Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to jedno z najważniejszych, obowiązkowych ubezpieczeń, które musi być wykupione przez każdego właściciela pojazdu. Bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie, ubezpieczenie OC jest każdorazowo weryfikowane podczas kontroli drogowej, a jego brak może przysporzyć nam dużych problemów, szczególnie, gdy jesteśmy sprawcami kolizji lub wypadku samochodowego. Czym dokładnie jest ubezpieczenie OC? Jakie są kary za brak wykupionego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej? Co się dzieje, gdy osoba nieposiadające tego ubezpieczenia spowoduje wypadek drogowy?
Czym jest ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej to obowiązkowe ubezpieczenie, którego zadaniem jest przeniesienie odpowiedzialności majątkowej za własne działanie lub działanie innych, 3 osób. W przypadku ruchu drogowego OC znosi z nas obowiązek regulowania potencjalnych kosztów naprawy samochodu lub kosztów leczenia osób, które ucierpiały w wyniku spowodowanej przez nas kolizji drogowej. Jednak ubezpieczenie OC nie pokrywa kosztów naprawy własnego samochodu, jeśli wywołaliśmy kolizję lub wypadek. Zabezpiecza ono interesy osób poszkodowanych, którzy ucierpieli w takim zdarzeniu drogowym.
Ze względu na fakt, iż jest to ubezpieczenie obowiązkowe, każdy właściciel pojazdu musi zadbać o to, by zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Choć suma ubezpieczeń jest odgórnie regulowana przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, to jednak składka ubezpieczenia jest każdorazowa wyliczana indywidualnie. Cena ubezpieczenia jest uzależniona od stanu pojazdu, a także naszej historii za kierownicą. Oferty ubezpieczycieli diametralnie się różnią, dlatego szukając ubezpieczenia,
Kara związana z brakiem ubezpieczenia OC
Gdy podczas kontroli drogowej okaże się, że nie posiadamy wykupionego ubezpieczenia OC, możemy być pewni poniesienia konsekwencji finansowych. Wysokość kary jest uzależniona od dwóch czynników - rodzaju pojazdu, jakim się poruszamy oraz okresem, w którym poruszamy się bez ważnego ubezpieczenia. Jeśli ubezpieczenie jest nieważne do 3 dni, kara za brak OC wyniesie 1120 złotych za samochód osobowy, 1680 złotych za samochód ciężarowy i 190 złotych za motocykl. Jeśli brak ubezpieczenia notowany jest w okresie od 4 do 14 dni, kara zwiększa się do odpowiednio 2800 złotych za samochód osobowy, 4200 za samochód ciężarowy i 470 złotych za motocykl. Najwyższy wymiar kary czeka tych, którzy poruszają się pojazdem nieubezpieczonym powyżej 14 dni. W tej sytuacji samochód osobowy to kara wynosząca 5600 złotych, samochód ciężarowy to 8400 a motocykl to kara w wysokości 930 złotych.
Jak wyliczane są wartości kary za brak OC? Podstawą obliczenia kary jest minimalne wynagrodzenie w danym roku. Z racji tego, że wynagrodzenie to w 2021 wynosi 2800 złotych, jest to baza, od którego naliczane są kary za poszczególne pojazdy oraz okresy bez ubezpieczenia.
Odpowiedzialność kierowcy w przypadku zdarzenia drogowego
Kara za brak OC nałożona przez służby to tylko jedna strona konsekwencji. W momencie, gdy nieubezpieczony pojazd stanie się prowodyrem kolizji lub wypadku, potencjalne szkody są regulowane z kieszeni właściciela pojazdu. O co dokładnie chodzi? Rozbity samochód uczestnika wypadku będzie musiał być naprawiony. I choć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokryje szkodę, to jednak zwróci się z wnioskiem o zwrot odszkodowania do osoby, która takie zdarzenie spowodowała. Do tego dochodzi potencjalny koszt leczenia osoby, która ucierpiała w wypadku a w skrajnych przypadkach nawet renta, która musi jej być wypłacana każdego miesiąca.
Choć dla zdecydowanej większości kierowców ubezpieczenie OC to przykry obowiązek i niepotrzebny wypadek, ważne jest, byśmy zawsze zadbali o to, by było ono wykupione. Potencjalne kary i konsekwencje związane z brakiem ubezpieczenia są tak dotkliwe, że szybko będziemy żałować próby zaoszczędzenia kilkuset złotych, które każdego roku musimy uiszczać tytułem ubezpieczenia OC.
Komentarze (1)