Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

ponad rok temu  10.11.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Efektywność energetyczna w warsztatach samochodowych

Od kilku lat powszechnie zwraca się uwagę na efektywność energetyczną w skali przemysłowej, w działalności gospodarczej średnich i małych przedsiębiorstw oraz w gospodarstwach domowych.

Efektywność energetyczna to ilość zaoszczędzonej energii ustalona w drodze pomiaru lub oszacowania zużycia przed wdrożeniem środków mających na celu poprawę efektywności jej wykorzystania i po ich wdrożeniu. Inaczej możemy nazwać to oszczędnością energii, czyli optymalizacją kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, czy wreszcie – dbałością o ochronę środowiska naturalnego.
Większość właścicieli warsztatów nie ma dokładnego rozeznania w zakresie rodzajów kosztów ponoszonych w związku z wykorzystaniem energii, przyczyn ich powstawania, jak również sposobów zredukowania. Problem ten dotyczy nie tylko polskich warsztatów, ale także zagranicznych.
Według szacunkowych danych różnych profesjonalnych źródeł:
- tylko w co dziesiątym warsztacie system ogrzewania odpowiada obecnemu stanowi techniki – a np. wymiana pompy zasilającej ogrzewanie o klasie wydajności F na wysoko wydajną pompę klasy A redukuje zużycie energii elektrycznej o 70%,
- 86% systemów grzewczych jest źle ustawionych – a np. poprzez hydrauliczną regulację instalacji można zaoszczędzić do 15% energii,
- dodatkowe ocieplenie ścian zewnętrznych budynku redukuje straty energii nawet o 75%.

Udział kosztów energii w łącznych kosztach utrzymania warsztatu waha się i wynosi od 3% do 12%. Zajęcie się tym tematem choćby ze względów ekonomicznych wydaje się sensowne. Modernizacje techniczne są możliwe, ale czy ekonomicznie opłacalne? Jednoznacznie nie można na to odpowiedzieć, zbyt wielkie są różnice między poszczególnymi warsztatami, każdy właściciel warsztatu powinien sam zainteresować się, ile może zaoszczędzić.
Przeważającą część kosztów energii stanowi cena prądu, w zależności od wielkości warsztatu to od 50% do 70%. W zakresie zużycia energii w kWh ogrzewanie przoduje z udziałem 50-74%. Ceny prądu rosną i wg ekspertów będą rosły szybciej niż ceny ropy czy gazu. Zatem właściciele warsztatów, w miarę możliwości, powinni porównywać ceny prądu oferowane przez kilku lokalnych dostawców.
Kto zamierza trwale zredukować koszty funkcjonowania zakładu, musi zająć się również ogrzewaniem. Wiele urządzeń funkcjonujących od lat bezawaryjnie jest przestarzałych technicznie w zakresie efektywności spalania paliwa. Istnieją trzy różne możliwości zaoszczędzenia energii cieplnej: modernizacja urządzeń grzewczych, ocieplanie budynków i właściwe postępowanie ludzi.
Przeciętne zużycie energii przez warsztat to: 74% ogrzewanie, 16% oświetlenie, 5% instalacja sprężonego powietrza, 5% pozostałe (różne urządzenia warsztatowe, biurowe).
Struktura zużycia prądu przez warsztat to: 30% oświetlenie, 18% instalacja sprężonego powietrza, 16% ogrzewanie (pompy etc.), 16% wentylacja, 11% automyjnia, 9% wyposażenie warsztatowe.
Przykładowo odpowiednia izolacja termiczna budynku pozwala na zużycie mniejszej ilości energii do jego ogrzewania i chłodzenia – tak by osiągnąć i utrzymać komfortową temperaturę. Instalowanie lamp LED zmniejsza ilość energii o 60% potrzebnej do uzyskania takiego samego poziomu oświetlenia i zwiększa żywotność od 6 do 10 razy w porównaniu do świetlówek T8. Poprawa efektywności energetycznej jest najczęściej osiągana przez zastosowanie wydajniejszych technologii i procesów pracy. W związku z tym zachęcamy do przeprowadzania audytów energetycznych warsztatów przez specjalistów Bio Service/Partslife.

Szczegóły na stronie www.bio-service.pl, zakładka audyt energetyczny, oraz na stronie Bio Service na Facebooku – www.facebook.com/bioservicewarsztat

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony