Podczas 14. targów Inter Cars spotkali się założyciele Organizacji Pracodawców Motoryzacyjnych Moveo.
Główną ideą tego przedsięwzięcia jest działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa branży motoryzacyjnej w dwóch aspektach – bezpieczeństwa na drodze i bezpieczeństwa ekonomicznego firm do branży tej należących. Inter Cars SA chce, aby do organizacji przystąpiło jak najwięcej przedstawicieli, w szczególności warsztatów.
Celem Moveo jest zmniejszenie wypadkowości na drogach poprzez edukację kierowców. Chodzi o uświadomienie konieczności dbania o stan techniczny pojazdów oraz ich poprawną eksploatację. Organizacja będzie starała się też poprawić jej zdaniem przestarzałe przepisy dotyczące stacji kontroli pojazdów oraz wprowadzania procedur w serwisach. Mają one poprawić jakość świadczonych usług i obniżyć ich koszty, co można osiągnąć chociażby poprzez wdrożenie w warsztatach specjalistycznych systemów informatycznych.
Moveo chce również walczyć z wypaczeniami prawnymi, zbyt wygórowanymi przepisami w stosunku do warsztatów, np. tymi związanymi z ochroną środowiska, przepisami dotyczącymi SKP lub z likwidacją szkód wypadkowych.
- Nie zależy nam na kolejnym stowarzyszeniu, które będzie tylko trwać. My mamy cel biznesowy: poprawę środowiska prawnego, w którym pracujemy i ochronę naszych klientów przed nieuczciwymi praktykami na rynku motoryzacyjnym – mówi Jerzy Maliński z komitetu założycielskiego.
Druga sprawa to uściślenie przepisów likwidacji szkód – aspekt, którym powinni być zainteresowani właściciele serwisów osobowych zajmujących się naprawami powypadkowymi. Według opinii organizacji dzisiejsza praktyka likwidacji szkód komunikacyjnych bije w interesy kierowców poprzez takie działania, jak zmuszanie do likwidacji szkody całkowitej, wystawianie uszkodzonego pojazdu na rynek i handlowanie cudzą własnością przez firmy ubezpieczeniowe bez wiedzy i zgody właścicieli.
Kolejna sprawa to optymalizacja przepisów dofinansowań dla przedsiębiorców. Organizacja zwraca uwagę na projekty wsparcia rynku, takie jak tworzenie nowych miejsc pracy, których konstrukcja prowadzi jednak do marnowania środków i osiągania celów tylko krótkoterminowych, w dalszej perspektywie szkodzących branży. Jak zaznaczają członkowie Moveo, wsparcie jest potrzebne, ale zasady jego udzielania powinny zostać zweryfikowane.
Ostatnia kwestia to szkolenie zawodowe obejmujące zarówno rynek samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Organizacja zwraca uwagę na fakt, że praktyki zawodowe w branży motoryzacyjnej to obszar ciągle mało wydajny. Brak jest profesjonalnie przygotowanych, młodych osób, które mogłyby zacząć pracować w zawodach motoryzacyjnych. Moveo chce włączyć się do procesu kształcenia młodych kadr.
Wszyscy zainteresowani przyłączeniem się do OPM Moveo mogą dzwonić pod numer 733 777 705 lub pisać pod adres opm@onet.eu.
Komentarze (0)