27 listopada 2024 r. w przemówieniu w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła swoją decyzję o zwołaniu Strategicznego Dialogu na temat przyszłości przemysłu motoryzacyjnego w Europie. Seria spotkań z przedstawicielami łańcucha wartości w branży motoryzacyjnej ruszy już w styczniu 2025 r. w celu szybkiego zaproponowania i wdrożenia środków, których sektor pilnie potrzebuje.
Strategiczny Dialog zgromadzi kluczowych interesariuszy z całego sektora, w tym europejskie firmy motoryzacyjne, dostawców infrastruktury, związki zawodowe, stowarzyszenia biznesowe, a także przedstawicieli łańcucha wartości w branży motoryzacyjnej. Rada i Parlament Europejski będą ściśle zaangażowane w ten proces i będą regularnie informowane oraz konsultowane w sprawie Dialogu. W ramach konsultacji zaangażowane strony pochyla się nad kwestiami związanymi z zatrudnieniem, umiejętnościami i innymi aspektami społecznymi w sektorze. Tematem będzie też upraszczanie i modernizacja ram regulacyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego.
Strategiczny Dialog na temat przyszłości europejskiego przemysłu motoryzacyjnego rozpocznie się w styczniu. W obliczu głębokiej i przełomowej transformacji europejskiego przemysłu motoryzacyjnego i dostawców, Dialog Strategiczny opracuje konkretne strategie i rozwiązania wspierające globalną konkurencyjność produkcji motoryzacyjnej w Europie. Skupi się on w szczególności m.in. na zwiększeniu innowacji opartych na danych i cyfryzacji, w oparciu o przyszłościowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja i autonomiczna jazda.
- Przemysł motoryzacyjny to europejska duma i kluczowy element dobrobytu Europy. Napędza innowacje, wspiera miliony miejsc pracy i jest największym prywatnym inwestorem w badania i rozwój. Każdy sektor ma unikalne potrzeby, a naszym obowiązkiem jest dostosowanie rozwiązań, które będą zarówno czyste, jak i konkurencyjne. Musimy wspierać tę branżę w nadchodzącej głębokiej i przełomowej transformacji. I musimy zapewnić, że przyszłość motoryzacji będzie nierozerwalnie związana z Europą. Dlatego wezwałam do rozpoczęcia Strategicznego Dialogu na temat Przyszłości Europejskiego Przemysłu Motoryzacyjnego. Rozpoczniemy ten Dialog już w styczniu, aby wspólnie kształtować naszą wspólną przyszłość - powiedziała Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Strategiczny Dialog opracuje konkretne strategie i rozwiązania, aby wspierać globalną konkurencyjność produkcji motoryzacyjnej w Europie. Skoncentruje się też na: wspieraniu innowacji opartych na danych i cyfryzacji, bazując na przyszłościowych technologiach, takich jak sztuczna inteligencja i autonomiczne pojazdy; wspieraniu dekarbonizacji sektora w ramach otwartego podejścia technologicznego, biorąc pod uwagę jego rolę w realizacji ambitnych celów klimatycznych Europy; zwiększaniu popytu, wzmacnianiu zasobów finansowych sektora oraz jego odporności i łańcucha wartości w coraz bardziej konkurencyjnym środowisku międzynarodowym.
- Komisja Europejska rozpocznie wkrótce dialog z branżą motoryzacyjną i innymi interesariuszami w odpowiedzi na rosnące wyzwania, jakie stawia przed nią kryzys gospodarczy, rosnąca konkurencja oraz regulacje klimatyczne. Branża stoi przed koniecznością szybkiej transformacji, a niezbędne są jasne i elastyczne regulacje wspierające innowacyjność i konkurencyjność. Zbyt rygorystyczne przepisy mogą zahamować rozwój, szczególnie w obliczu globalnej konkurencji i rosnącej presji na zmniejszenie emisji CO2. Dialog z przemysłem jest kluczowy, by opracować rozwiązania, które pozwolą Europie zachować swoją pozycję lidera technologii motoryzacyjnych. Ważne jest, by strategia UE była otwarta na wszystkie technologie, nie tworząc sztucznych barier i kolejnych, często wykluczających się obowiązków dla biznesu. Tylko w ten sposób przemysł motoryzacyjny może osiągnąć cele klimatyczne, nie zatrzymując innowacyjnego rozwoju - mówi Tomasz Bęben, Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM)
Formalne otwarcie pod osobistym przewodnictwem przewodniczącej będzie kontynuowane serią spotkań tematycznych prowadzonych przez członków Komisji. Efektem tych spotkań będą rekomendacje, które pomogą stworzyć kompleksową strategię UE dla sektora, aby sprostać różnym wyzwaniom i w razie potrzeby, dostosować obowiązujące ramy regulacyjne UE. Spotkania szczytowe, prowadzone przez przewodniczącą, będą oceniały postępy i nadawały niezbędny impuls polityczny dla dalszych działań.
Fot. SDCM
Komentarze (0)