Polska jest dla wielu cudzoziemców atrakcyjnym ekonomicznie kierunkiem
Obowiązki pracodawcy związane z zatrudnieniem cudzoziemca
Pracodawca zatrudniający cudzoziemca ma wobec niego takie same obowiązki jak wobec obywatela polskiego w zakresie: zapewnienia minimalnego wynagrodzenia, zgłoszenia w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia pracy do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz comiesięcznego terminowego odprowadzania do ZUS składek odpowiedniej wysokości, a także obliczania, pobierania i wypłacania zaliczek na podatek dochodowy i przestrzegania przepisów kodeksu pracy.
Przed powierzeniem cudzoziemcowi pracy pracodawca ma obowiązek podpisać z nim umowę w języku polskim. Ponadto powinien przekazać w formie pisemnej jeden egzemplarz zezwolenia na pracę. Na pracodawcy spoczywają również obowiązki informacyjne – w terminie 7 dni od zawarcia umowy z pracownikiem pisemnie powiadamia wojewodę, który wydał zezwolenie na pracę, m.in. o tym, że: cudzoziemiec rozpoczął pracę o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę, nie podjął pracy w okresie 3 miesięcy od początkowej daty ważności zezwolenia na pracę; przerwał pracę na okres przekraczający 3 miesiące; zakończył pracę wcześniej niż 3 miesiące przed upływem okresu ważności zezwolenia na pracę.
Co grozi za niedopełnienie obowiązków przez pracodawcę?
Niedopełnienie obowiązków wymienionych w ustawie może wiązać się z surowymi konsekwencjami. Powierzanie pracy cudzoziemcowi bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Natomiast powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi nieposiadającemu zezwolenia na pracę, w przypadkach gdy jest ono wymagane, lub powierzenie wykonywania pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę, jest nielegalne i podlega karze grzywny na zasadach określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Karę pozbawienia wolności do lat 3 przewidziano m.in. za przestępstwo polegające na powierzaniu wykonywania pracy cudzoziemcowi przebywającemu bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium RP w warunkach szczególnego wykorzystania.
mec. Maciej Krotoski partner zarządzający
M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni sp.k. Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego
redaktor naczelny www.moto-prawo.pl
Komentarze (1)