Święto Baterii to dobry dzień, aby pochylić się nad tym niezbędnym w każdym pojeździe elementem.
Akumulator kwasowo-ołowiowy jest powszechnie używany w motoryzacji. W najbliższym czasie nie zmieni tego nawet postępująca elektryfikacja branży. Każdy samochód elektryczny wyposażony jest bowiem nie tylko w baterie litowo-jonowe, ale także akumulator kwasowo-ołowiowy, niezbędny do zasilania sieci pokładowej i systemów bezpieczeństwa. Ten rodzaj baterii będzie nam więc towarzyszył jeszcze przez wiele lat. W związku z tym, warto wiedzieć kto jest jego wynalazcą, jak działa oraz jak powinno się go utylizować.
Chemia i fizyka w służbie transportu
Data 18 lutego została wybrana na Dzień Baterii, aby uczcić Alessandro Voltę, pochodzącego z Włoch wynalazcę pierwszego ogniwa galwanicznego, które jest przodkiem dzisiejszych baterii i akumulatorów. Volt urodził się 18 lutego 1745 roku a swój wynalazek opisał w 1800 roku. Mimo różnic w konstrukcji, zasada działania jego ogniwa jest wciąż odwzorowywana we współczesnych bateriach samochodowych.
Akumulator dostarcza prąd w wyniku reakcji chemicznej zachodzącej między anodą i katodą (zanurzonymi w elektrolicie). W przypadku ogniwa Volty konstrukcja oparta była o płytki cynowe i miedziane. W akumulatorach kwasowo-ołowiowych, używanych współcześnie, wykorzystywany jest ołów i jego związki. Pierwsza taka bateria została zbudowana już w połowie XIX w. Jej konstruktorem był francuski fizyk Gaston Planté.
Jak utylizować akumulator?
Poprawnie użytkowany akumulator jest w pełni bezpieczny dla środowisko. W procesie recyklingu można natomiast odzyskać prawie 100% jego wagi. Nie wolno jednak zapomnieć, że zawarte w nim ołów oraz inne pierwiastki chemiczne są szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz dla przyrody. Dlatego też akumulatory muszą być odpowiednio przechowywane, transportowane oraz utylizowane – tak, aby to co się w nich znajduje nie dostało się do środowiska.
Kierowcy oraz posiadacze pojedynczych sztuk akumulatorów mogą je oddać do tzw. PSZOK-ków, czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To specjalne miejsca na terenie gmin, które przyjmą wszelkie problematyczne odpady oraz zajmą się nimi we właściwy sposób.
Właściciele warsztatów oraz inni przedsiębiorcy mogą natomiast skorzystać z oferty skupu złomu akumulatorowego przez Bio Service. Odbiór zużytych baterii bezpośrednio z firmy można zlecić online po założeniu konta na stronie www.bio-service.pl. Decydując się na to rozwiązanie, przedsiębiorcy zyskują dodatkowe środki finansowe oraz pewność, że przekazany odpad zostanie odpowiednio zutylizowany.
źródło: Inter Cars
Komentarze (0)