Opony dostępne w sprzedaży dzielą się na 3 klasy – premium, średnią i ekonomiczną. Opony klasy średniej łączą zrównoważone osiągi z optymalną ceną. Czym jednak różnią się opony dwóch skrajnych klas?
Opony klasy ekonomicznej, zwanej też klasą budżetową, to modele stworzone z myślą o kierowcach jeżdżących niewielkimi autami, preferujących spokojny styl jazdy i pokonują niewielkie przebiegi głównie w miastach.
Klasa premium to z kolei opony wykorzystujące innowacyjne technologie i najnowocześniejsze komponenty. Montuje się je z reguły w samochodach o dużej mocy silnika i są przeznaczone dla kierowców, którym zależy na doskonałych osiągach oraz najwyższym bezpieczeństwie jazdy.
Zrównoważone osiągi w niewygórowanej cenie
Jak wygląda budowa opon tych klas? Modele z segmentu ekonomicznego to najtańsze modele jakie można znaleźć na rynku. Opony te przeważnie sprawdzają się gorzej na mokrej nawierzchni, nie są również tak dobre w ekstremalnych warunkach pogodowych, jak modele wyższych segmentów. Opony z najniższej półki często wykorzystują również technologie wcześniej stosowane w modelach klasy premium.
Opony ekonomiczne są w stanie dorównać w testach oponom premium w zakresie niektórych osiągów, jednak z reguły nie są to parametry kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Producenci tego typu opon najczęściej stosują klasyczne, stosunkowo uniwersalne rzeźby bieżnika. Bardzo często wykorzystują też bieżniki stosowane kilka sezonów wcześniej w oponach wyższych klas – to powszechne zjawisko, gdy bieżniki opon segmentu premium z biegiem lat przenoszone są do tańszych opon.
Dla kogo opony klasy premium?
Modele klasy premium są zbudowane na bazie innowacyjnych komponentów i wykorzystują pionierskie technologie. Wszyscy uznani producenci wypuszczający na rynek opony tej klasy, dysponują rozbudowanymi centrami badawczo-rozwojowymi i laboratoriami. Dzięki temu każdy model opony trafiający do sprzedaży jest dokładnie przetestowany i spełnia wyśrubowane normy jakościowe. Dopracowany skład mieszanki i specjalnie zaprojektowana architektura bieżnika sprawiają, że to właśnie opony klasy premium sprawdzają się najlepiej w testach przeprowadzanych przez magazyny i organizacje motoryzacyjne. Należy również wspomnieć, że technologie zastosowane w sportach motorowych wielokrotnie trafiają do użytku „cywilnego”, wpierw oczywiście do klasy premium. Tory wyścigowe to najlepsze poligony doświadczalne dla opon, gdzie muszą wykazać się najlepszymi osiągami i niezawodnością.
Modele tego segmentu przeznaczone są dla kierowców, którzy od swojego auta oczekują pełni osiągów i nie chcą rezygnować z dynamicznej, pewnej jazdy nawet podczas niesprzyjającej aury. Na oponach klasy premium można poruszać się komfortowo zarówno w mieście, jak i na trasach. Sprawdzają się znakomicie podczas ekstremalnych manewrów, omijania przeszkód i hamowania awaryjnego.
Opona to jedyny element samochodu łączący go z drogą, dlatego odgrywa kluczową rolę w zakresie bezpieczeństwa jazdy. Jeżeli jeździmy w zróżnicowanych warunkach i często pokonujemy duże odległości wybierzmy opony, które zapewnią nam maksymalne bezpieczeństwo i komfort na drodze. Dzięki nim będziemy czuć się bezpiecznie bez względu na pogodę i rodzaj nawierzchni.
Artykuł powstał we współpracy z Oponeo.pl.
Komentarze (1)