Inne

Prawo

ponad rok temu  20.02.2017, ~ Bartłomiej Ryś - ,   Czas czytania 2 minuty

Opel do Grupy PSA. Co z pracownikami i fabryką w Gliwicach?

Media na całym świecie informują, że być może dotychczas niemiecki Opel zostanie przejęty przez Grupę PSA (Citroen/Peugeot). Kwestią otwartą pozostaje decyzja w sprawie m.in. fabryki Opla w Gliwicach, gdzie zatrudnionych jest ponad 4 tys. osób. NSZZ „Solidarność” GMMP Gliwice opublikowała wspólne oświadczenie z Europejską Radą Zakładową Opel/Vauxhall w którym czytamy, że Ci drudzy „są gotowi do prowadzanie konstruktywnych rozmów z Grupą PSA w przypadku sprzedaży Opel/Vauxhall”. 

Fundamentalną podstawą dla tych rozmów, z punktu widzenia wszystkich organizacji związkowych reprezentujących Pracowników w zakładach europejskich, musi być jednoznaczne uznanie i wdrożenie istniejących umów dla wszystkich zakładów Opel/Vauxhall, w szczególności zaś zawartych w nich zobowiązań odnośnie zatrudnienia i inwestycji.

Europejscy przedstawiciele Pracowników są w stanie dostrzec możliwości wynikające ze stworzenia drugiego co do wielkości producenta samochodów w Europie, co pozwoli nam wpływać na wyzwania wynikające z przekształcenia europejskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Kluczowe znaczenie dla europejskich przedstawicieli Pracowników ma to, jaką rolę będzie mieć marka i nasza spółka, Opel/Vauxhall, w organizacji PSA.

Obecnie istniejąca współpraca z PSA i wynikające z niej produkty Opel/Vauxhall (Crossland X i Grandland X) są pozytywnie rozważane przez Europejskich Przedstawicieli Pracowników.

Mariusz Król, przewodniczący NSZZ „Solidarność” GMMP Gliwice mówi wyraźnie: 

„Oczekujemy, że w przypadku sprzedaży naszej spółki i marki wszystkie porozumienia zachowają ważność. Wszyscy pracownicy potrzebują tego bezpieczeństwa. Celem Solidarności jest również zapewnienie załodze pewnych, stabilnych oraz przewidywalnych miejsc pracy. Solidarność będzie do tego zmierzać w tych rozmowach i powinna być zaangażowana w przejrzysty oraz uczciwy proces ewentualnej transakcji.”

Wolfgang Schäfer-Klug, przewodniczący Europejskiej Rady Zakładowej Opel/Vauxhall, mówi: 

„Jesteśmy gotowi prowadzić rozmowy z PSA w przypadku nabycia otwarcie i w sposób konstruktywny i doprowadzić te rozmowy do końca najszybciej, jak to możliwe. Naszym celem musi być wykorzystanie istniejących możliwości dla zabezpieczenia zatrudnienia i zakładów i stworzenia udanego przedsiębiorstwa Opel/Vauxhall. Ponadto eksperci publiczni powinni uwzględnić wpływ swoich oświadczeń i prezentacji w mediach na pracowników i ich rodziny. Ważniejsze niż przywoływanie przerażających scenariuszy i szkodzenie przedsiębiorstwu Opel/Vauxhall jest dążenie do uzyskania pozytywnego wyniku”.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony