Czy tester akumulatora jest narzędziem, które pozwoli wygenerować szybką i opłacalną usługę w warsztacie? Na nasze pytanie odpowiada specjalnie dla naszych czytelników Krzysztof Najder z Exide Technologies.
Dotychczasowa wiedza na temat kontroli akumulatorów może okazać się niewystarczająca. Łatwo mierzalny jest prąd rozruchowy, ale we współczesnych akumulatorach nie mniej ważna jest pojemność rezerwowa, która decyduje o tym, czy taki akumulator będzie w stanie dobrze pracować w samochodzie z systemem start-stop. Nowoczesne testery taką pojemność badają. Kolejny duży temat dla warsztatów to wymiana akumulatora. W nowszych autach jest to procedura, która zajmuje min. 30 min. Nie jest więc tak, że to działania niedochodowe. Samochody posiadają systemy zarządzania energią w aucie, które należy poinformować o wymianie akumulatora. Ma to wpływ m.in. na ładowanie, bo nowy akumulator nie będzie potrzebował go tyle co stary. Aby już na starcie nie skracać żywotności akumulatora, trzeba go właściwie zaadaptować. Na każdym etapie, tj. podczas testowania, doboru czy wymiany akumulatora, Exide udziela wymiernego wsparcia.
Gdy stajemy przed koniecznością wymiany akumulatora, proces ten jest tak samo ważny, jak jego właściwy dobór i sam akumulator. Wyszukiwarka akumulatorów Exide Battery Finder to zaawansowane narzędzie, które nie tylko dostarcza szczegółowych informacji na temat doboru akumulatora, ale również jest w stanie przeprowadzić mechaników przez proces jego wymiany w większości aut dostępnych na rynku europejskim, włączając w to pojazdy hybrydowe, elektryczne oraz lekkie użytkowe.
- lokalizacji akumulatora – w niektórych pojazdach umiejscowienie akumulatora nie zawsze jest oczywiste: może się on znajdować po prawej lub lewej stronie silnika, z przodu lub z tyłu pojazdu, pod maską, a nawet w przestrzeni bagażowej. Przed wdrożeniem rozwiązania oferowanego przez Exide użytkownicy byli zmuszeni do szukania dokładnej lokalizacji akumulatora w instrukcjach pojazdów, niepotrzebnie tracąc cenny czas;
- szacowanego czasu pracy – proces wymiany akumulatora jest odmienny w przypadku różnych modeli i typów pojazdów. Znając szacowany czas, niezbędny do wykonania czynności, mechanicy są w stanie przewidzieć złożoność prac i z wyprzedzeniem oszacować koszt wymiany;
- wymiany akumulatora – mechanicy są instruowani, jak podłączyć i odłączyć akumulator w prawidłowy sposób, a także jak ustawić takie funkcje powiązane z wymianą akumulatora, jak np.: inicjalizacja podnośników szyb i ustawienia skrzyni biegów. Oznacza to, że narzędzie to jest przydatne od początku do końca procesu;
- zatwierdzenia wymienionego akumulatora w systemie pojazdu – zatwierdzenie akumulatora jest ważną częścią wymiany: pozwala systemowi pojazdu dostosować się do ustawień nowego akumulatora. Niepowodzenie w tym zakresie może powodować problemy z uruchomieniem pojazdu, a nawet doprowadzić do usterek systemu elektrycznego lub do uszkodzenia akumulatora.
Duży tekst na temat obsługi akumulatora w warsztatach samochodowych znajdziecie także w najbliższym wydaniu Nowoczesnego Warsztatu.
Komentarze (0)