Pierwszą sytuacją, która przychodzi na myśl większości osób, jest wizja zagrzebanego w błocie samochodu, którego bez wyciągarki nie ruszymy. Wyciągarki używane są również w przemyśle i budownictwie, do przemieszczania różnych, zwykle ciężkich przedmiotów. Bez wyciągarki trudno sobie wyobrazić przenoszenie części konstrukcyjnych lub wyciąganie z piasku czy błota zakopanych samochodów. Aby jednak zapewnić sobie bezpieczeństwo pracy, należy pamiętać o zasadach pracy z wyciągarką.
O czym pamiętać korzystając z wyciągarki?
Wyciągarka może być elektryczna, hydrauliczna, pneumatyczna lub zasilana napędem spalinowym. W zależności od rodzaju będzie ona nieco inaczej pracować. Każda wyciągarka spełnia jednak tę samą funkcję – ma za zadanie poruszyć przedmiot w sposób poziomy lub pionowy. Przed korzystaniem z wyciągarki należy przede wszystkim sprawdzić, czy jest ona sprawna, ponieważ części do wyciągarki mogą ulec uszkodzeniu. Na pierwszy ogień powinna iść lina lub taśma, bez której wyciągarka nie będzie odgrywać swojej roli. Jeśli zauważymy jakiekolwiek przetarcia lub pęknięcia, należy ją niezwłocznie wymienić. Drugim, bardzo istotnym elementem jest hamulec, dzięki któremu możemy zatrzymać pracę w każdym momencie, a wszystkie widoczne ślady zużycia na hamulcu zobowiązują nas do jego wymiany.
Jak zadbać o wyciągarkę?
Części do wyciągarki, jak i sama wyciągarka wymagają regularnych przeglądów. Brak serwisowania może nie tylko znacząco skrócić czas użytkowania oraz jej trwałość, ale ma również ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas pracy z wyciągarką. Po każdym użytkowaniu należy wyciągarkę oczyścić z brudu i kurzu, aby żaden z elementów nie uległ uszkodzeniu w trakcie przechowywania. Niektóre rodzaje wyciągarek, hydrauliczna i elektryczna można zakonserwować odpowiednią ilością oleju lub smaru, dzięki czemu żadna z części się nie zatrze podczas użytkowania.
Jeśli nadszedł ten wielebny moment, w którym nasza wyciągarka pomoże nam w trakcie pracy, to warto pamiętać o paru krokach, które zapewnią nam ochroną. Wyciągarki używajmy zawsze w rękawicach, które w wysokim stopniu ochronią nasze dłonie. Wystrzegajmy się luźnych elementów, jak wiszące części rękawów, biżuteria, czyli inne przedmioty, które mogłyby zostać zahaczone o części do wyciągarki lub wciągnięte prosto do bębna. Jeśli mamy taką możliwość, ustawmy się w odległości 1,5 x dłuższej niż długość liny. Zadbajmy również, aby nikt w tej strefie się nie znalazł, ponieważ w razie pęknięcia liny może ona narazić na utratę zdrowia lub życia inne osoby. Sprawdźmy również dokładnie wszystkie zapięcia i klamry, aby nic w trakcie użytkowania nie uległo odpięciu.
Zdarza się, że lina podczas wyciągania ulegnie pęknięciu, zwłaszcza w sytuacji, w której ciężar przenoszonego przedmiotu jest nieco większy lub równy jej udźwigowi. Jeśli nie mamy możliwości zmiany wyciągarki, możemy położyć na samym środku okrycie, na przykład koc, kurtkę, czy nawet cięższy samochodowy dywanik, który spowoduje, że w razie uszkodzenia, cały ciężar zostanie skierowany ku ziemi, a nie do góry.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)