![Long life – tak, ale nie dla wszystkich](https://warsztat.pl/img/artykuly/78469_long-life--tak-ale-nie-dla-wszystkich_1.jpg?dta=1731366000)
Zatkany DPF
Gdy DPF jest już w dużym stopniu zatkany popiołami, dochodzi do zmniejszenia jego pojemności. Kluczowa jest ilość sadzy, jaką może przyjąć do wypalenia. Pojawiają się częstsze wymuszone „regeneracje” DPF-a, a to może oznaczać zwiększenie ilości paliwa w oleju. W skrajnych przypadkach poziom oleju rośnie ponad maksymalny stan na bagnecie. Oznacza to pogorszenie właściwości smarnych oleju, więc należy wymieniać go częściej.
Niewielkie roczne przebiegi
Osoby, które mało jeżdżą, również powinny zdecydować się na skrócenie interwałów między wymianami oleju. Smarowanie zużywa się również z racji upływu czasu. Jeśli ktoś przejeżdża np. 3000 km rocznie, powinien wymieniać olej raz w roku, choć oczywiście nie musi rygorystycznie trzymać się kalendarza. Kilka miesięcy różnicy pomiędzy wymianami w tym konkretnym przypadku jest raczej bezpieczne dla silnika.
Tuning
Ze względu na fakt, że coraz większa liczba samochodów jest fabrycznie wyposażona w turbosprężarki, rośnie popularność tuningu elektronicznego. Można stwierdzić wręcz, że staje się on dostępny na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba odwiedzać warsztatu – moduły wprowadzające zmiany w oprogramowaniu sterującym silnika można zamówić przez internet, a ich wpięcie do komputera pojazdu jest najczęściej banalnie proste.
Jednak każda modyfikacja parametrów silnika, a szczególnie mocy, zmienia zasady eksploatacyjne. Większa moc to poważniejsze obciążenie termiczne silnika i oleju, czyli jego utlenianie. Dodatkowo często kiepskiej jakości tuning oznacza dawkowanie nadmiaru paliwa przy przyspieszaniu. To są argumenty przemawiające za skróceniem interwału między wymianami oleju.
Wielu kierowców próbuje ocenić stan oleju na podstawie jego wyglądu. Kolor czarny wskazuje na zużycie, kolor bursztynowy – sugeruje, że jest w idealnej kondycji. Niestety takie podejście jest niewłaściwe.
Olej może zużywać się na dwa sposoby – chemicznie (traci właściwości) i fizycznie (np. jest zanieczyszczony). Trzeba jednak zauważyć, że niektóre oleje są projektowane w taki sposób, aby absorbować jak największą ilość zanieczyszczeń i nie dopuszczać do tego, aby osadzały się one wewnątrz silnika.
Doskonałym przykładem są oleje TotalEnergies z silnymi właściwościami dyspergującymi sadzę. W zasadzie już po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów mogą nabierać czarnego koloru, ponieważ wypłukują i wiążą sadzę, nie tracąc przy tym właściwości smarnych. Oczywiście nie mogą tej sadzy gromadzić w nieskończoność, ale zmiana ich koloru jeszcze o niczym nie świadczy.
W gamie TotalEnergies najlepszymi właściwościami absorpcyjnymi mogą poszczycić się oleje opracowane w technologii ART (Age Resistance Technology). To zaawansowana formuła zapewniająca doskonałe właściwości przeciwutleniające i przeciwzużyciowe oleju silnikowego. W całym okresie eksploatacji oleje te potrafią skutecznie absorbować zanieczyszczenia i chronić silnik przed ich osadzaniem się.
Czystość też może wprowadzić w błąd
Olej może zużywać się chemicznie, nie tracąc ładnego, oryginalnego koloru. Dla przykładu, w samochodach eksploatowanych na LPG olej bardzo długo pozostaje klarowny, ponieważ LPG spala się bardzo czysto. Jednak w takim oleju pojawiają się niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia chemiczne, które pogarszają właściwości smarne.
Chodzi oczywiście o siarkę, którą zanieczyszczony jest LPG. W procesie spalania powoduje ona powstanie kwaśnych związków, które przenikają do oleju, zakwaszając go. Olej posiada pewną zdolność neutralizacji tych związków, jednak radzimy posiadaczom samochodów z instalacją LPG bardzo rygorystycznie przestrzegać terminów wymiany oleju, a nawet skrócić je o połowę.
Chodzi nie tylko o smarowanie
Wielu kierowców łączy zużycie oleju wyłącznie z pogorszeniem się właściwości smarnych. Tymczasem współczesne oleje mają jeszcze inne zadania. Degradacja chemiczna sprawia, że nie mogą ich realizować.
Wśród najważniejszych „dodatkowych” funkcji oleju, które zanikają w wyniku zużycia chemicznego, należy wymienić:
- ochronę silnika przed spalaniem stukowym,
- ochronę łańcuchów rozrządu przed wycieraniem ogniw i wydłużaniem,
- konserwację pasków rozrządu pracujących w oleju.
Jak często wymieniać olej?
Jeśli specyfika eksploatacji odbiega od warunków idealnych wspomnianych na początku materiału, zasadne będzie skrócenie interwału między wymianami oleju o co najmniej 1/3 zalecanego przebiegu. Kiedyś przyjmowało się, że olej w dieslach należy wymieniać częściej niż w modelach benzynowych, jednak obecnie ze względów konstrukcyjnych silniki benzynowe stają się równie wymagające.
Komentarze (0)