Po pierwsze nasz cel to zaszczepienie pasji do motoryzacji, młodzi mają również możliwość złapania dodatkowego doświadczenia i przy okazji uchronimy kolejne zabytki - mówił Adam Niedźwiedzki, współorganizator konkursu „Szkoła Renowacji Pojazdów”, który został zapoczątkowany podczas Akademii Renowacji w Poznaniu. Pierwsze szkoły już dostały swoje eksponaty do renowacji.
Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu mają już swój zabytkowy motorower. Przed nimi kilka miesięcy ciężkiej pracy nad jego renowacją. Efekty ich zaangażowania (podobnie jak kilku innych szkół uczestniczących w konkursie) poznamy w kwietniu podczas targów Motor Show w Poznaniu. Zwycięski motorower trafi do Muzeum Polskiej Motoryzacji Zbigniewa Koprasa w Fiałkowie niedaleko Poznania.
Uczniowie z Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu do renowacji otrzymali Romet Komar.
To nie jest pojazd, który wymaga całkowitej odbudowy. Trzeba w nim odnowić lakier, sprawdzić stan mechaniczny, wymienić części… Te prace nie są skomplikowane, ale to zamierzone działanie. W końcu to tylko uczniowie, a więc nie możemy im dać pojazdu, który wymaga 100-procentowej renowacji - tłumaczył Niedźwiedzki.
Współorganizator „Szkoły Renowacji Pojazdów” zwrócił uwagę na fakt, że konkurs pokazuje młodym ludziom, że jedną z możliwych dróg rozwoju zawodowego jest właśnie renowacja zabytkowych pojazdów.
Mamy paru uczniów, którzy mają taką pasję, przeprowadzają renowację zabytków u siebie w domach, własnych warsztatach - mówił Grzegorz Linowski, nauczyciel ze szkoły w Toruniu.
Najtrudniejsza będzie renowacja blacharsko-lakiernicza, ale też trudne w przypadku zabytków jest poszukiwanie części, które nie są już dostępne w sklepie. Trzeba szukać pośród zbieraczy, kolekcjonerów.
Zobacz relację TVToruń TUTAJ
Wydawca portalu warsztat.pl i miesięcznika Nowoczesny Warsztat wpiera medialnie "Szkołę Renowacji Pojazdów"
Komentarze (0)