Części i regeneracja

Części i regeneracja

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Klimatyzacja

Behr Hella Service kładzie duży nacisk na efektywny system informacyjny dotyczący klimatyzacji. Dlatego też, uświadamia swoim klientom, że regularne serwisowanie klimatyzacji zapobiega uszkodzeniom i utrzymuje układ w stałej sprawności, co z kolei zapobiega kosztownym naprawom. Uświadamianie konieczności „dbania” o klimatyzację w samochodzie jest tym ważniejsze, że do niedawna powszechny był pogląd, że układy klimatyzacyjne są systemami zamkniętymi i w ogóle nie wymagają serwisowania. A nic bardziej błędnego. Źle funkcjonująca klimatyzacja stwarza zagrożenie dla zdrowia kierowcy i pasażerów oraz środowiska naturalnego. Bakterie, grzyby i inne drobnoustroje gromadzące się na parowniku mogą powodować reakcje alergiczne u użytkowników auta, a wyciek czynnika chłodniczego z układu klimatyzacyjnego przyczynia się do powiększenia „dziury ozonowej” i zwiększenia się efektu cieplarnianego w atmosferze Ziemi. Wszystko to sprawia, że przemysł zajmujący się produkcją pojazdów i części zamiennych zaczął rozpowszechniać wśród klientów kompleksową informację na ten temat.

Czy klimatyzacja ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy?
Naukowe badania potwierdzają, że wraz ze wzrostem temperatury obniża się zdolność koncentracji, a organizm ludzki szybciej się męczy. Jednocześnie wydłuża się czas reakcji. To z kolei podnosi znacznie ryzyko wypadku. Podniesienie temperatury we wnętrzu samochodu z 22 do 37 st. C zwiększa ryzyko wypadku aż o 30 proc. Klimatyzacja w samochodzie schładza wnętrze do przyjemnej temperatury, osuszając jednocześnie powietrze. Pasażerowie czują się dobrze, a szybkość reakcji i zdolność do koncentracji kierowcy zostaje zachowana przez dłuższy czas.

Obowiązuje tu żelazna reguła: co roku przegląd klimatyzacji, co dwa lata – serwis.

Dlaczego klimatyzacja chłodzi naprawdę dobrze tylko przy regularnym serwisowaniu?
Wbrew powszechnie panującym opiniom instalacja klimatyzacyjna w samochodzie nie jest bezobsługowa. Przez węże i ich połączenia może uciec rocznie – w drodze “naturalnego parowania” – do 10 proc. środka chłodzącego. Wydajność chłodzenia zmniejsza się przez to w stosunkowo krótkim czasie.

Dlaczego trzeba także w lecie zwracać uwagę na zawartość środków zapobiegających zamarzaniu w płynie chłodzącym?
Mimo że instalacja klimatyzacyjna i układ chłodzenia silnika są dwoma oddzielnymi systemami, wpływają na siebie nawzajem, gdyż praca klimatyzacji powoduje dodatkowe obciążenie układu chłodzenia i wzrasta temperatura płynu chłodzącego. Związki, które zawarte są w płynie chłodzącym, nie tylko chronią przed zamarznięciem, lecz również przed przegrzaniem silnika. Właściwa proporcja wody i środka chroniącego przed zamarzaniem powoduje podwyższenie temperatury wrzenia płynu do ponad 120°C. Jest to niezwykle duża rezerwa, ważna szczególnie w lecie, kiedy to klimatyzacja i chłodzenie silnika są bardzo mocno obciążone przez wysokie temperatury otoczenia i długie podróże urlopowe. A więc najlepiej poprosić o sprawdzenie płynu chłodzącego podczas serwisu klimatyzacji.

Dlaczego regularne serwisowanie klimatyzacji pozwala zaoszczędzić pieniądze?
Olej zawarty w środkach chłodzących smaruje sprężarkę klimatyzacji. Brak środka chłodzącego oznacza zawsze ryzyko niedostatecznego smarowania sprężarki, co w najgorszym wypadku kończy się całkowitą awarią tego zespołu, z kosztami naprawy do kilku tysięcy złotych. Poza tym niedobór środka chłodzącego powoduje dodatkowe zużycie paliwa, ponieważ sprężarka musi pracować częściej i dłużej, żeby odpowiednio ochłodzić wnętrze. Także tych kosztów mogą sobie Państwo zaoszczędzić.

Dlaczego niewłaściwie konserwowana klimatyzacja jest zagrożeniem dla zdrowia?
Filtr pyłkowy instalacji bardzo ciężko pracuje – odfiltrowuje z powietrza pył, kurz, zarodniki i inne zanieczyszczenia – do 300 m3 powietrza zewnętrznego na godzinę. łatwo sobie wyobrazić, że po około roku jest on już “nasycony” i musi być wymieniony. Jednak źle konserwowane instalacje powodują jeszcze gorsze zagrożenia, np. parownik – część systemu klimatyzacji i wentylacji – umieszczony pod tablicą rozdzielczą, w wilgotnym i ciemnym otoczeniu. Dla bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów jest to idealna przestrzeń życiowa. Zarazki te przechodzą dalej przez system wentylacji do wnętrza pojazdu. U osób wrażliwych wywołują one – poza niebezpieczeństwem choroby – rozmaite reakcje alergiczne, jak np. kichanie, kaszel, łzawienie oczu. Dlatego też nie należy czekać z konserwacją klimatyzacji, aż nieprzyjemny zapach z wentylacji w drastyczny sposób przypomni o zagrożeniu dla zdrowia. Regularna dezynfekcja parownika rozwiązuje ten problem: wszelkie zarazki są trwale usuwane i klimatyzacja nie budzi wątpliwości pod względem higienicznym.

Dlaczego tylko dobrze konserwowane instalacje zapewniają korzyści pod względem bezpieczeństwa?
Jeśli w pojeździe jest gorąco, organizm ludzki szybciej ulega zmęczeniu. Dodatkowo reakcje są spowolnione, a koncentracja jest słabsza. Powoduje to znaczący wzrost zagrożenia wypadkiem. Środkiem zaradczym są instalacje klimatyzacyjne, wystarczająco ochładzające wnętrze pojazdu. Jednakże te korzyści pod względem bezpieczeństwa są zagwarantowane tylko wtedy, gdy instalacja pracuje nienagannie. To z kolei wymaga regularnych konserwacji. Podobnie jest w zimie – tu włączenie klimatyzacji jest doskonałym środkiem przeciwdziałającym zaparowaniu szyb. Dzięki temu kierowcy mają niczym nieograniczoną widoczność – nieodzowny warunek właściwego reagowania na niebezpieczne sytuacje.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony