Ogumienie

Serwis ogumienia

ponad rok temu  09.09.2016, ~ Bartłomiej Ryś - ,   Czas czytania 3 minuty

Jak przechowywać opony, żeby ich nie zniszczyć

Zmiana opon na zimowe powoduje, że komplet opon letnich będzie odpoczywał po pracowitym półroczu. Ma to też tę zaletę, że w tym czasie opon letnich nie zużywamy, wydłużając tym samym czas ich użytkowania. Pozostaje pytanie, co z nimi zrobić w okresie jesienno-zimowym? Najlepiej dać im odpocząć w profesjonalnej przechowalni. Ale można je także prawidłowo przechowywać w garażu lub w piwnicy, choć wymaga to pewnej wiedzy. Jak więc zadbać o ich stan, aby służyły nam jak najdłużej?

- Przede wszystkim nie rzucajmy ich w najodleglejszy kąt naszego schowka i nie zapominajmy o nich! – doradza Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO - W trakcie okresu jesienno-zimowego warto zadbać o to, aby opony letnie nie odkształciły się i nie sprawiły nieprzyjemnej niespodzianki po ich ponownym montażu. 

Oto kilka porad, dzięki którym opony będą w dobrym stanie przed ponownym montażem na wiosnę.

  1. Po zdemontowaniu opon należy je dokładnie obejrzeć w poszukiwaniu usterek, jednocześnie usuwając wszelkie obiekty, które dostały się między klocki bieżnika. Oponę można także zabezpieczyć środkami do pielęgnacji opon, zgodnie ze sposobem ich aplikacji przewidzianym przez producenta i warunkami gwarancji na opony.
  2. Najlepszymi miejscami przechowywania opon są suche pomieszczenia, miejsca, gdzie na opony nie będzie padało bezpośrednio światło słoneczne i panuje pokojowa temperatura. Upewnijmy się, że w pobliżu nie ma urządzeń, które generują ozon (np. spawarki, transformatory), chemikaliów, które mogłyby przenieść się na opony, czy źródeł ciepła (kaloryfery, piece itp.).
  3. Jeżeli przechowujemy same opony (bez felg), powinniśmy je ustawiać pionowo na ziemi. O ile to możliwe, opony trzeba obracać raz na miesiąc, aby uniknąć ich ewentualnej deformacji. Idealnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie ich na specjalnym stojaku kilka centymetrów nad ziemią. Alternatywnie można ułożyć opony płasko w stos, upewniając się jednak, że podłoże jest równe i oczyszczone z małych kamyków. Samych opon nie można wieszać na hakach, gdyż może dojść do stałego odkształcenia opony szczególnie tzw. stopki czyli miejsca przylegania do felgi.
  1. Opony z felgami powinny być składowane jedna na drugiej lub umieszczone w specjalnych stojakach. Inną możliwością jest ich podwieszenie na haku za felgę.

Pamiętajmy, aby ciśnienie w przechowywanych kołach było takie samo, jak podczas eksploatacji i zgodne z zaleceniami producenta pojazdu.

- Właściwe przechowywanie opon ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ich parametrów i osiągów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa podróżujących pojazdem – dodaje Piotr Sarnecki - Opona jest jedynym elementem styku samochodu z nawierzchnią i to od niej zależy droga hamowania i przyczepność. Jakiekolwiek uszkodzenia lub odkształcenia, wynikające z nieodpowiedniego składowania opon, mogą mieć istotny wpływ na zachowanie pojazdu na drodze. Dbając o opony, nawet, gdy nie są używane, zwiększamy bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu.

Więcej przydatnych informacji na temat prawidłowej eksploatacji i przechowywania opon znaleźć można na stronie: www.pamietajooponach.pl

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony