Wizja auta mknącego przez bezkresne przestrzenie krajobrazu pozbawionego infrastruktury pieści oczy i znajduje uznanie niejednego wytrawnego kierowcy. Jednakże ta wizja ma również swoją praktyczną odsłonę: auto potrzebuje paliwa, a my potrzebujemy, aby jazda była nie tylko ekonomiczna, ale i satysfakcjonująca. Idealnym rozwiązaniem spełniającym oba kryteria i przybliżającym powyższe wyobrażenie jest możliwość montażu instalacji gazowej.
Co trzeba zrobić, aby docenić ogromne możliwości, jakie daje instalacja gazowa?
W pierwszej kolejności podjąć decyzję opartą o znajomość cech, jakie instalację gazową charakteryzują oraz wskazania i przeciwskazania do jej montażu. Świadoma decyzja niesie ze sobą bowiem dużo większe zadowolenie z jej rezultatów. Umożliwia również optymalne dobranie parametrów.
Korzyścia i ograniczenia dotyczące instalacji gazowej
1. Pierwsza i z pewnością najważniejsza to oszczędność. Paliwo, jakim jest gaz jest dużo tańsze niż tradycyjna benzyna czy olej napędowy. Ewidentnie odczuwalna korzyść z tego tytułu z pewnością równoważy niewielkie niedogodności związane z użytkowaniem instalacji gazowej. Nie bez znaczenia jest także zwiększony zasięg jazdy - instalacja gazowa jest układem dodatkowym, partycypując między gazem i benzyną pokonamy znacznie dłuższy dystans.
2. Jeżeli dbamy o ekologię,
3. lubimy kiedy silnik pracuje ciszej
4. oraz funkcjonuje dłużej
z pewnością utwierdzimy się w przekonaniu, że instalacja gazowa jest rozwiązaniem idealnym.
Żeby być obiektywnym, przedstawimy także niedogodności korzystania z instalacji gazowej, których prawdę powiedziawszy nie jest wiele.
1. Powinniśmy wziąć pod uwagę zmniejszoną pojemność bagażnika,
2. dodatkowy serwis samej instalacji, który jednakże zapewni nam poczucie bezpieczeństwa,
3. zalecenie, aby bardziej dbać o stan techniczny silnika,
Montujemy!
Mamy plusy i minusy. Do rozważenia. Gdy już wszystkie aspekty zostaną przeanalizowane, warto podjąć kilka kroków, by profesjonalnie zamontować instalację gazową w aucie. W warsztacie zajmującym się montażem instalacji gazowych przede wszystkim powinien zostać sprawdzony stan techniczny samochodu, układ zapłonowy i stan silnika, czyli nazwijmy to „badanie ogólne organizmu”. Pamiętajmy, że dokładna ocena stanu technicznego silnika powinna być wykonana przy pomocy analizatora spalin. Na podstawie wskazywanych wartości poszczególnych związków chemicznych w spalinach można szybciej zlokalizować usterkę silnika. To pozwoli uniknąć problemów już po podłączeniu instalacji gazowej.
Przed montażem instalacji gazowej warto także zrobić rozeznanie, czy dany warsztat cieszy się dobrą opinią. Od mechanika montującego instalację uzależnione jest bowiem dobre skomponowanie zestawu elementów instalacji odpowiedniego do danego typu auta. Trzymając się terminologii medycznej to mechanik niczym lekarz ma decydujący wpływ na efekt zabiegu.
Krajowy rynek może pochwalić się szerokim wachlarzem firm oferujących instalację gazu w naszym aucie. Białystok i województwo podlaskie zajmuje natomiast uprzywilejowana pozycję na tle rynku krajowego, gdyż tutaj właśnie działa i prężnie rozwija się producent systemów marki STAG, firma AC S.A.
Komentarze (0)