Masz w planach zakup samochodu? Ktoś Ci wspomniał, że musisz zadbać o sporządzenie dobrej umowy kupna pojazdu? Nie wiesz, co taki dokument powinien zawierać? W takim razie zajrzyj do poniższego tekstu, ponieważ dostarczy Ci wielu przydatnych informacji!
Umowa kupna samochodu – co to takiego?
Umowa kupna samochodu nazywana również umową kupna-sprzedaży pojazdu to nic innego jak dokument potwierdzający nabycie auta. Jest to rodzaj umowy wzajemnej, zobowiązujący. Tym samym, gdy postanowimy złożyć podpis na umowie kupna samochodu, to już nie będziemy mogli się wycofać. Wyjątkiem od tej reguły jest zakup samochodu z wadami ukrytymi, czy takiego, który stanowi własność osób trzecich.
W takich przypadkach faktycznie możemy domagać się anulowania zakupu. Jednak w reszcie przypadków na podstawie umowy kupna właściciel zobowiązuje się przenieść własność rzeczy, a więc w tym przypadku samochodu oraz wydać pojazd wraz ze wszystkimi dokumentami. Z kolei umowa kupna sprzedaży samochodu zobowiązuje nabywcę do przekazania aktualnemu właścicielowi wcześniej ustalonej sumy pieniędzy we wskazany sposób.
Forma jest dowolna, może być przelewem na konto lub gotówką do ręki. Najczęściej przy wyższych transakcjach zalecane jest wykonywanie przelewu za pośrednictwem swojego banku. Dzięki temu zachowamy potwierdzenie dokonanej transakcji, a na tym powinno zależeć każdemu z nas.
Umowa kupna samochodu - dlaczego jej sporządzenie jest konieczne?
Tym samym bez umowy kupna nie uda nam się zarejestrować nowego auta w wydziale komunikacji, czy po prostu wykupić na siebie obowiązkowe ubezpieczenie OC. Co więcej, jeśli pojazd będący przedmiotem transakcji weźmie udział w wypadku i sprawcą będzie kupiec, który nie ma potwierdzenia własności, to konsekwencje może ponieść sprzedawca. Na pewno można spodziewać się utraty wyrobionych zniżek za bezszkodową jazdę, czy tego, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie musiało zmierzyć się z uregulowaniem szkód.
Jeśli polisa nie będzie zapewniać odpowiedniej ochrony, to można spodziewać się też dodatkowych kosztów. Dlatego, zamiast ryzykować, lepiej od razu sporządzić umowę kupna-sprzedaży auta, zwłaszcza że nie trwa to długo.
Co powinna zawierać umowa?
Umowa kupna-sprzedaży auta zawsze powinna dokładnie opisywać każdą ze stron transakcji, a więc sprzedającego i kupującego. Jeśli jest to transakcja między osobami fizycznymi, to w dokumencie należy podać imię i nazwisko każdej ze stron, adres zamieszkania, numer dowodu tożsamości i numer PESEL. Z kolei jeśli stronami umowy są osoby prowadzące działalność gospodarczą, to w dokumencie podajemy nazwy firm, adresy ich siedziby i NIP.
Przygotowując umowę kupna, musimy też podać dane związane z jej przedmiotem. Będą to oczywiście najważniejsze dane auta, a więc marka i model pojazdu, rok jego produkcji, czy numer rejestracyjny. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie będzie problemów z identyfikacją przedmiotu transakcji, to możemy podać numer nadwozia, aktualny przebieg i numer silnika. Jeśli sprzedajemy auto z kompletem felg, sprzętem elektronicznym, czy innym wyposażeniem, to również możemy o nim wspomnieć.
Nie możemy też pominąć wartości pojazdu, czy zaliczek, jeśli takie były wypłacane. Jeśli tego elementu zabraknie, to dokument może zostać potraktowany jako umowa darowizny, a tego na pewno żadna ze stron by nie chciała, zwłaszcza że to oznacza dodatkowe problemy ze skarbówką. Poza tym warto określić, w jaki sposób będzie rozliczana transakcja, czy przelewem na konto, czy gotówką do ręki.
Na koniec nie powinniśmy zapominać o dacie i miejscu sporządzenia umowy. Jeśli po sprawdzeniu dokumentu wszystkie dane będą się zgadzać, to każda ze stron może złożyć też podpisy.
Umowa kupna auta – jak sporządzić?
Umowa kupna auta może być przygotowana w dowolny sposób. Ważne, by była czytelna i umożliwiała łatwą identyfikację każdej ze stron. Osoby, które mają ładne pismo, mogą sporządzić dokument na czystej kartce papieru. Z kolei te, które chcą, by umowa była schludna, mogą sporządzić ją na komputerze, telefonie lub tablecie. Następnie wystarczy wypełnić dokument odpowiednimi danymi, wydrukować i złożyć podpisy.
Nic nie stoi też na przeszkodzie, by wykorzystać gotowe wzory umowy kupna-sprzedaży auta. Dostępne są one w sieci i to całkowicie za darmo. Wystarczy pobrać gotowy wzór na swój telefon, a następnie wydrukować i zabrać ze sobą. Gdy zdecydujemy się na zakup, będziemy mogli od ręki wypełnić druk i sfinalizować transakcję. Pamiętajmy jednak, że umowa kupna-sprzedaży pojazdu musi być w dwóch egzemplarzach, po jedynym dla strony.
Artykuł nadesłany
Komentarze (0)