Woda deszczowa i ścieki w nowoczesnym warsztacie? Już dziś przemysł motoryzacyjny potrafi używać słodkiej wody jedynie do celów konsumpcyjnych. Światowy Dzień Wody to wystarczający powód, by odnotować spektakularne przykłady troski o zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych.
Światowy Dzień Wody, obchodzony corocznie 22 marca, to globalne wydarzenie ustanowione przez ONZ w 1992 roku, mające na celu podniesienie świadomości na temat kluczowej roli wody w życiu ludzi i ekosystemów. Dzień ten zwraca uwagę na znaczenie zarządzania zasobami wodnymi, promuje działania na rzecz ochrony wody oraz zachęca do walki z kryzysem wodnym. Każdego roku wydarzenie koncentruje się na innej tematyce, podkreślając różnorodne wyzwania związane z wodą, takie jak dostęp do czystej wody pitnej, zmiany klimatu, ochrona środowiska wodnego i zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych.
Jak gospodaruje wodą przemysł motoryzacyjny?
Ford, globalna amerykańska marka, od ponad 100 lat jest obecna w Europie, gdzie tylko we własnych oddziałach oraz spółkach typu joint venture zatrudnia około 34 tys. pracowników. W dążeniu do zrównoważonego rozwoju i minimalizacji wpływu swojej działalności na środowisko, koncern motoryzacyjny wprowadza innowacyjne rozwiązania mające na celu znaczącą redukcję zużycia wody w swoich operacjach produkcyjnych na całym świecie. W corocznych raportach dotyczących zrównoważonego rozwoju, dzieli się imponującymi wynikami swoich działań, podkreślając zaangażowanie firmy w ochronę zasobów wodnych planety.
Szereg ambitnych projektów i jeden cel
Jak bardzo można zredukować zużycie wody? Wspomniana marka osiągnęła imponujące wyniki, zmniejszając bezwzględne zużycie wody słodkiej o 21,7% w 2022 roku w porównaniu z rokiem bazowym 2019, co przekracza zakładany cel globalnej strategii redukcji na 2025 rok, ustalony na poziomie 15%.
Wpływ na ten wynik miała oczywiście niższa produkcja w niektórych okresach, ale wyniki te są przede wszystkim rezultatem ciągłych postępów w projektach zmniejszających zużycie wody oraz świadczą o trwałym zaangażowaniu firmy w oszczędności wody. Dość powiedzieć, że od 2000 roku Ford osiągnął 76,2% redukcję rocznego zużycia wody, co przekłada się na 186,3 miliarda galonów zaoszczędzonej wody – to równowartość rocznego zapotrzebowania na wodę dla 1,7 miliona domów.
Zerowe zużycie słodkiej wody
W szczególności zakład w meksykańskim Irapuato osiągnął imponujący wynik, uzyskując zerowe zużycie słodkiej wody do produkcji w 2022 roku, co jest bezprecedensowym osiągnięciem w branży. Cel osiągnięto dzięki innowacyjnym praktykom, takim jak wykorzystanie oczyszczonych ścieków z zewnętrznych źródeł. Tym samym fabryka skrzyń biegów w Irapuato jest drugim zakładem Forda, który osiągnął cel zerowego zużycia słodkiej wody do produkcji, dołączając do zakładu produkującego silniki w meksykańskim Chihuahua.
Co warte odnotowania - w 2022 roku Ford był jedynym producentem z branży motoryzacyjnej, który otrzymał ocenę A zarówno za wysiłki w celu redukcji zużycia wody, jak i zapobieżenia zmianom klimatycznych.
Woda deszczowa i ścieki
Firma skupia się na ciągłym doskonaleniu swoich systemów, aby maksymalizować efektywność wykorzystania wody, a dodatkowo nie wpływać w negatywny sposób na wykorzystanie wody przez innych. Jednym z przykładów są wysiłki na rzecz wykorzystania w procesach produkcyjnych alternatywnych źródeł wody, takich jak woda deszczowa i ścieki z innych organizacji.
Co istotne, udało się zwiększyć wykorzystanie alternatywnych źródeł wody do 8% w obszarach dotkniętych niedoborem wody, co dowodzi zaangażowania w zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi.
Inny przykład troski o zasoby wodne? Zakład montażowy w Louisville został wyróżniony za przywództwo i zaangażowanie w praktyki, które zmniejszają, eliminują lub zapobiegają zanieczyszczeniom u źródła, w szczególności za nową inicjatywę recyklingu wody. Fabryka ponownie wykorzystuje bowiem oczyszczone ścieki w procesie wstępnej obróbki farby. W 2022 r. dzięki temu zakład uniknął zużycia ponad 7 milionów galonów wody.
Fot. Ford
Komentarze (0)