Fot. www.jwp-fundacja.pl
Czym zajmuje się rzecznik patentowy i dlaczego mało znana ścieżka kariery, okazuje się niezwykle ciekawa – o tym przeczytamy w najnowszej publikacji pt. „Rzecznik patentowy - zawód dla twórczych”.
Jednym z celów projektu edukacyjnego Rzecznicy Talentów jest promowanie zawodu rzecznika patentowego. Najnowsza publikacja dowodzi, że droga do zdobycia uprawnień rzecznikowskich nie jest łatwa, ale warta wysiłku. Czytelnicy dowiedzą się, jak wygląda ta grupa zawodowa w Polsce i jakie kroki trzeba podjąć, by wykonywać zawód rzecznika.
Rzecznicy patentowi są niewielką grupą zawodową. Według danych Polskiej Izby Rzeczników Patentowych w 2021 r. uprawnienia rzecznikowskie posiada 898 osób, z których około 70% jest czynnych zawodowo. Własność intelektualna przyciąga na równi obie płcie, 467 rzeczników patentowych to kobiety, a 431 to mężczyźni. Rzecznicy patentowi reprezentują klientów w postępowaniach zgłoszeniowych i sporach przed urzędami patentowymi. W sądach z kolei występują jako pełnomocnicy sprawach o naruszenie patentów, znaków towarowych i wzorów przemysłowych, czy praw autorskich.
Rzecznicy Talentów to także projekt edukacyjny skierowany do studentów, absolwentów, doktorantów i młodych naukowców. Cykl zajęć dostępnych w całości online pozwala zdobyć podstawową wiedzę o ochronie własności intelektualnej. Chętni mogą uczestniczyć w konkursie o staż w kancelarii patentowej. Więcej na temat projektu na
Komentarze (0)