Kiepski stan techniczny auta to jedna z wielu przyczyn niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Na szczęście kierowcy mają tego coraz większą świadomość i coraz częściej decydują się na przeglądy aut. Nie tylko te obowiązkowe - raz w roku, związane z pieczątką w dowodzie, ale też dodatkowe - zimowe lub wakacyjne. Przed dalszymi, wakacyjnymi wyjazdami na pewno warto przeprowadzić podstawowy przegląd auta. Warto - zaproponować to swoim stałym klientom, na przykład zapraszając ich poprzez Facebooka oraz oferując atrakcyjną cenę takiego przeglądu.
Jak przygotować samochód na wakacje? Co powinien sprawdzić mechanik? - o tym pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Dziś cytujemy jeszcze Kajetana Kajetanowicza, zawodnika LOTOS Rally Team, który podpowiada - co należy obowiązkowo sprawdzić w aucie przed dalszą podróżą.
1. Opony
Ich stan techniczny i ewentualne uszkodzenia możemy ocenić samodzielnie. Guma nie powinna być zużyta, popękana, a głębokość bieżnika powinna być zgodna z zaleceniami producenta. Obecnie zgodnie z przepisami minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm. Jeżeli znajdziemy pęknięcia, bąble, wystające odrutowanie opony musimy jak najszybciej je wymienić. Drugim ważnym elementem jest ciśnienie w oponach. Wszystkich pięciu. Tak, pięciu! Bardzo często zapominamy przed wyjazdem o kole zapasowym i o jego odpowiednim przygotowaniu.
- Często nie mamy pojęcia, jakie ciśnienie w kołach jest odpowiednie dla naszego auta. Wskazówek możemy szukać na wewnętrznej części klapy wlewu paliwa, instrukcji obsługi, która najczęściej jest w schowku lub na słupku przy drzwiach auta – radzi Kajetan Kajetanowicz, zawodnik LOTOS Rally Team.
2. Filtry i światła
Klimatyzacja, nawiew i reflektory. To kolejne trzy elementy, którym powinniśmy poświęcić uwagę przed wyjazdem. Szczególnie, jeżeli nasza podróż docelowo ma zakończyć się poza granicami kraju. Na początek warto sprawdzić filtry kabinowe, żarówki reflektorów i to, czy klimatyzacja jest wyczyszczona i napełniona. Warto, a nawet trzeba zabrać ze sobą również zapasowe żarówki. W niektórych krajach posiadanie ich w samochodzie jest obowiązkowe, dlatego warto sprawdzić przepisy obowiązujące w danym kraju wcześniej, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
3. Poziom płynów
Poziom wszystkich płynów możemy sprawdzić i uzupełnić bez wsparcia mechanika. Począwszy od płynu hamulcowego, na oleju silnikowym kończąc. Sprawdzenie poziomu płynów jest niezwykle istotne. Płyn chłodniczy jest odpowiedzialny za utrzymywanie odpowiedniej temperatury silnika, który w upalne letnie dni rozgrzewa się intensywnie. Brak płynu lub zbyt mała ilość może doprowadzić do uszkodzenia, a nawet kompletnego zniszczenia silnika w aucie. Warto również pamiętać o płynie do spryskiwaczy – czysta szyba to nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo.
4. Hamulce
Przed wakacyjnym wyjazdem koniecznie należy sprawdzić, w jakim stanie jest nasz układ hamulcowy.
- Najważniejsze są klocki hamulcowe oraz tarcze. Jeżeli widać na nich ślady nadmiernego zużycia, zniekształcenia, pęknięcia, rdzę lub głębokie rysy, należy niezwłocznie je wymienić. Warto także sprawdzić, czy z układu nic nie wycieka, a hydraulika jest szczelna – radzi Kajetan Kajetanowicz.
5. Niezbędne dodatki
Planując wakacyjną podróż, należy również zadbać o wyposażenie auta. Podstawowe wyposażenie auta to: gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka pierwszej pomocy. Dodatkowo warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu lub usłudze assistance, która pomoże nam w razie nagłego i nieprzewidzianego zdarzenia poza granicami kraju.
Komentarze (0)