Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

ponad rok temu  17.03.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

W fabryce olejów silnikowych

W pełni zautomatyzowana fabryka ROWE w Worms (Niemcy) o powierzchni 82.000 m² (wielkości 11 boisk do piłki nożnej) produkuje oleje i środki smarne ROWE HIGHTEC przy użyciu nowoczesnego systemu zarządzania procesami.

Ponad 70 kilometrów rur, 3000 zaworów pneumatycznych, 250 pomp – to tylko niektóre z imponujących statystyk dotyczących instalacji produkcyjnej, która od kwietnia 2014 roku używana jest w fabryce ROWE w Worms. W przeciwieństwie do starego zakładu w Bubenheim w nowym obiekcie wszystkie procesy mieszania są w pełni zautomatyzowane. Jest to powodem, dla którego w fabryce używane są aż 33 zbiorniki mieszające o łącznej objętości 600 m³ do produkcji olejów silnikowych, przekładniowych, hydraulicznych, przemysłowych, chłodząco-smarujących i innych środków specjalistycznych. Wymiary tej instalacji to 68 metrów długości, 45 metrów szerokości i około 13 metrów wysokości.
W zakładzie ROWE procesy mieszania sterowane są przez system zarządzania procesami, który opiera się na rozwiązaniu Siemens PCS7. Dzięki temu, aby w pełni kontrolować cały przebieg procesu mieszania – od rozładunku surowców do pompowania gotowych produktów do zbiorników magazynowych – potrzebnych jest tylko dziewięciu pracowników na dwóch zmianach. Pojemność magazynowa fabryki w Worms do przechowywania wyrobów gotowych wynosi 3100 m³. Składają się na nią zbiorniki różnych rozmiarów, co oznacza, że w celu zaspokojenia popytu na bardzo różnorodne produkty ROWE może wytwarzać szeroki asortyment olejów i środków smarnych również w mniejszych ilościach.
Zakład został wyposażony w 31 zbiorników olejów bazowych o objętości od 40 do 80 m³. Tak duży zapas olejów bazowych o łącznej wielkości 2240 m³ daje ROWE możliwość bardzo szybkiego i elastycznego reagowania na życzenia oraz potrzeby klientów.  Jeśli zaś chodzi o pojemność magazynową na dodatki, wynosi ona łącznie 1595 m³. Na objętość tę składa się 41 zbiorników o wielkości od 25 do 80 m³. W zbiornikach do przechowywania surowców panuje temperatura w wysokości około 40°C. Ciepło odpadowe z połączonej jednostki energii elektrycznej i ciepła służy do podgrzewania zarówno zbiorników magazynowych, jak i naczyń mieszających. Każdemu surowcowi dostarczanemu przez cysterny dedykowany jest własny zbiornik magazynujący i własny system rur. Zapobiega to niepożądanemu mieszaniu się składników i zanieczyszczeniu innymi surowcami.


Operacja rozładunku rozpoczynana jest ze sterowni przez otwarcie zaworu napełniającego w odpowiednim zbiorniku. Przepełnienie zbiornika nie jest możliwe dzięki zainstalowaniu automatycznej ochrony przed przepełnieniem. Gdy tylko z dyspozytorni inicjowane jest rozpoczęcie procesu mieszania, wszystkie potrzebne dodatki i oleje bazowe w pełni automatycznie pompowane są do mieszalnika. Każdorazowo odbywa się to według konkretnego szablonu z wytycznymi dotyczącymi formuły mieszalniczej, w którym przechowywana jest sekwencja i precyzyjne informacje dotyczące ilości potrzebnych surowców. Każde naczynie mieszające stoi na komorach ważenia. Pokazują one aktualnie znajdującą się w mieszalniku ilość produktu w kilogramach.
W podobny sposób do pomieszczenia kontrolnego dostarczanych jest wiele innych danych. Tak więc, na przykład, aktualna temperatura w naczyniu mieszającym i zbiornikach magazynowych jest stale dostępna do odczytania, a wskaźniki poziomu napełnienia na bieżąco dostarczają informacji o poziomie produktu w pojemnikach. Równie szybko rejestrowany jest status otwarcia każdego z zaworów, jak również na bieżąco wyświetlana jest informacja wskazująca, które pompy są aktualnie aktywne.
Oprócz systemu automatycznych powiadomień o błędach pracownicy w dyspozytorni mają dostęp do monitoringu każdego szczegółu procesu produkcyjnego i gdy to konieczne, mogą interweniować, aby manualnie kontrolować produkcję. Poprzez wykorzystanie szerokiego zakresu parametrów odmierzanie i dozowanie można dostosować do każdego indywidualnego naczynia mieszającego czy też surowca. Oznacza to, że surowce mogą być dodawane z dokładnością mierzoną co do kilograma. Gdy tylko mieszanina zostaje zwolniona przez Dział Quality Assurance w laboratorium, zawory automatycznie ustawiają się w taki sposób, że końcowy produkt może być pompowany do odpowiedniego zbiornika magazynującego. Zbiornik do przechowywania końcowego produktu i dedykowana mu pompa jest następnie zwalniana przez sterownię i może rozpocząć się automatyczny proces napełniania pojemnika. Istnieje również możliwość napełniania cysterny bezpośrednio z tego zbiornika.
Pełna automatyzacja fabryki umożliwia produkcję nawet ponad 400 ton produktów ROWE HIGHTEC „Made in Germany” dziennie, które są dostarczane z Worms do klientów na całym świecie.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony