Przyjazne środowisku kolumny lamp ulicznych, które nie wpływają na emisję CO2, to projekt, który od 2009 roku realizowany jest w miejscowości Tilburg w Holandii. Władze miasta chcą, aby do 2045 roku stało się ono wolne od zanieczyszczeń, a wymiana latarni to jeden z elementów zmian. Kolumny składają się minimum z 95% powtórnie przetworzonego aluminium, wzmocniony profil zapewnia im stabilność i pozwala obniżyć ich masę o 20%. Projekt realizowany jest we współpracy z firmą Sapa.
- Akcja prowadzona w Holandii charakteryzuje się tym, że posiada ona obieg zamknięty. Kolumny lamp, które wymagają wymiany, przywożone są do nas, gdzie zostają przetopione i z uzyskanego materiału produkuje się nową kolumnę. Wszelkie odpady poprodukcyjne również są wykorzystywane – mówi Maciej Janik, menedżer jakości z firmy Sapa Aluminium.
Profile aluminiowe idealnie sprawdzają się również w przemyśle motoryzacyjnym. Nie tylko obniżają ich masę i spalanie, jak zauważyliśmy wcześniej, lecz także wpływają na poprawę bezpieczeństwa jazdy. Jaguar XJ model 2010 jest zbudowany prawie całkowicie z aluminium. Zastosowane w nim komponenty budowy dachu spełniają wyższy współczynnik zabezpieczenia w przypadku dachowania niż komponenty stalowe. Z kolei stwierdzony wysoki poziom sztywności w wypadku aluminiowego podwozia znacząco wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy ze względu na trwałość elementów.
Aluminium dzięki swoim właściwościom i korzystnym wpływie na środowisko jest zdecydowanie materiałem przyszłości, a liczba jego zastosowań ciągle rośnie. Produkcja z wykorzystaniem tego materiału korzystnie wpływa na środowisko naturalne. Przemysł rozwijający się w takim kierunku będzie nie tylko efektywny pod względem tworzonych produktów, lecz także zapobiegnie negatywnym wpływom industrializacji środowiska.
Fot. Sapa Aluminium
Komentarze (0)