Założona w 2016 roku firma Eleport rozwija sieć ładowania samochodów elektrycznych. Kończący się rok 2023 był okresem wzrostu firmy na czterech kluczowych rynkach: estońskim, łotewskim, litewskim i polskim, gdzie firma ma już łącznie ponad 500 punktów ładowania (co stanowi wzrost o ponad 400 proc. r/r).
Plany rozwoju na kolejne lata są równie ambitne, m.in. dzięki projektowi budowy ultraszybkich stacji ładowania w ramach unijnego projektu „Łącząc Europę”.
Eleport wyrasta na operatora jednej z największych sieci stacji ładowania w krajach nadbałtyckich. Liczba obsługiwanych przez spółkę punktów ładowania rośnie i obecnie samochód elektryczny można naładować już w jednym z 252 punktów Eleport w Polsce, 187 punktów w Estonii. Na Łotwie Eleport obsługuje 70 punktów ładowania, a pierwsze 2 punkty zostały otwarte niedawno na Litwie. Kolejne otwarcia spodziewane są regularnie we wszystkich krajach, stąd tylko do końca 2023 roku łączna liczba punktów ładowania w sieci Eleport osiągnie niemal 600, co oznacza 5-krotny wzrost w stosunku do 2022 roku.
Spółka przewiduje dalszy znaczący wzrost liczby punktów ładowania w 2024 roku – tylko w pierwszym kwartale Eleport ma w planach oddanie użytkownikom kolejnych ponad 250 punktów ładowania. Tak znaczący rozwój sieci jest uzasadniony wciąż rosnącą rosnącą flotą samochodów elektrycznych wymagającą adekwatnego rozwoju infrastruktury. Przyrosty te są szczególnie mocno widoczne na rynkach krajów bałtyckich - liczba zarejestrowanych pojazdów elektrycznych (BEV) w pierwszym półroczu 2023 wzrosła na Łotwie aż o 119 proc., a na Litwie i w Estonii o około 70 proc.
Eleport w Polsce
Dane z rynku e-mobility jasno wskazują, że rosnąca liczba pojazdów elektrycznych i regulacje prawne będą w dalszym ciągu wymuszać szybki rozwój infrastruktury.
- Widzimy potencjał na dalszy rozwój naszego biznesu w Polsce, zarówno w ramach rozwoju sieci publicznych stacji ładowania w miastach, jak poprzez współpracę z partnerami komercyjnymi, np. sieciami handlowymi. Szczególnie cieszy nas to, że rośnie nie tylko liczba naszych stacji ładowania, ale też liczba lokalizacji, w których można skorzystać z usług świadczonych przez Eleport – jesteśmy obecni już w 18 miastach w Polsce i to na pewno nie jest nasze ostatnie słowo - podkreśla Ewa Moctezuma Sanchez, prezes Eleport w Polsce.
Plany rozwoju Eleport są ambitne także w obszarze rozbudowy infrastruktury wzdłuż transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Dzięki środkom finansowym w wysokości 13,8 mln euro pozyskanym z programu „Łącząc Europę” (CEF – Connecting Europe Facility) w najbliższych latach firma zainstaluje aż 138 ultraszybkich stacji ładowania o mocy 150 kW, z czego aż 90 zostanie oddanych do użytku w Polsce, a pozostałe na Litwie, na Łotwie i w Estonii. Każda stacja będzie miała cztery przyłącza, dzięki czemu sieć Eleport powiększy się aż o 552 nowe punkty ładowania.
Fot. Eleport
Komentarze (0)