Spółka ElectroMobility Poland do końca roku wyłoni partnerów do współpracy. Stawką są nawet miliardy na produkcję.
ElectroMobility Poland robi kolejny krok na drodze do polskiego samochodu elektrycznego i zaprasza profesjonalistów z rynku motoryzacyjnego do wzięcia udziału w postępowaniu, którego celem jest wyłonienie partnera do prac nad e-autem.
Stawką w „konkursie na prototyp", organizowanym przez EMP są duże kwoty, które Skarb Państwa planuje przeznaczyć na uruchomienie produkcji samochodu elektrycznego w Polsce - deklaruje minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Uruchomione 27 listopada postępowanie zajmie kilkanaście miesięcy, a jego efektem będzie zbudowanie prototypów samochodów elektrycznych.
- Procedura posłuży pozyskaniu know-how z zewnątrz - w najbliższych planach EMP jest nawiązanie współpracy z zespołami, które mają kompetencje w zakresie konstrukcji, prowadzenia prac rozwojowych, budowy prototypu oraz przygotowania do wdrożenia produkcji osobowego samochodu elektrycznego- mówi Piotr Zaremba, szef Projektu ElectroMobility Poland.
Nabór zgłoszeń potrwa do końca roku, a zawarcie pierwszych umów przewidziane jest na luty 2018 roku. W kolejnych etapach najlepsze zespoły zbudują prototypy.
W tej chwili skupiamy się na pozyskaniu profesjonalnie przygotowanej dokumentacji technicznej i biznesowej - mówi Maciej Kość, prezes ElectroMobility Poland. Pochodną wyłonionych w postępowaniu koncepcji będzie rozszerzony biznesplan dla EMP, który ma być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku.
- Produkcja pojazdów kosztuje i jeśli Państwo ma w ten proces inwestować, to musimy być do tego przygotowani. Dobry biznesplan jest podstawą do zaangażowania kapitałowego Skarbu Państwa – dodaje prezes Kość.
Prace nad samochodem elektrycznym to jeden z elementów działań na rzecz budowy ekosystemu elektromobilności. Zanim polski samochód pojawi się na drogach, potrzebna jest przede wszystkim infrastruktura do jego ładowania.
- Rozwój elektromobilności to priorytet dla Ministerstwa Energii, dlatego też środki przeznaczone na ten cel są niemałe – sam budżet Funduszu Niskoemisyjnego Transportu to blisko 4 mld zł do końca 2026 roku – mówi minister Tchórzewski.
Wiosną 2019 roku ElectroMobility Poland ma dysponować jeżdżącymi prototypami osobowych samochodów elektrycznych kategorii L7e lub M1 oraz ich dokumentacją techniczną, a to już wstęp do rozpoczęcia budowy zaplecza technicznego dla uruchomienia w Polsce produkcji seryjnej.
Projekt „Polski Samochód Elektryczny" zostanie przeprowadzony w czterech etapach – harmonogram i infografika do pobrania tutaj:http://emobilitypoland.pl/pl/konkurs-na-prototyp.html oraz na fanpage'u EMP: https://www.facebook.com/ElectroMobilityPL/
Komentarze (0)