Służą jako źródło dowodu, pozwalają bronić swoich racji lub nagrać pamiątkę z wakacyjnej podróży. Kamerki samochodowe są obecnie ulubionym gadżetem wielu kierowców. Które wybrać i jak je wykorzystać, aby w pełni cieszyć się ich funkcjami?
Popularność zdobyły dzięki Internetowi, który codziennie zalewa nowa fala filmików ze stłuczek, wykroczeń lub zabawnych sytuacji drogowych. Jednak możliwości i zastosowanie rejestratorów sięgają o wiele dalej.
- To nowoczesne i wysoce przydatne urządzenia, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, czy pomóc w sprawach spornych – mówi Paweł Wujcikowski, ekspert ds. bezpieczeństwa w firmie Spy Shop.
Obecnie rynek oferuje szeroki wybór tego typu sprzętu. Niestety, nie zawsze wiadomo, co odróżnia poszczególne modele i które są najlepsze dla nas. Dlatego podpowiadamy, co wybrać i jak wykorzystać, by w pełni cieszyć się możliwościami samochodowego rejestratora.
Jasne dowody
Zdecydowana większość kierowców kupuje kamerki, by dysponować przekonującym argumentem w razie kolizji. Według prawa nagranie z prywatnego rejestratora jest dowodem materialnym, który prowadzi do ustalenia wszystkich okoliczności stłuczki, czy wypadku.
- Osoby chcące dysponować takim materiałem, powinny zdecydować się na urządzenie o szerokim kącie widzenia kamery, z zabezpieczeniem przed skasowaniem filmu w momencie kolizji – radzi Paweł Wujcikowski.
Dobrze, by rejestrator posiadał też moduł GPS oraz funkcję oznaczania nagrań datą i godziną. To zwiększa wiarygodność filmu jako materiału dowodowego.
- Wszystkie te funkcje posiada na przykład kamerka DOD LS430W, z której chętnie korzystają doświadczeni kierowcy – dodaje ekspert ds. bezpieczeństwa w firmie Spy Shop.
Należy pamiętać, że obowiązkiem przedstawicieli prawa jest zapoznanie się z nagraniem dostarczanym jako dowód. Tego typu filmik można okazać również pracownikowi firmy ubezpieczeniowej. Specjaliści podkreślają, że nagranie z kamery możemy zanieść nawet do najbliższej jednostki policji, która mieści się w rejonie zdarzenia i wykorzystać je jako podstawę do ukarania sprawcy wypadku.
Bezpieczeństwo młodego kierowcy
Rejestrator trasy to także skuteczna metoda kontroli. Zwłaszcza kierowców, którzy dopiero zaczynają swój staż za kółkiem. Analiza sposobu jazdy może pomóc w wyłapaniu przyzwyczajeń i złych nawyków, które często odbijają się na bezpieczeństwie jazdy.
- Starsi kierowcy równie chętnie nagrywają sposób, w jaki prowadzą auto – mówi Paweł Wujcikowski.
Kamera wspierająca naukę jazdy nie musi być droga, ale powinna zapewniać bardzo dobrą jakość obrazu, być odporna na wstrząsy i przede wszystkim mieć możliwość zasilania z zapalniczki samochodowej – na wypadek wyładowania akumulatora.
- Poleciłbym model V680L, który jest wydajnym, wielofunkcyjnym i niedrogim rejestratorem trasy – podsumowuje ekspert ds. bezpieczeństwa Spy Shop.
Pamiątka z wakacji
Są kierowcy, dla których liczą się nie tylko osiągi silnika, ale też walory krajobrazowe przebytych tras. Tacy pasjonaci powinni uzbroić się w sprzęt o wysokiej rozdzielczości, dobrych parametrach obrazu i dużej liczbie klatek na sekundę.
- Dziś wiele rejestratorów oferuje nagrywanie w Full HD, ale to nie wszystko. Liczy się jakość optyki i szybkość rejestracji. Aby uzyskać płynny obraz, potrzeba zapisu 30 klatek na sekundę i tylko nagrania z dobrych jakościowo urządzeń oddają prawdziwe walory trasy – mówi Paweł Wujcikowski.
Dlatego jeżeli zależy nam na bardzo dobrym filmiku z wakacyjnych podróży, szukajmy urządzeń z najwyższej jakościowo półki. Takie kamery można kupić na przykład w sklepach detektywistycznych, które oferują najnowocześniejsze rejestratory audio i video.
Komentarze (0)