Kierowca musi być przygotowany na wiele zaskakujących sytuacji na drodze. Do uszkodzenia szyby może dojść nawet podczas „przewidywalnej” jazdy po autostradzie.
Współczesne samochody mają coraz więcej przeszkleń – od dużych szyb czołowych, poprzez trójkątne wstawki przy słupkach, na panoramicznych dachach kończąc. Wszystko to zapewnia lepsze doświetlenie wnętrza, a przez to podnosi komfort podróży. I choć wszystkie są odpowiednio zahartowane, to każda z nich podatna jest na uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie ta przednia.
Przyczyn może być kilka. Najczęściej jest nią uderzenie kamienia, który został wyrzucony spod kół pojazdu jadącego przed nami. Trudno w ten sposób rozbić szkło, ale na powstałe mikropęknięcia bądź odpryski systematycznie będą oddziaływać wibracje pojazdu (m.in. pracujący silnik, opór powietrza czy jazda po nierównościach).
W konsekwencji dojdzie do powiększania się rys i pęknięć, które z jednej strony pogarszać będą widoczność kierowcy (szczególnie podczas jazdy w deszczu lub pod słońce), z drugiej natomiast doprowadzi do konieczności kosztownej wymiany szyby. Jeśli będziemy się z tym ociągać, przy pierwszej kontroli policjant może ukarać nas mandatem, a nawet zatrzymać dowód rejestracyjny za zły stan techniczny pojazdu.
- Większość typowych uszkodzeń przedniej szyby można naprawić, ale pod warunkiem, że zrobimy to jak najszybciej – mówi Rafał Kobza, starszy specjalista ds. szkoleń w firmie Liqui Moly. - Coraz więcej warsztatów i serwisów samochodowych ma już do tego odpowiednie narzędzia oraz wiedzę.
Muszą jednak zostać spełnione warunki – średnica uszkodzenia nie może być większa od monety 2-złotowej, a naprawiany obszar nie obejmuje pola widzenia kierowcy (to mniej więcej prostokąt równy wysokości szyby i szeroki na 30 cm z osią biegnącą przez środek kierownicy).
- Do naprawy pęknięcia używany jest wypełniacz na bazie żywicy, który utwardza się lampą UV, a następnie szlifuje – wyjaśnia R. Kobza. - Umiejętnie wykonana naprawa nie pozostawia śladu i gwarantuje bezpieczną jazdę samochodem.
O ile przypadkowego uszkodzenia szyby samochodowej nie da się przewidzieć, to konsekwencje zaniedbania naprawy jak najbardziej. Szybkie działanie pozwoli na oszczędność pieniędzy, czasu i nerwów, a tym samym poprawi bezpieczeństwo na drodze.
Komentarze (0)