Czasy samochodów, w których stosowano jeden czy dwa rodzaje oleju mamy już dawno za sobą. Obecnie temat nie kończy się na oleju silnikowym i przekładniowym. Dzisiejsze, coraz nowocześniejsze samochody, potrzebują środków smarnych specjalnego przeznaczenia, by mogły działać bez zarzutu niemal w każdym aspekcie. Zaawansowane technologicznie produkty doskonale spełniają te oczekiwania.
W przeszłości oleje samochodowe stosowano w najważniejszych częściach pojazdu przede wszystkim po to, by ograniczać siłę tarcia oraz nadmierną eksploatację. Dziś szeroki wybór środków smarnych spełnia cały szereg zadań specjalnych: od ułatwienia montażu poszczególnych części, przez usprawnienie kluczowych funkcjonalności takich jak ruch pasów bezpieczeństwa czy płynne działanie uszczelek, aż do ochrony antykorozyjnej, ochrony elementów wyposażenia wnętrza pojazdu czy redukowania niepotrzebnych hałasów.
Producenci olejów często ściśle współpracują z koncernami samochodowymi, by tworzyć produkty niemal szyte na miarę potrzeb konkretnej marki czy nawet modelu. To ważne szczególnie z punktu widzenia dynamicznego rozwoju branży motoryzacyjnej, w tym coraz bardziej zaskakujących innowacji w działaniu poszczególnych części pojazdu oraz jego wyposażenia. Warto poznać możliwości najbardziej zaawansowanych odsłon oleju, by jeszcze lepiej dbać o dobrą kondycję samochodu w każdym aspekcie.
Na wszystkie potrzeby silników
Zacznijmy od najbardziej rozpoznawalnego typu oleju czyli oleju silnikowego. A w zasadzie olejów, bo na rynku obecne są oleje przeznaczone dla różnych rodzajów silników: benzynowych, zasilanych paliwami gazowymi oraz do diesla. Innowacyjne produkty tworzone we współpracy z koncernami samochodowymi doskonale spełniają najwyższe wymagania marek i modeli pojazdów.
Pewny i bezpieczny montaż części
By samochód mógł wyjechać z taśmy produkcyjnej, musi być w pełni sprawny i przejść wszystkie potrzebne testy. A żeby tak się stało, poszczególne elementy muszą być zamontowane z dbałością o każdy szczegół, a także o wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Na etapie powstawania samochodu nieocenione okazują się być środki smarne dedykowane montażowi poszczególnych elementów pojazdu. Wśród środków montażowych można znaleźć np. specjalne pasty, które zabezpieczają połączenia gwintów.
Poza tym producenci samochodów mają dziś szeroki wybór smarów i preparatów do wnętrza. Takie środki są niezbędne, by np. mechanizmy foteli czy prowadnice pasów bezpieczeństwa pracowały bez zacięcia. Wśród produktów dedykowanych wnętrzom ogromną popularnością cieszą się środki eliminujące hałas w obrębie deski rozdzielczej, wszystkich elementów wysuwalnych, a nawet rolety bagażnika. Poza tym warto zwrócić również uwagę na te środki, które ułatwiają obsługę poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza. Dzięki nim mechanizm regulacji wysokości zagłówków czy zapinania pasów bezpieczeństwa działa bez zarzutu.
Warto pamiętać, że samochód to nie tylko wnętrze, które ma idealnie działać. Z zewnątrz pojazdów stosuje się zaawansowane zabezpieczenia antykorozyjne, by położony lakier był wytrzymały i cieszył jak najdłużej. Co ciekawe, tego typu środki stosowane są nie tylko w motoryzacji, ale też w transporcie morskim, gdzie ochrona przed korozją ma niebagatelne znaczenie.
Eksploatacja na medal
Poza olejami silnikowymi istnieją różne rodzaje olejów i płynów eksploatacyjnych, które wspomagają pracę najważniejszych części samochodu. To oleje przekładniowe, płyny do układów chłodzenia, a także płyny hamulcowe oraz hydrauliczne. Dla przykładu, dzisiejsze oleje przekładniowe przeznaczone do skrzyń biegów są tworzone z myślą o wysokich wymaganiach nowoczesnych pojazdów. Opracowywane na bazie olejów syntetycznych, pozwalają utrzymać dłuższe okresy pomiędzy wymianami, a dzięki zwiększeniu efektywności pracy przekładni dodatkowo redukują zużycie paliwa.
Poza tym wśród środków stosowanych w samochodach nieprzecenione są płyny chłodnicze, które stosuje się w samochodowych układach chłodzenia zamiast wody. Ich charakterystyczną cechą jest to, że mają niższą niż woda temperaturę krzepnięcia i wyższą temperaturę wrzenia. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie optymalnej pracy układu chłodniczego, który chroni silnik przed przegrzaniem. Płyny chłodnicze często zawierają dodatkowe substancje, które spełniają różne dodatkowe funkcje np. zapobiegają uszkodzeniom gumowych elementów układu chłodniczego, rozmnażaniu się drobnoustrojów, pienieniu się płynu czy powstawaniu kamienia kotłowego i korozji.
Komentarze (0)