Według najnowszych danych GUS, w ubiegłym roku polscy przewoźnicy przetransportowali ponad 2050 mln ton ładunków i tym samym zostali liderem europejskiego transportu.
W ubiegłym roku polski transport odnotował kilkunastoprocentowy wzrost ilości przewożonych towarów. W ciągu roku wszystkimi środkami transportu wykonano pracę przewozową w wysokości ponad 430 mld tonokilometrów (wzrost o 12,8% w porównaniu z rokiem poprzednim). O 9,5% zwiększyły się też przychody ze sprzedaży usług we wszystkich jednostkach transportu. Dodatkowo o ponad 2% wzrosła liczba samochodów ciężarowych i pod koniec 2017 roku wyniosła 3,2 mln sztuk.
Polski rynek transportowy z roku na rok odnotowuje wzrost, cały czas zwiększając swoją konkurencyjność na tle innych krajów europejskich. Potwierdzają to nie tylko dane Głównego Urzędu Statystycznego, ale również europejskie statystyki, przygotowywane przez EUROSTAT. Zgodnie z nimi Polska jest jednym z największych rynków logistycznych w Europie, a polski sektor transportu drogowego stanowi 15,7% całego rynku UE.
- Polski rynek od kilku lat dynamicznie się rozwija. Klienci są coraz bardziej świadomi zmian, ale też możliwości, które pozwalają im zaoszczędzić czas i pieniądze. Dzięki temu są w stanie inwestować w rozwój floty transportowej, zwiększać pracę przewozową, a jednocześnie optymalizować wydatki, pomnażać przychody finansowe ze sprzedaży usług oraz poprawiać wyniki finansowe swoich przedsiębiorstw. Takie podejście wynika z bardziej świadomego podejmowania decyzji przez kadrę zarządzającą firmami transportowymi - tłumaczy Paweł Wloczek, Dyrektor Zarządzający WebEye Polska.
W osiągnięciu tych celów pomagają rozwiązania wspierające zarządzanie flotą. Rynek rozwija się w zawrotnym tempie, a zgodnie z przewidywaniami ekspertów liczba instalowanych rozwiązań telematycznych ma wzrastać o ok. 15% w skali roku. Jednocześnie transport jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się technologicznie branż. Zgodnie z danymi, opublikowanymi przez amerykańską firmę analityczną Grand View Research do 2024 globalna wartość inteligentnego rynku transportowego wzrośnie do ponad 285 mld dolarów przy 22,5% rocznym wskaźniku wzrostu. Przekłada się to też na polski rynek - zgodnie z danymi PWC szacunkowa wielkość mobilnego rynku Internetu Rzeczy w Polsce to ponad 800 milionów złotych, przy 40% rocznym tempie wzrostu.
Komentarze (0)