Prawo

Prawo

Artykuł sponsorowany

ponad rok temu  14.10.2019, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Kupiłeś samochód? Co dalej powinieneś zrobić? Rejestracja, podatek, o tym pamiętaj!

Kupno samochodu wiąże się z kilkoma formalnościami. Zależą one od tego, czy chodzi o pojazd nowy, czy może używany, czy auto jest kupione w kraju czy za też granicą. W naszym poradniku podpowiadamy, co powinieneś zrobić po zakupie auta.

Kupiłem samochód, co dalej z rejestracją pojazdu?

Kupiony samochód należy zarejestrować w wydziale komunikacji starostwa powiatowego, urzędu miasta (jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu) lub urzędu dzielnicy (jeśli jesteś mieszkańcem Warszawy). Wniosek o rejestrację samochodu powinieneś złożyć w ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu.

Do zarejestrowania pojazdu potrzebujesz następujących dokumentów: 

  • wniosek o rejestrację; 

  • dowód własności pojazdu;

  • karta pojazdu (jeśli została wydana); 

  • wyciąg ze świadectwa homologacji; 

  • dowód tożsamości;

  • potwierdzenie opłat rejestracyjnych lub oświadczenie dealera o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów.

Urząd przygotowuje dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną w przeciągu 30 dni. Do tego czasu otrzymasz czasowe pozwolenie, które dopuszcza pojazd do ruchu. Więcej na temat procedury rejestracji przeczytasz w artykule pod tytułem “Kupiłeś samochód, co dalej? Sprawdź, co powinieneś zrobić po zakupie pojazdu!

Kupiłem używany samochód, co dalej?

Jeśli kupiłeś samochód używany, jego zarejestrowanie wymaga przedstawienia ważnego badania technicznego. W dowodzie rejestracyjnym musi więc znajdować się wpis o ważnym badaniu technicznym. W sytuacji, gdy termin badania minął, należy dokonać kolejnego przeglądu. Przeprowadzaniem obowiązkowego przeglądu rejestracyjnego pojazdu zajmuje się Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów. Natomiast koszt podstawowego badania samochodu osobowego wynosi 99 zł.

Kupiłem samochód. Co dalej z urzędem skarbowym?

Jeśli kupiłeś samochód używany, transakcja odbyła się bez faktury VAT, konieczne jest uiszczenie podatku od kupna samochodu. Choć popularnie podatek ten zwie się podatkiem od wzbogacenia (kupując auto powiększamy przecież swój majątek), jego właściwa nazwa to podatek od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC). Podatek PCC od zakupu pojazdu wynosi 2% od jego wartości rynkowej. Na opłacenie podatku masz 14 dni od zawarcia umowy kupna. W jakich sytuacjach nie ma konieczności uiszczenia podatku PCC? Nie musisz płacić podatku od kupna samochodu, jeśli auto jest nowe, jego wartość nie przekracza 1000 zł, pojazd kupiłeś za granicą lub jesteś osobą niepełnosprawną, a samochód nabyłeś do własnych celów.

Kupiłem sprowadzony samochód. Co dalej?

Jeśli chcesz wjechać do Polski autem kupionym za granicą, konieczne jest udanie się do miejscowego wydziału komunikacji w celu uzyskania tablic zjazdowych. Pojazd należy również ubezpieczyć. W takiej sytuacji można skorzystać z krótkoterminowego OC. Kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, dowód odprawy celnej oraz umowę, jeśli nie została sporządzona w dwóch językach, należy przetłumaczyć na język polski. Nie musisz natomiast tłumaczyć dowodu rejestracyjnego, który został wydany w państwie należącym do Unii Europejskiej.

Formalności związane ze sprowadzeniem samochodu różnią się w zależności, gdzie kupiłeś auto. W przypadku nabycia pojazdu na terenie Unii Europejskiej, powinieneś dostarczyć do urzędu dowód opłacenia akcyzy, potwierdzenie, że nie ma obowiązku zapłacenia akcyzy na terytorium kraju lub oświadczenie z salonu sprzedaży, który opłacił akcyzę. Jeśli natomiast nabyłeś samochód spoza Unii Europejskiej, musisz przedstawić dowód odprawy celnej przywozowej.

Kupiłem samochód. Co dalej  z ubezpieczeniem?

Każdy właściciel zobowiązany jest do ubezpieczenia swoich czterech kółek. Jazda nieubezpieczonym samochodem wiąże się z surowymi karami od UFG! Dlatego też musisz zawrzeć umowę OC zanim wyruszysz w trasę. Kupując samochód używany, przez jakiś czas możesz korzystać z ubezpieczenia OC, które zawarł poprzedni właściciel. Jednakże ubezpieczenie to wygaśnie wraz z końcem okresu, na jaki zostało zawarte. Nie odnowi się automatycznie. Bywa, że firma ubezpieczeniowa dokona rekalkulacji składki - ponownie przeliczy jej wysokość dla nowego właściciela pojazdu. Z kolei AC zawsze kończy się w momencie zmiany właściciela. Nową ofertę ubezpieczeniową znajdziesz na stronie porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony