Technologia azotowania zaworów wprowadzona w firmie Paradowscy AMP S.J. zwiększyła konkurencyjność przedsiębiorstwa, co zostało potwierdzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich w 2007 roku.
Technologia impulsowego, plazmowego azotowania jonowego służy do powierzchniowej obróbki silnie obciążonych powierzchni części maszyn, urządzeń i narzędzi z wykorzystaniem wyładowań jarzeniowych, generowanych przez pulsujące pole elektryczne. W procesie tym wykorzystuje się zjawisko wyładowania impulsowego w rozrzedzonych gazach do nasycenia azotem powierzchni metali. Azotowanie jonowe jest nowoczesną odmianą azotowania gazowego, w którym amoniak zastąpiono azotem i wodorem niestwarzającym zagrożenia dla środowiska naturalnego.
Stosowanie opisywanej technologii w zaworach silnikowych pozwala zwiększyć ich trwałość w układzie trzonek zaworu – prowadnica oraz zmniejszyć adhezję nagaru w strefie grzybka. Zastosowanie tej technologii umożliwia uzyskanie warstwy odpornej na korozję oraz podwyższenie ogólnej trwałości zaworów.
Stosując technologię plazmowego azotowania jonowego, mamy możliwość uzyskania zaworów o wysokich właściwościach mechanicznych (twardość, odporność na zatarcie, ścieranie i zużycie) oraz mniej podatnych na osadzanie się nagaru. Technologia ta wykazuje wiele zalet w porównaniu z dotychczas stosowanym chromowaniem, przewyższając go dodatkowo pod względem neutralnego wpływu na środowisko.
Komentarze (0)