Amerykański koncern rozszerza asortyment opon o długich przebiegach o produkty KMAX T dedykowane do naczep z niską platformą. Nowe ogumienie jest przeznaczone na obręcze o średnicy 17.5” i będzie dostępne w pięciu rozmiarach, zaspokajając tym samym większość potrzeb użytkowników tego typu naczep. Opony mogą być użytkowane przez cały rok, nawet w okresie zimowym. Potwierdzeniem tego jest symbol trzech szczytów górskich i płatka śniegu (3PMSF) znajdujący się z boku ogumienia. Otrzymują go produkty, które spełniają wymagania unijne stawiane oponom zimowym. Nowe opony będą dostępne od maja 2017 roku.
Naczepy z niską platformą lub niską rampą załadunkową najczęściej są wykorzystywane do przewozu dużych lub ciężkich ładunków, takich jak urządzenia budowlane czy rolnicze, a także do transportu długich, niepodzielnych elementów, przykładowo części turbin wiatrowych. Często są one wyposażone w wiele osi, w tym również skrętnych. Mając na uwadze specyfikę tego typu transportu oraz stojące przed kierowcami wyzwania, inżynierowie Goodyeara zaprojektowali opony, które sprostają nawet najtrudniejszym warunkom na drodze, zapewniając jednocześnie długie przebiegi.
„Przewóz ciężkich ładunków to bardzo specjalistyczna działalność, w której kluczem do sukcesu jest niezawodność. Nowe opony KMAX T do niskich platform zaprojektowano specjalnie dla tego typu zadań. Oferują one wysoki poziom niezawodności i trwałości, długie przebiegi, niskie opory toczenia oraz całoroczną sprawność, co potwierdza symbol 3PMSF” powiedział Benjamin Willot, dyrektor marketingu opon użytkowych Goodyear w regionie EMEA. „Wielosezonowość jest szczególną zaletą nowych opon KMAX T, bowiem dzięki niej operatorzy mogą nie tylko utrzymać swoje pojazdy w ruchu przez cały rok, lecz także sprostać coraz ostrzejszym wymaganiom prawa europejskiego dotyczącym opon zimowych”.
Specjalne zaprojektowany profil bieżnika opon Goodyear KMAX T zapewnia optymalne rozłożenie ciśnienia w strefie kontaktu z nawierzchnią, co przekłada się na długie przebiegi, równomierne zużycie i niskie opory toczenia. Ponadto solidna konstrukcja z czterema żebrami umożliwia optymalne rozłożenie dużych naprężeń w strefie kontaktu, typowych dla naczep z niską platformą, na szerokiej powierzchni. Z kolei wzdłużne blaszki umieszczone w klockach bieżnika gwarantują przyczepność na mokrych i śnieżnych nawierzchniach, zapewniając całoroczne osiągi. Doskonała przyczepność to także zasługa zygzakowatych rowków, które tworzą wiele krawędzi zapewniających styczność żeber obwodowych z nawierzchnią. Przekrój rowków ułatwia też usuwanie kamieni. Mając na uwadze trudne warunki w jakich pracują naczepy, specjalnie przystosowano konstrukcję stopki, by zwiększyć trwałość osnowy. Skład chemiczny bieżnika dobrano w taki sposób, aby wytrzymywał duże naprężenia, zapewniając przy tym długie przebiegi, trwałość i podatność na bieżnikowanie.
Komentarze (0)