W ciągu ostatnich 20 lat zmienił się nasz sposób przemieszczania i podróżowania. Chcemy docierać do celu szybciej i wygodniej. Na naszych ulicach pojawiło się też więcej samochodów. Jak zmieniły się one pod wpływem technologii? Czy próbujemy znaleźć kompromis pomiędzy bezpieczeństwem, ochroną środowiska i dążeniem do rozwijania zawrotnych prędkości? Wraz z firmą Samsung Electronics Polska, która od 20 lat jest obecna na polskim rynku, prześledźmy, jak technologia zmieniła motoryzację.
Ostatnia seria „maluchów” zjechała z linii produkcyjnej w 2000 roku. Samochodów tych nie widujemy już na ulicach i coraz częściej traktujemy je jako antyki. W Polsce są one swoistym symbolem dawnych czasów. Dziś zaś chcemy, aby nasz pojazd był jednocześnie szybki, duży, wygodny i bezpieczny. Czy czeka nas przyszłość, w której już nie będziemy musieli kierować samochodami?
Z kierowcą czy bez kierowcy?
Oczywistą nowością, która na razie jest pieśnią przyszłości w codziennym życiu, są samochody autonomiczne, które będą mogły samodzielnie wozić pasażerów, jednocześnie unikając kolizji i błędów, którymi jest obarczone prowadzenie samochodu przez człowieka. Takie auta są dopiero w fazie testów, jednak już teraz istnieje wiele rozwiązań praktycznie wyręczających kierowców. Producenci cały czas dążą do jak największej automatyzacji. Wystarczy wspomnieć o automatycznej skrzyni biegów, wspomaganiu kierownicy czy asystencie parkowania, który przy pomocy czujników ultradźwiękowych potrafi rozpoznać przeszkody i samodzielnie zaparkować pojazd w odpowiednio dużej luce.
Bezpieczeństwo na drodze
Kwestią zawsze ważną wobec skali wypadków na drogach było bezpieczeństwo. Od pasów i nakazu ich zapinania, poprzez foteliki dla dzieci, do ciągłego ulepszania poduszek powietrznych. O bezpieczeństwie nie decydują jednak tylko cechy budowy samochodu, ale także rozwiązania na drogach. Firma Samsung w 2016 roku przedstawiła unikatową technologię Samsung Safety Truck, która rozwiązuje problem wyprzedzania ciężarówek oraz tirów przez samochody osobowe. Pojazd Samsung Safety Truck wyposażony jest w dwie kamery wbudowane w przednią części pojazdu oraz wyświetlacz złożony z czterech ścian wideo Samsung OH46D, zamontowany z tyłu ciężarówki. Technologia umożliwia rejestrację i transmisję obrazu sprzed ciężarówki i wyświetlanie go na wyświetlaczu z tyłu w taki sposób, aby kierowcy pojazdów jadących za nią mogli lepiej ocenić szanse na bezpieczne wyprzedzanie i podejmować decyzje o manewrze w odpowiednim momencie.
Od spalin do ekologii
W rozwiązaniach motoryzacyjnych w ostatnich dwudziestu latach zaczęła się liczyć także ekologia oraz towarzysząca jej myśl, że zapasy ropy mogą się skończyć. Stąd obok silnika spalinowego zaczęły funkcjonować samochody z napędem hybrydowym, zawierające silnik spalinowy oraz jeden lub kilka elektrycznych, które mają zwiększać moc pojazdu, a także jego wydajność energetyczną. Silnik spalinowy może dzięki temu pozostać w stanie optymalnej wydajności, a także przestać działać w czasie postoju. Pojazdy hybrydowe pozwalają także zmniejszyć hałas w dużych aglomeracjach miejskich. Myśląc o ekologii, wielu zwolenników jako rozwiązanie doskonałe podaje samochód napędzany tylko silnikiem elektrycznym, który przy eksploatacji nie emituje zanieczyszczeń. Ciągle jednak duże znaczenie ma to, z jakich źródeł produkowana jest energia wykorzystywana do naładowania pojazdu oraz jak szkodliwy jest proces produkcji takich maszyn.
Czy w przyszłości czekają nas więc autonomiczne samochody elektryczne dodatkowo wyposażone w kamery, czujniki i wyświetlacze? Bez wątpienia motoryzacja jest jedną z dziedzin, gdzie technologia pełni znaczącą funkcję, mając realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa i jakości podróżowania. Następne dwie dekady motoryzacji z pewnością nas zaskoczą.
Komentarze (0)