Motoryzacja według stereotypu nie jest pierwszym segmentem rynku, w którym kobiety poszukują zatrudnienia. Dzięki Faurecii to przekonanie odchodzi w zapomnienie. Lider branży automotive z sukcesem przełamuje tabu męskiego świata motoryzacji. Firma wdrożyła program rozwoju skierowany do kobiet i razem z całym zespołem obchodzi Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.
Zwiększanie roli i odpowiedzialności w ramach całej organizacji oraz szansa na rozwijanie umiejętności w licznych obszarach to tylko niektóre możliwości, jakie Faurecia oferuje zatrudnionym kobietom. Panie od lat są silnym filarem firmy i odgrywają w niej ważną rolę – zdobywają liczne nagrody, budują swoje doświadczenie oraz poszerzają wiedzę. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, Faurecia od 2019 roku wdraża w Polsce założenia międzynarodowego programu Gender Diversity, który jest wsparciem dla kobiet i wyrazem tego, że branża automotive jest odpowiednim miejscem pracy również dla nich.
Mimo utartego przekonania, że branża motoryzacyjna dedykowana jest mężczyznom to pozostaje otwarta dla kobiet. Zróżnicowanie zespołu pozwala nam osiągnąć satysfakcjonujące wyniki, a prowadzenie go jest motywujące dla każdej z płci, co przekłada się na jego wydajność. Kobiety, które są w naszych szeregach wykazują się dużą motywacją do pracy, podkreślając na każdym kroku swoje zaangażowanie. – wyjaśnia Leszek Martowski, Complete Seat Manager w Faurecii w Grójcu.
Współcześnie branża motoryzacyjna stoi przed wieloma wyzwaniami i stara się podążać za światowymi trendami. Jednym z nich jest diversity & inclusion, które pozostanie z nami na dłużej i odnosi się również do Faurecii. Program Gender Diversity, na którym skupia się firma, obejmuje kobiety zajmujące stanowiska managerskie i specjalistyczne oraz te, które dzięki swoim umiejętnościom, doświadczeniu oraz zaangażowaniu, przygotowywane są do objęcia wysokich stanowisk w firmie. W ramach programu Faurecia stawia na work-life balance i rozwój kompetencji. Firma uruchomiła m.in. mentoring, szkolenia z autoprezentacji czy umiejętności liderskich.
- Faurecia ma wiele do zaoferowania i może pomóc nam obrać odpowiednią ścieżkę kariery. Nasza kadra zarządzająca jest otwarta na rozwój kompetencji pracowników, dlatego wewnątrz organizacji prowadzone są liczne szkolenia i warsztaty, które doskonalą nasze umiejętności - mówi Barbara Jakubowska, Młodsza planistka produkcji.
W Faurecii w Polsce zatrudnionych jest ponad 9 500 osób w 9 zakładach oraz 2 Centrach Badawczo-Rozwojowy z czego aż 40 proc. załogi stanowią właśnie kobiety, a we wszystkich zakładach w Faurecii, blisko 400 Pań obejmuje stanowiska managerskie. Dla firmy niezwykle ważne jest otoczenie opieką zatrudnionych Pań i zachęcenie innych kobiet do wkraczania na rynek samochodowy.
Korporacje powinny być otwarte na pracowników i z góry nie narzucać podziałów ze względu na płeć. Kobiety znakomicie radzą sobie na każdym polu. Branża motoryzacyjna chętnie zatrudnia Panie z wykształceniem wyższym, technicznym i inżynieryjnym, które w niczym nie ustępują Panom, a wręcz mają większą cierpliwość do wyjaśniania i tłumaczenia pewnych kwestii. Jest to wartość, którą do firmy wprowadzają kobiety. – Urszula Maurice, Lider zespołu planistów.
Silna strona nauki
W dziale Complete Seat w Grójcu zatrudnionych jest łącznie 7 Pań. To dużo jak na dział, w którym pracują przede wszystkim inżynierowie. Kobiety wnoszą do zespołu pewną innowacyjność. Nie boją się zmian, gdyż potrafią przewidywać różne scenariusze i zawsze mają plan B. W otoczeniu zdominowanym przez mężczyzn wyróżniają je przede wszystkim zdolności manualne, wysokie poczucie estetyki i poziom zorganizowania. Zawsze starają się wykazać profesjonalizmem, pracowitością i precyzją. Te umiejętności doskonale wpisują się w pracę w R&D, gdzie kobiety biorą udział w różnych analizach oraz procesach zatwierdzeniowych, a firma polega na ich ekspertyzie i opinii.
W tym roku mija 4 lata, odkąd jestem w Faurecii. Trafiłam tu od razu po ukończeniu uczelni wyższej, na której studiowałam mechanikę i budowę maszyn, dlatego praca w automotive była dla mnie naturalną koleją rzeczy. Cieszę się, że pracuje w Faurecii. Firmie, która stawia na różnorodność, sprawiedliwość i równość w miejscu pracy. – dodaje Natalia Polar, Młodszy Lider Projektowania.
- Praca w branży motoryzacyjnej daje mi dużo satysfakcji i radości. Jest przede wszystkim inspirująca, ponieważ produkty, które robimy będą stosowane w przyszłości. Jako magister, inżynier, elektryk uznaje pojazdy użytkowe za bardzo interesujące produkty, zwłaszcza że rozwijają się one intensywnie pod względem elektryki i elektroniki, dlatego staram się stale dokształcać i być na bieżąco. Lubię swoją pracę, w której pracodawca stawia na rozwój swoich pracowników - mówi Magdalena Koprowska, Inżynier Elektryk.
W Faurecii najbardziej cenię to, że od przeszło 5 lat, doświadczam w niej nowych, niełatwych wyzwań, przez co jest ona dla mnie niezwykle fascynująca. Ta różnorodność zadań, która pojawia się w mojej codziennej pracy powoduje, że stale poszerzam swoją wiedzę na wielu płaszczyznach - mówi Klaudia Bojemska, Młodsza planistka produkcji.
Różnorodność daje więcej możliwości
Różnorodność wprowadzona w Faurecii pozwala analizować sytuacje z wielu odmiennych perspektyw, co wzbogaca spojrzenie na biznes i zapewnia elastyczność we wprowadzaniu nowoczesnych zmian. Organizacja rozwija potencjał wszystkich pracowników i koncentruje się na kobietach, które mogą znaleźć tam nie tylko zatrudnienie na bardzo dobrych warunkach, ale także doskonalić swoje umiejętności. W przypadku Faurecii wdrażanie założeń D&I pozwala zadowolić obie strony zarówno pracodawcę, jak i pracownika.
- Przez 11 lat pracowałam na produkcji i współpracę z mężczyznami oceniam bardzo dobrze. Na każdym etapie pracy zauważalne było ich odmienne podejście do wielu kwestii. To jak reagują, spostrzegają i wykonują powierzone im zadania. Różnorodność pozwala nam porównywać swoje doświadczenia i wypracować najlepsze rozwiązania z możliwych. Zwiększa naszą kreatywność i bezpośrednio wpływa na działalność firmy - mówi Katarzyna Zborowska, Supervisor produkcji prototypów.
- Jesteśmy graczem o zasięgu globalnym, dlatego realizacja polityki diversity & inclusion w R&D w Grójcu jest dla nas naturalnym procesem. Zarządzanie kadrami, we wspominanej kulturze organizacyjnej, prowadzimy na szeroką skalę. W Faurecii zatrudniamy kobiety i mężczyzn, Polaków i cudzoziemców. Wiemy, że każda z tych osób wnosi do naszej firmy cenne umiejętności i zróżnicowane doświadczenie. Pojęcie diversity jest u nas widoczne w wielu obszarach, z czego jestem bardzo dumny - dodaje Leszek Martowski.
Komentarze (0)