Narzędzia w warsztacie

Narzędzia w warsztacie

ponad rok temu  02.11.2015, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

System Big Foot firmy Rupes

Polerowanie lakieru to proces czasochłonny, a o jakości wykonanej naprawy świadczy efekt końcowy, widoczny dla właściciela pojazdu.

W zależności od liczby wad powstałych podczas lakierowania, należy podjąć decyzję, czy polerować całe elementy, czy też – tak jak się to odbywa na linii produkcyjnej – usuwać wtrącenia i polerować punktowo. Kolejne pytanie, to jakiej polerki użyć: rotacyjnej czy rotacyjno-orbitalnej? Zacznijmy od polerki rotacyjnej:

- ruch rotacyjny to wysoka zdolność cięcia,
- wysoka temperatura powierzchni,
- hologramy,
- ryzyko uszkodzenia elementów plastikowych i gumowych,
- ryzyko uszkodzenia krawędzi,
- wykwalifikowany operator do obsługi.

Polerka rotacyjno-orbitalna:

- wypolerowana powierzchnia jest wolna od hologramów,
- niewielkie ryzyko przegrzania powierzchni polerowanej,
- niewielkie ryzyko uszkodzenia krawędzi,
- nie ma ryzyka uszkodzenia elementów plastikowych i gumowych,
- mniejsza liczba kroków w procesie polerowania,
- krótszy czas polerowania,
- lepiej sprawdzają się na świeżym lakierze,
- łatwiej odpolerować zaprawkę,
- nie wymagają wykwalifikowanego operatora.

Jak działa polerka rotacyjno-orbitalna?

Jak sama nazwa wskazuje, podczas jej pracy wykorzystywany jest ruch rotacyjny w połączeniu z ruchem orbitalnym. Ruch orbitalny jest istotny, ponieważ wspomaga cięcie i „zaciera” ślad powstały w wyniku ruchu rotacyjnego. Długość drogi, jaką pokonuje punkt podczas ruchu rotacyjno-oscylacyjnego, jest większa i zależy od wielkości orbity.

Ruch rotacyjny

 

Ruch rotacyjno-oscylacyjny

 

Pomocna Wielka Łapa

Pod marką Big Foot firma Rupes oferuje szereg narzędzi i akcesoriów, takich jak polerki: zarówno pneumatyczną, z tarczą roboczą 75 mm, doskonałą do spot repair i miejscowego odpolerowania miejsc po wtrąceniach w lakierze, jak i całą rodzinę polerek elektrycznych, z tarczami roboczymi od 75 do 180 mm i orbitami od 12 do 21 mm.

Na system składają się również gąbki polerskie, które łączy jedno – są to gąbki z otwartymi celami. Oddychają całą swoją powierzchnią. Cechuje je lepsza cyrkulacja powietrza podczas polerowania, mniejsza tendencja do zapychania, lepsze zdolności tnące w połączeniu z lepszym finiszem, nawet przy stosowanie polerek rotacyjnych (do pracy z polerką rotacyjną zalecane są gąbki UHS i medium). Dodajmy, że gąbki z otwartymi celami sprawdzają się zarówno do pracy z lakierami starymi, jak i świeżymi.

 

System obejmuje również mleczka polerskie o różnych właściwościach ścierno-polerskich. Nie zawierają one rozpuszczalników i wypełniaczy, pozostawiając powierzchnię czystą, trwale odpolerowaną. Łatwo je usunąć z powierzchni plastikowych i gumowych. Najciekawsze z produktów to Zephir – mleczko polerskie, w którym ścierniwo po 30 sekundach pracy degraduje się na drobniejsze cząsteczki, czyniąc z pasty zgrubnej wykończeniową. Świetnie współpracuje z polerkami rotacyjno-oscylacyjnymi i rotacyjnymi.

 

Dopełnieniem systemu jest latarka inspekcyjna, której światło jest tak dobrane, aby uwidocznić wszystkie niedoskonałości przed i po polerowaniu.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony