Chemia w warsztacie

Chemia w warsztacie

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Produkty chemiczne

stosowane w warsztacie samochodowym

Jeszcze niedawno, zaledwie kilkanaście lat temu, produkty chemiczne były w warsztatach samochodowych stosowane sporadycznie. Do tej grupy środków zaliczyć można było przede wszystkim materiały używane przy pracach lakierniczych. Obecnie, dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu, który nastąpił w zakresie przemysłu chemicznego, produkty tej branży są coraz częściej stosowane w warsztatach samochodowych. Produkty chemiczne, które wykorzystuje się dość powszechnie przy obsłudze warsztatowej pojazdów samochodowych, można podzielić na kilka podstawowych grup:
- kleje,
- środki antykorozyjne,
- preparaty do płukania i czyszczenia,
- płyny do mycia zdemontowanych części,
- substancje do odrdzewiania i penetracji połączeń gwintowanych,
- wszelkiego rodzaju preparaty uszczelniacze,
- środki do mycia i pielęgnacji nadwozia i wnętrza pojazdu.

Przy naprawie pojazdów samochodowych stosowane są obecnie następujące rodzaje klejów:
- epoksydowe - dwuskładnikowe, zawierające żywicę i utwardzacz;
- anaerobowe - (beztlenowe) utwardzające się w atmosferze beztlenowej, w miejscu połączenia metalowych powierzchni;
- silikonowe - utwardzane przez reakcję z wilgocią otoczenia;
- akrylowe (modyfikowane) - utwardzane w atmosferze beztlenowej i przy kontakcie z aktywatorami;
- cyjano-akrylanowe – dla których reakcja utwardzenia zachodzi w momencie przechodzenia pary wodnej zalegającej na elementach łączonych do kleju znajdującego się między nimi.



Przy niektórych zabrudzeniach znajdują zastosowanie również środki o wyspecjalizowanym działaniu, np. środek do usuwania resztek owadów, żywic i plam oleju.

Wśród produktów chemicznych stosowanych do zabezpieczeń antykorozyjnych wyróżnić można dwa rodzaje produktów:
- do zabezpieczania profili zamkniętych oraz złącz elementów – produkty półpłynne lub płynne (po podgrzaniu) przeznaczone zdecydowanie do nakładania natryskowego. Są to rozpuszczone w nafcie woski i mydła uzupełnione inhibitorami korozji;
- do zabezpieczania płyt podłogowych, ram oraz innych elementów podwozia - półpłynne roztwory rozcieńczonych w rozpuszczalnikach organicznych wosków, żywic syntetycznych, kauczuków i parafin, przeznaczone do nanoszenia ręcznego, jak również przy użyciu pistoletów natryskowych.

Szeroką grupę produktów chemicznych stosowaną w warsztacie samochodowym stanowią preparaty do płukania, czyszczenia układów i poszczególnych podzespołów pojazdów. Dodawane do paliwa, oleju lub płynów eksploatacyjnych w poszczególnych układach powodują skuteczne ich przeczyszczenie z osadów i zanieczyszczeń powstałych w trakcie eksploatacji pojazdu. Przy ich użyciu możliwe jest przepłukanie i oczyszczenie:
- układu zasilania paliwem,
- wtryskiwaczy,
- układu smarowania,
- układu chłodzenia,
- układu hamulcowego,
- automatycznej skrzyni biegów.
Różnego rodzaju chemiczne środki czyszczące stosowane są również w procesie mycia zdemontowanych podczas napraw części. Intensywny natrysk gorącą wodą z dodatkiem specjalnych detergentów, czy też mycie przy wykorzystaniu urządzenia wytwarzającego ultradźwięki, zapewnia uzyskanie odpowiedniej czystości poszczególnych elementów przed etapem ich ponownego montażu. Bardzo skuteczne w działaniu są preparaty odrdzewiające i penetrujące połączenia gwintowane. W wielu przypadkach bez ich użycia nie byłoby możliwe zdemontowanie tego typu połączeń bez uszkodzenia łączonych elementów. Środki te rozpuszczają tlenki metali, a ich właściwości wynikające z wysokiego napięcia powierzchniowego pozwalają na penetrację w głąb skorodowanego połączenia. Znaczną grupę stosowanych w warsztacie samochodowym środków chemicznych stanowią substancje przeznaczone do uszczelniania układów hydraulicznych. Po dodaniu ich w odpowiednich proporcjach do poszczególnych płynów eksploatacyjnych (płynu chłodniczego, hamulcowego, płynu roboczego układu wspomagania kierowniczego) czy oleju powstrzymują powstałe w obrębie uszczelek wycieki.



Do mycia nadwozia stosowane są różnego rodzaju aktywne piany i szampony.


Najliczniejszą i najpowszechniej stosowaną przy obsłudze pojazdów samochodowych grupą preparatów pochodzenia chemicznego są wszelkiego rodzaju produkty służące do mycia nadwozi i utrzymania czystości wnętrz. Do mycia nadwozi stosuje się piany aktywne i szampony. Piana aktywna powoduje zmiękczenie nagromadzonego brudu, ułatwiając tym samym jego zmywanie oraz odtłuszcza powierzchnię lakieru pojazdu. Szampon pełni podobne funkcje jak piana, lecz jest nieco łagodniejszy w swym działaniu. Przy myciu znajdują zastosowanie również środki o wyspecjalizowanym działaniu, np. środek do usuwania resztek owadów, żywic i plam oleju. Do pielęgnacji nadwozia po przeprowadzonym procesie mycia wykorzystuje się różnego rodzaju woski. Ułatwiają one znacznie proces suszenia, ale przede wszystkim dają długotrwałe zabezpieczenie lakierowanych powierzchni. Uzupełniają one drobne pory i zarysowania lakieru tworząc gładką, równą powierzchnię. Utrudniają tym samym osadzanie się brudu i ułatwiają jego usunięcie przy kolejnym procesie mycia. Do czyszczenia wnętrz pojazdów używa się różnego rodzaju szamponów do czyszczenia dywaników i tapicerki. Działają one na zasadzie aktywnej piany, w związku z czym usuwają nawet największe zabrudzenia. Umożliwiają skuteczne usunięcie brudu i tłustych plam, pozostawiając przy tym przyjemny zapach. W celu usuwania wszelkich zabrudzeń z szyb wewnątrz pojazdu stosuje się różnego rodzaju pianki i płyny. Są one bardzo skuteczne w usuwaniu zabrudzeń. Nie pozostawiają smug, łagodzą efekt refleksów świetlnych, usuwają tłuszcz i kurz. Kolejną grupę preparatów w grupie produktów do utrzymania czystości pojazdów samochodowych stanowią preparaty do pielęgnacji elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Poza funkcją czyszczącą posiadają one również funkcję opóźniania osadzania się kurzu na tych powierzchniach. Umożliwiają one znacznie efektywniej wyczyścić te fragmenty wnętrza pojazdu od metod tradycyjnych. Osobną grupę produktów chemicznych stanowią środki do pielęgnacji i opon. Usuwają one smary i inne tłuste zanieczyszczenia oraz powodują ich zaczernienie.

iZam

Firma Mar-Art Behr Service uruchomiła iZam - System Zamówień Internetowych. Jest to nowoczesne narzędzie, które pozwoli sprawnie i szybko dokonywać zamówień, sprawdzić dostępność towaru i ceny. Ponadto klienci mogą samodzielnie prześledzić historię dotychczasowych zamówień i płatności. Ten przyjazny i udoskonalony system pozwoli klientom zaoszczędzić czas i koszty połączeń telefonicznych, a przede wszystkim zapewni dostęp do informacji 24h na dobę 7 dni w tygodniu.

mgr Andrzej Kowalewski

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony