Inne

Inne

ponad rok temu  04.11.2014, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Kasy fiskalne obowiązkowe w warsztatach samochodowych

Już w połowie roku Ministerstwo Finansów proponowało, aby objąć obowiązkiem stosowania kas fiskalnych, bez względu na osiągane obroty, podatników świadczących usługi: prawnicze, lekarskie, dentystyczne, fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, gastronomiczne oraz napraw pojazdów samochodowych. I stało się to faktem – od 1 stycznia 2015 r. nowe rozporządzenie wejdzie w życie.

Od 2015 r. kasy fiskalne w warsztatach samochodowych, stacjach diagnostycznych oraz punktach wymiany opon lub kół będą obowiązkowe dla każdego – niezależnie od wysokości obrotów. Dotychczas warsztat samochodowy miał obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej dopiero wówczas, gdy wartość jego sprzedaży na rzecz osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej) przekroczy kwotę 20 000 zł.

Przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. nie zmieniają limitu obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnień podmiotowych. Wprowadzają natomiast nowe wyłączenia ze zwolnień dla niektórych grup czynności – wśród nich znalazły się m. in. usługi naprawy pojazdów samochodowych.

Katalog wyłączeń ze zwolnień został wyznaczony w § 4 projektu nowego rozporządzenia. Czytamy tam miedzy innymi o następujących wyłączeniach:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:

(…)
c) naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),

d) w zakresie wymiany opon lub kół,

e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów.

W praktyce oznacza to, że podatnicy wykonujący w/w czynności nie będą mogli korzystać z żadnych zwolnień z kas fiskalnych od 2015 roku. Mechanik otwierający warsztat samochodowy będzie musiał mieć kasę fiskalną już od samego początku działalności. Bez znaczenia będzie obrót, jaki w ciągu roku osiągnie ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. To samo dotyczy punktów wymiany opon i kół oraz stacji diagnostycznych – w każdym takim punkcie usługowym będzie musiała się znaleźć kasa fiskalna.

W uzasadnieniu do projektu resort finansów wyjaśnił, iż rozszerzenie katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień m.in. o usługi naprawy pojazdów samochodowych, motocykli i motorowerów, usługi w zakresie wymiany opon lub kół oraz usługi w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez organy skarbowe i samych konsumentów.

Ministerstwo liczy na wzrost wpływów podatkowych nawet o 125 mln zł w skali roku.

„Projektowane rozporządzenie ma na celu wprowadzenie przede wszystkim rozwiązań powodujących uszczelnienie systemu podatkowego, a tym samym zapobieganie unikaniu opodatkowania i zaniżania obrotów” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Odpowiedź na nadużycia w warsztatach samochodowych?

Oprócz kwestii wpływów do budżetu państwa ustawodawca powołuje się także na dobro konsumenta i wspieranie uczciwej konkurencji. Ministerstwo Finansów nie raz już wskazywało warsztaty samochodowe jako grupę najbardziej dotkniętą nieprawidłowościami. Wielu mechaników nie wystawia swoim klientom dokumentu sprzedaży za usługę, a to oznacza, że taki klient nie ma żadnej podstawy do złożenia ewentualnej reklamacji i nie ma kontroli nad tym, czy warsztat samochodowy rzeczywiście odprowadza należny podatek. Ponadto przedsiębiorcy zaniżający faktycznie osiągnięty obrót i nie wywiązujący się ze swojego zobowiązania podatkowego stanowią nieuczciwą konkurencję dla tych warsztatów samochodowych, które podatki odprowadzają w prawidłowej wysokości.

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. Podatnicy przestający spełniać warunki do zwolnienia będą mieli dwa miesiące na wprowadzenie kasy fiskalnej w swojej działalności.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony