasa będzie drukowała papierowe paragony, emitując jednocześnie dokument elektroniczny, tzw. e-paragon.

Ulga z tytułu zakupu kasy online

Podatnicy, którzy dokonują zakupu urządzenia fiskalnego online mogą odliczyć od podatku kwotę wydaną na zakup kasy rejestrującej w wysokości 90% ceny netto kasy (nie więcej niż 700 zł). Dotyczy to wszystkich przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy kupują urządzenie online.

Warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne wymienią kasy fiskalne jako pierwsi

Wymiana kas standardowych na kasy fiskalne online, odbędzie się w sposób stopniowy. Jako pierwsze do wymiany zobligowane będą wszelkie firmy świadczące usługi motoryzacyjne, tj. warsztaty samochodowe, stacje kontroli pojazdów i wulkanizacyjne (punkty wymiany opon, w tym sprzedaż opon) oraz stacje paliw (olej napędowy, gaz, benzyna). Zgodnie z planowanym harmonogramem kasy online mają tam rozpocząć pracę z dniem 01 stycznia 2020r.

Następnie od 1 lipca 2020r. kasy online będą musiały pojawić się w obiektach gastronomicznych, hotelach oraz u przedsiębiorców świadczących usługi sprzedaży węgla. Zaś od 1 stycznia 2021r. kasy będą musieli wymienić fryzjerzy, kosmetyczki, prawnicy, lekarze, dentyści, budowlańcy oraz branża fitness (tylko w zakresie wstępu).

- Intencją ustawodawcy jest docelowe wprowadzenie kas typu online we wszystkich branżach. Kasy z kopią papierową i kopią elektroniczną będą konsekwentnie wypierane przez kasy online czy to przepisami prawa, czy też poprzez stopniowe wygasanie homologacji wydanych na kasy aktualnie stosowane. Podatnicy stosujący kasy tradycyjne nie pozwalające na zdalny odczyt danych będą zapewne z tego powodu obiektem większej uwagi ze strony organów podatkowych. Wniosek dla podatników stojących przed wyborem - kasa tradycyjna czy online - jest zatem oczywisty. Należy zakupić kasę typu online, aby w spokoju rozwijać firmę i za klika lat nie stanąć przed koniecznością wymiany urządzeń - to komentarz zespołu ELZAB SA, jednego z głównych dostawców kas i drukarek fiskalnych w Polsce

Komentarze (3)

dodaj komentarz
  • ~ mechanik 3 ponad rok temuocena: 100%  W jaki to sposób kasa online bedzie miała wpływ na szarą strefę,jak nie nabiję to i tak nie pójdzie. Zgodnie z pkt. 3 będziemy zmuszeni do kupienia terminala?. A co z prawdziwą szarą strefą,tysiącami garaży gdzie auta robi się ba lewo ? Do porzednika, kasy będą wyposażone w karty sim i abonament który trzeba będzie bulić co miesiąc.
    oceń komentarz 2 0 zgłoś do moderacji
  • ~ w.assc@wp.pl 2 ponad rok temuocena: 100%  Taka kasa pewnie będzie kosztowała ze 3000,- złotych. A odliczenie maksymalne to 700,-. Znowu będziemy płacić za czyjeś "wspaniałe" pomysły. Kto zapłaci za podłączenie internetu i kto będzie opłacał abonament za internet? Wiadomo. Przedsiębiorca. A co się stanie jak padnie internet? Mamy zamknąć warsztat?
    oceń komentarz 2 0 zgłoś do moderacji
  • ~ Nic nie wiem 1 ponad rok temu Tylko najgorsze bedzie to jak internetu nie bedzie i to co online stanie sie offline.....
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony