Obciążenia termiczne są główną przyczyną degradacji olejów, tzw. starzenia
Oleje przekładniowe mogą pracować w szerokim zakresie temperatur (-50°C do +150°C). Tak duża rozpiętość powoduje poważne zmiany właściwości, zwłaszcza jego lepkości, co w przypadku nieodpowiednio dobranego oleju może wpłynąć negatywnie na pracę przekładni manualnej. Takie stanowisko przedstawiają eksperci firmy Ravenol. I przekonują, że wymiana oleju jest niezbędna.
Gdy skrzynia zaczyna niedomagać, górny zakres temperatury potrafi wzrosnąć ponad założone parametry. Obciążenia termiczne są główną przyczyną degradacji olejów, tzw. starzenia. Proces ten spowodowany jest reakcjami chemicznymi zachodzącymi w tym środku smarnym na skutek przyspieszonego przez temperaturę utleniania oraz przez powstające w tym procesie zanieczyszczenia w postaci m.in.: kwasów, żywic czy depozytów węglowych. Przyjmuje się, że utlenianie przyspiesza od temperatury 60°C, a powyżej 150°C zaczyna rosnąć wykładniczo co każde 10°C. Skutkiem postępującego starzenia się oleju jest stopniowa utrata właściwości gwarantujących bezpieczną pracę skrzyni.
Zanieczyszczenia stałe w postaci produktów zużycia elementów skrzyni i opisanych zanieczyszczeń powinny być zawieszone w oleju, z czasem mogą się one wytrącać, osadzając się w zakamarkach skrzyni, tworząc większe skupiska, które w przypadku oderwania się i trafienia pomiędzy współpracujące elementy działają jak pasta ścierna, co w oczywisty sposób przyspiesza zużycie skrzyni.
Ravenol
Komentarze (3)