Uzupełnieniem oferty amortyzatorów BILSTEIN zarówno z serii Replacement i Performance są sprężyny B3. Warto sprawdzić ich stan techniczny podczas serwisowania zawieszenia czy wymiany zużytych elementów.
Amortyzatory stanowią główny łącznik nadwozia pojazdu w kołami. Przez to ich konstrukcja poddawana jest ciągłym i zmiennym obciążeniom. Zależność tę uwzględniają konstruktorzy, ale styl jazdy kierowcy i warunki panujące na drodze mogą przyczynić się do szybszego zużycia tych części. Dlatego należy systematycznie kontrolować ich stan techniczny.
Przy podjęciu decyzji o wymianie mechanik powinien przeprowadzić również oględziny sprężyn - jest to szczególnie ważne w pojazdach o dużych przebiegach. Podlegają one stałym cyklom ściskania i rozciągania, a utrata pierwotnych parametrów przenosi się na komfort podróży i przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze. Najczęstsze objawy to kołysanie nadwozia, utrata przyczepności i ściąganie pojazdu na jedną stronę.
Może również dochodzić do mechanicznych uszkodzeń sprężyn. Na przykład w okresie zimowym ich pracę może blokować przyklejony śnieg. Niekorzystne jest również działanie środków chemicznych używanych do posypywania drogi. Z kolei dynamiczny wjazd na nierówność, na przykład dziurę w jezdni czy podjazd pod krawężnik, może przyczynić się do ich pęknięcia.
Mechanik powinien w klarowny sposób przedstawić właścicielowi auta zasadność kompleksowej wymiany. Jak zauważa Sascha Decker z BILSTEIN pominięcie tego aspektu może przyczynić się do wielu nieporozumień. Przede wszystkim charakterystyka fabrycznie nowego amortyzatora przystosowana jest do sprawnej sprężyny. Przy utracie jej właściwości nie dojdzie więc do odczuwalnej poprawy komfortu jazdy i klient może wrócić do warsztatu z reklamacją. Nieuzasadnioną! Informacja o konieczności poniesienia kolejnych wydatków, po części tych samych, związanych z demontażem i montażem amortyzatorów tylko po to, aby włożyć pominiętą wcześniej sprężynę, może podważyć zaufanie do warsztatu.
Komentarze (0)