Sieci warsztatowe

Wydarzenia

ponad rok temu  12.03.2018, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Czym jest profesjonalny serwis dla floty?
Strona 1 z 2

Polska jest bardzo ważnym rynkiem dla branży transportowej i logistycznej. Szacuje się, że prawie 84 % ładunków jest transportowanych tutaj tylko drogą lądową. To szansa na rozwój dla około 120 000 flot transportowych, które działają na polskim rynku. By odnieść sukces potrzebują nowoczesnych rozwiązań, które będą wspierały ich efektywną działalność, generując wartość dodaną. Kluczowym aspektem jest też profesjonalna obsługa serwisowa, która pomoże zminimalizować ryzyko awarii i zachować mobilność istotną dla konkurencyjności floty.

Optymalizacja kosztów działalności flot, rozwój biznesu i pozyskiwanie nowych klientów, to tylko niektóre z wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się operatorzy flot. Sen z powiek spędzają im również nieplanowane postoje, będące następstwem awarii taboru lub ogumienia. By ograniczyć to ryzyko przedsiębiorstwa powinny korzystać z usług profesjonalnych i wyspecjalizowanych w obsłudze pojazdów użytkowych serwisów, takich jak Premio TruckForce.

„W przypadku awarii kierowcy ciężarówek mogą liczyć na pomoc fachowców Premio na terenie całej Polski, gdyż wyspecjalizowane do tego serwisy sieci zlokalizowane są w większości województw, ale zasięg działania sieci jest jeszcze szerszy. Poza 45 warsztatami zrzeszonymi pod szyldem Premio TruckForce sieć posiada w Polsce również kilkanaście dodatkowych serwisów, które na mniejszą skalę są w stanie świadczyć usługi z zakresu naprawy i konserwacji ogumienia pojazdów użytkowych. Ponadto, klienci do dyspozycji mają ponad 50 serwisów mobilnych, które w razie potrzeby niosą pomoc w terenie, ale też odwiedzają floty, aby na miejscu zadbać o stan ogumienia pojazdów” – mówi Tomasz Drzewiecki, dyrektor ds. rozwoju sieci detalicznej Premio Opony-Autoserwis na Czechy, Słowację, Polskę, Węgry i Ukrainę.

Zakres usług serwisowych dla flot powinien obejmować nie tylko doraźną pomoc w razie awarii, ale także profilaktyczne przeglądy i doradztwo w kwestii doboru opon. Operatorzy flot powinni pamiętać, że prawidłowo dobrane ogumienie wysokiej jakości może pomóc w obniżeniu kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa i zmniejszeniu zużycia paliwa. Serwisanci Premio TruckForce radzą, by decyzja zakupu ogumienia była poprzedzona analizą kilku istotnych właściwości produktów jak: opory toczenia, przebieg, przyczepność na mokrej nawierzchni, pojedynczy koszt przejechanego kilometra oraz trakcja zimowa. Użytkownicy mają do wyboru m.in. opony dedykowane do transportu dalekobieżnego, charakteryzujące się niskimi oporami toczenia i mniejszym zużyciem paliwa oraz produkty przeznaczone do transportu regionalnego, których istotnymi zaletami są wyższe przebiegi, lepsze właściwości podczas częstego hamowania, ruszania i pokonywania zakrętów.

Profilaktyka = oszczędność

Podstawową kwestią, o której powinni pamiętać wszyscy użytkownicy pojazdów, jest prawidłowa eksploatacja ogumienia, która ma istotny wpływ na ich zużycie oraz efektywność paliwową. Przestrzeganie zalecanego ciśnienia, monitorowanie stanu ogumienia oraz bieżnikowanie wydłuża cały proces życia opon oraz przekłada się na całościowe, niższe koszty ich użytkowania. Wskazanym rozwiązaniem jest również rotacja opon na poszczególnych osiach.

Bardzo ważny jest również stan pojazdu.

Zbieżność osi, geometria kół, stan hamulców i amortyzatorów wpływają na żywotność ogumienia, dlatego też należy je regularnie kontrolować oraz serwisować. Osie muszą mieć prawidłową zbieżność, gdyż jej brak prowadzi do szybszego zużycia opon i powoduje marnotrawstwo paliwa. Równie negatywnie na stan ogumienia oddziałują wyeksploatowane elementy podwozia i nieprawidłowa geometria kół. Ponadto wycieki oleju i paliwa na opony mogą spowodować ich uszkodzenie” – wyjaśnia Ryszard Kozłowski z serwisu Premio TruckForce Autocentrum Jacex w Kołobrzegu.

Kolejnym etapem istotnym dla wyeliminowania niespodziewanych przestojów pojazdów floty jest profesjonalna i bezpieczna obsługa techniczna. Ekspert Premio TruckForce zwraca uwagę, że powinno się na to składać kilka kroków, których nie wolno pomijać:

- unieruchomiony pojazd powinien być zabezpieczony klinami,

- pojazd powinien być podnoszony w przeznaczonych do tego punktach,

- po podniesieniu należy podstawić tzw. „kobyłki”,

- opony należy zawsze pompować w klatce bezpieczeństwa,

- po odkręceniu nakrętek należy ułożyć je we właściwej kolejności w pojemniku (podczas przykręcania powinny wrócić na swoje miejsce),

- po zdemontowaniu koła z pojazdu szpilki, piasta i felga powinny zostać oczyszczone,

- przed montażem opony, miejsce osadzenia stopek opony na feldze również powinno zostać oczyszczone,

Ponadto Ryszard Kozłowski z serwisu Premio TruckForce Jacex zwraca uwagę, że do montażu opon należy używać odpowiedniej pasty, a ogumienie powinno być pompowane osuszonym powietrzem lub azotem. W trakcie usługi serwisowej należy też pamiętać o sprawdzeniu szczelności zaworów.

„Zawsze wymieniamy wkładkę zaworu na nową, nakręcamy kapturek, a w przypadku kół bliźniaczych montujemy przedłużki. Jej brak może uniemożliwi kontrolę ciśnienia kół wewnętrznych w późniejszej eksploatacji. W trakcie prac serwisowych należy też zwrócić uwagę na coraz częściej stosowane w pojazdach ciężarowych czujniki ciśnienia, które podczas niepoprawnego montażu mogą ulec uszkodzeniu” – dodaje R. Kozłowski.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony