Samochody, inne środki transportu, wyposażenie czy maszyny i urządzenia rzadko kiedy udaje się naprawić po całkowitym zalaniu. Paradoksalnie jednak – jak donoszą ekonomiści - powódź może zwiększyć dynamikę branży leasingowej, która od czasu kryzysu finansowego jest w dołku i dopiero w marcu przerwała wielomiesięczny trend spadkowy.
Przede wszystkim przedmioty leasingu są obligatoryjne ubezpieczone, również od skutków powodzi. W każdym przypadku, gdzie ubezpieczyciel stwierdzi szkodę całkowitą przedmiotu leasingu, przedsiębiorca będzie mógł, bez nadszarpnięcia swojego budżetu, wyleasingować kolejny środek trwały.
Takie nowo zawierane umowy wpłyną dodatnio na wyniki leasingu, ponieważ Związek Polskiego Leasingu „mierzy” branżę nie pod względem ogółu leasingowanych przedmiotów leasingu, a pod względem nowych zawieranych umów przez firmy leasingowe w danym okresie czasu.
Przy tej okazji przypomnijmy jednak o naszych obowiązkach. Otóż niezachowanie określonych w umowie ubezpieczenia środków mających na celu ratowanie przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżeniu szkodzie, jeśli jest następstwem umyślnego działania bądź rażącego niedbalstwa zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności za szkodę - art. 826 §3 k.c.
Komentarze (0)